Asad a Sýria sa vracajú do Ligy arabských štátov

25.11.2021

Arabské krajiny súhlasili. Po 12 rokoch obštrukcií sa Sýria zúčastní na samite Ligy arabských štátov (LAS), ktorý sa bude konať v marci 2022 v Alžírsku.

Pozastavenie členstva Sýrie v Arabskej lige bolo nesprávne. To je vo vyhlásení portálu baladi-news.com s odkazom na katarské vydanie Al Araby Al Jadeed, ktoré nemenovaný zdroj v generálnom sekretariáte Ligy arabských štátov uistil, že Damask vyšiel v ústrety Dauhe a prijal "niektoré kroky". Návrat Sýrie do Ligy arabských štátov možno podporiť skutočnosťou, že rozhodnutie zmraziť jej členstvo v roku 2010 bolo "nesprávne a v rozpore s chartou Ligy", uviedol zdroj.

Ako vysvetlil v interviu právnik Al Araby Al Jadeed, rozhodnutie bolo v rozpore s Chartou LAS z 22. marca 1954, ktorej článok 8 uvádza, že "každý zo štátov zúčastnených vLige rešpektuje existujúci systém vlády v iných štátoch Ligy,považuje to za právo týchto štátov a zaväzuje sa nepodniknúť žiadne kroky na zmenu tohto systému."


Okrem toho pozastavenie členstva Damasku nebolo jeho členmi jednomyseľne schválené: z 22 krajín boli proti tri krajiny: Sýria, Libanon a Jemen, Irak sa zdržal hlasovania, čo je tiež v rozpore s Chartou, ktorá si v tomto prípade vyžaduje konsenzus.

Rusko požiadalo pri riešení o pomoc egyptského prezidenta. Podľa zdroja z Ligy arabských štátov prevzali hlavnú úlohu pri riešení situácie Egypt a Spojené arabské emiráty, čo "je v osobnom záujme egyptského prezidenta Abdal Fattáha as-Sísího", ktorý "sľúbil, že tento problém vyrieši koordináciou so Spojenými arabskými emirátmi a ďalšími krajinami".

Je známe, že generálny tajomník Ligy arabských štátov Ahmed Abu al-Gheit potvrdil, že Sýria sa môže vrátiť do Ligy počas nasledujúceho samitu, ak sa dosiahne arabský konsenzus o návrhu rezolúcie, čo naznačuje želanie viacerých krajiny, aby tak urobili. Poznamenal, že Alžírsko, Irak a Jordánsko obzvlášť túžia po návrate Sýrie do Arabskej ligy.Arabské médiá naznačujú, že snaha vrátiť Sýriu arabskému svetu je spojená s dvoma bodmi: 1) zbaviť ju vplyvu Iránu a 2) profitovať z povojnovej obnovy krajiny.

Signál na možné uznanie Bašára al-Asada za legitímneho prezidenta prišiel tento mesiac od ministra zahraničných vecí Spojených arabských emirátov Abdullaha bin Zayeda do Damasku, ako aj minulý mesiac telefonický rozhovor medzi Asadom a jordánskym kráľom Abdalláhom II.

Plán vyrovnania zohľadňuje záujmy Ruskej federácie. Odporcami sú Katar a Saudská Arábia. Ako je zrejmé zo správ z Kataru, na návrat Sýrie je pripravený. Zostáva Saudská Arábia, ktorá však vyslala signál. Saudskoarabský denník Asharq Al-Awsat zverejnil tento týždeň "Jordánskom propagovaný dokument" o reintegrácii Sýrie do Arabskej ligy.

Normalizácia bude založená na stiahnutí "zahraničných jednotiek a bojovníkov zo Sýrie. Podľa dokumentu budú musieť svoje jednotky stiahnuť okrem Iránu aj Spojené štáty americké a medzinárodná koalícia v Sýrii. Sťahovanie síl bude nasledovať po "fázovom" prístupe, ktorý sa snaží "obmedziť iránsky vplyv v určitých častiach Sýrie a uznať legitímne záujmy Ruska".

Rozvoj postupného prístupu k politickému riešeniu musí prebehnúť na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2254 (tá zdôrazňuje, že budúcnosť Sýrie bude určovať samotný sýrsky ľud).

Je potrebné získať potrebnú podporu od rovnako zmýšľajúcich regionálnych a medzinárodných partnerov, ktorí sa snažia zosúladiť tento prístup s Ruskom.

Musia sa prijať rozhodnutia o mechanizme interakcie so sýrskym režimom.

Materiál naznačuje, že jordánsky kráľ Abdalláh II diskutoval o tomto dokumente s americkým prezidentom Joe Bidenom, ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ako aj s arabskými a zahraničnými lídrami.

Dokument zmenil požiadavku na "zmenu režimu" na "postupnú zmenu v správaní sýrskeho režimu".

USA dáva rokovaniam "žlté svetlo". Arabské médiá naznačujú, že zo strany Spojených štátov stále existuje veľký odpor. A tak minister zahraničných vecí Anthony Blinken a jeho katarský náprotivok Mohammed bin Abdulrahman Al Thani na tlačovej konferencii v piatok 19. novembra uviedli, že v súčasnosti neuvažujú o možnosti normalizácie situácie.

"Nepodporujeme normalizáciu a opäť by sme chceli upozorniť našich priateľov a partnerov, aby brali do úvahy signály, ktoré vysielajú," povedal Blinken. Tomu sa v arabskom svete hovorí "dal žlté svetlo".

Sýria je pod tvrdými sankciami USA, ktoré odrádzajú od investícií odkiaľkoľvek, a oživenie ekonomiky je dnes hlavným záujmom Damasku.

Prečo teda Arabi uznali Bašára al-Asada?

V komentári pre Pravda.Ru, historik Jurij Zinin, poznamenal, že účasť Sýrie na samite Ligy arabských štátov znamená uznanie legitimity vlády Bašára al-Asada. "To by malo mať pozitívny vplyv na ďalší osud tejto krajiny," povedal odborník.

Pripomenul, že po "arabskej jari" podporovanej krajinami Perzského zálivu a Tureckom, bola Sýria prakticky "vytlačená" z Ligy arabských štátov a vracia sa tam víťazstvom nad terorizmom s nadviazaním kontroly nad väčšinou území. "Niekoľko arabských krajín, keď videlo, že Sýria sa vracia, že sýrske úrady, sýrsky ľud a ich vedenie vydržali, začali pomaly meniť svoje pozície," povedal expert pre Pravda.Ru.

Poznamenal tiež, že Arabi si všimli, že sily stojace proti Bašárovi al-Asadovi, ktoré podporovali, sa postupom času zmenili na nadnárodné skupiny, ktoré začali "vnášať zmätok" do susedných krajín, vrátane nich. "Tieto krajiny preto dospeli k záveru, že takáto pomoc ich zasiahla ako bumerang, a preto čelili potrebe zmeniť svoj postoj," povedal Jurij Zinin.

Ďalším bodom, podľa odborníka je, že unáhlený útek Spojených štátov z Afganistanu ukázal arabským vládam, ktoré majú spojenecké vzťahy s Washingtonom, že spoliehať sa len na Ameriku je riskantné a je potrebné zaujať nezávislejší postoj. "Hlavný signál dostali od vodcov Emirátov, ktorí povedali, že sú naklonení pomôcť Sýrii pri jej obnove," povedal Jurij Zinin v rozhovore pre Pravda.Ru.