Amerika vyplatí dlhy otrokom

16.03.2021

Zákonodarcovia amerického štátu Oregon majú rozhodnúť o zákonoch (618 - 619), podľa ktorých by Afroameričanom bolo priznané finančné odškodnenie za to, že majú pôvod v otrokárskej rodine. Návrh zákonov pripravil senátor Lew Frederick (10.3.2021), ktorý mal blízky vzťah k dr. Martinovi Lutherovi Kingovi jr., bojovníkovi za ľudské práva. Senátor priznal, že dr. King v mladosti výrazne ovplyvnil jeho politické formovanie. Pod jeho vplyvom sa stal členom Hnutia za ľudské práva.

​Zákony hovoria, že všetci čierni Oregončania, ktorých predkovia boli otroci majú mať vyplatené reparácie vo výške 132 000 USD. Nárok na toto "odškodnenie" si môžu nárokovať prostredníctvom tlačiva zaslaného na "Department of Revenue", ktorý ich zákonný návrh posúdi. Vyššie spomínané zákony majú stanoviť rámec pre tieto štátne reparácie a sú v nich definované aj podmienky, ktoré je potrebné splniť. To znamená preukázať, že skutočne ide o ich predkov, ktorí prišli z Afriky ako otroci.

​Finančný nárok si bude môcť tento "dedič" uplatňovať každý rok až do svojej smrti. Pohľad na tieto zákony sa v oregonskej spoločnosti rôznia. Riccardo Waites , zakladateľ Centrálneho združenia oregonských čiernych lídrov si myslí, že zákony prijaté nebudú. "Naša krajina podporila reparácie skoro na všetko, ale nie pre otrokov", povedal Waites. Bývalá zástupkyňa štátu , demokratka Tiffiny K. Mitchell z Astórie hovorí: "Áno, mali by sme platiť. Cítim, že je to správna vec pre Oregon, aby to Oregon urobil, aby odstránil zlo z minulosti. Je to o robení správnych vecí".

​Táto téma nie je nová a v USA je predmetom diskusií niekoľko rokov. V roku 2019 Kongres ustanovil komisiu, ktorá študuje podmienky pre možné reparácie. Aj súčasná viceprezidentka Kamala Harrisová bola v minulosti za odškodnenie Afroameričanov. "Musíme byť úprimní - ľudia v tejto krajine nemajú rovnaký štart a nemajú rovnaký prístup k príležitostiam. Myslím to vážne s prístupom, ktorý povedie k politickým a štrukturálnym zmenám a bude zahŕňať skutočné investície pre černošskú populáciu".

​Rozdiel medzi bielym obyvateľstvom a Afroameričanmi v USAA je obrovský. Federálny rezervný systém (FED) vypočítal, že čistá hodnota aktív bielej rodiny je okolo 171 000 USD a čiernej rodiny len 17 000 USD.

​Američania poznajú reparácie. V roku 1988 prezident Ronald Reagan podpísal zákon o náhrade škody Japoncom zajatým a internovaným v amerických táboroch počas 2. svetovej vojny. USA vyplatili každému 20 000 UD.

​Ak tieto zákony v oregonskom Kongrese prejdú, bude si tento štát musieť pripraviť veľkú "pokladničku", z ktorej tieto nároky bude vyplácať. Politickí analytici hovoria o možnom exode bielych z Oregonu a naopak prílivu Afroameričanov zo všetkých štátov USA.

​Jednou z podmienok pre získanie tohto nároku je byť rezidentom štátu Oregon minimálne 2 roky. Ďalšou podmienkou je dovŕšenie veku 18 rokov a zdokumentovanie jeho rodokmeňu a žiadosť musí byť podaná do 31.12.2022. Aký dopad to bude mať na ostatné štáty USA a koľkí si zoberú príklad z Oregonu sa môžeme len domnievať.

V USA trvalo otroctvo viac ako 200 rokov. Prví otroci boli do krajiny dovezení v roku 1619 a v roku 1865 bolo otroctvo zrušené. Odhaduje sa, že do USA bolo privezených okolo 5 mil. ľudí čiernej pleti. Pred USA boli otrokárskymi spoločnosťami aj Egypt, Grécko, Rímska ríša a arabské krajiny. Najväčší rozmach obchodu s otrokmi bol v Amerike po príchode európanov, hlavne Španielov a Portugalcov. Prvá loď s otrokmi priplávala k brehom v roku 1619 a priviezla niekoľko desiatok černochov do Jamestownu v dnešnom štáte Virgínia, kde bolo otrokárstvo aj uzákonené. Historici spočítali, že lode s týmto "tovarom" uskutočnili okolo 11 mil. ciest cez more.

​Že táto "sranda" nebude lacná dospeli republikáni analýzou, kde vypočítali miliardové náklady spojené s týmito výplatami. Oregonskí zákonodarcovia navrhujú riešiť tieto náklady prostredníctvom zvýšených daní.

Politika reparácií nachádza pochopenie aj u súčasného prezidenta j. Bidena. Prezident oznámil možné uvedenie reparácií do života prostredníctvom svojich nariadení, čím by sa vyhol ich schvaľovaní v Kongrese. Poradca Bieleho domu S. Richmond povedal, že Bidenova administratíva podporuje "náhradu straty" a podporuje taktiež bezplatné vzdelanie Afroameričanov na amerických univerzitách.