Austrália opäť nakopla Macrona

10.12.2021

Austrália "informovala Airbus o svojom rozhodnutí spustiť súťaž o vojenskú zákazku zo zahraničia, aby mohla v ozbrojených silách nahradiť MRH90," povedal hovorca AFP, čím čiastočne potvrdil informácie z novín TheAustralian. "Sme sklamaní z tohto oznámenia, ale zostávame odhodlaní plne podporovať flotilu MRH90 v prevádzke v Austrálii a našu významnú prítomnosť v širšom zmysle v krajine," dodal hovorca.

MRH90, alias Taipan, je austrálska verzia NH90, viacúčelového vrtuľníka, ktorý slúži francúzskej armáde pod názvom Caiman. Vrtuľník vyrába konzorcium NH IndustriesAirbus Helicopters, taliansky Leonardo a holandský Fokker. Viac ako 440 NH90 všetkých typov bolo dodaných do 14 krajín, hovorí o tom štatistika počtu zostaveného v polovici roku 2021.

Podľa The Australian sa vláda v Canberry rozhodla prestať používať 47 strojov Taipan vo svojej armáde a námorníctve a nahradiť ich americkým vybavením Lockheed Martin Black Hawks a Seahawks, čo je kontrakt na 7 miliárd austrálskych dolárov (4,4 miliardy eur).

Tento vývoj prichádza necelé tri mesiace po tom, čo austrálska vláda spôsobila akútnu diplomatickú krízu s Parížom zrušením obrovského kontraktu na nákup 12 francúzskych ponoriek s konvenčným pohonom v hodnote 90 miliárd austrálskych dolárov (55 miliárd eur). Austrália namiesto toho prešla na americké ponorky s jadrovým pohonom ako súčasť nového spojenectva s Washingtonom a Londýnom, aby sa vysporiadala s rastúcim strategickým napätím medzi Spojenými štátmi a Čínou v Tichomorí.

Už predtým uviedol denník Le Figaro, že nový pakt medzi Spojenými štátmi, Austráliou a Spojeným kráľovstvom v boji proti Číne signalizuje príchod logiky blokov v ázijsko-pacifickej oblasti a marginalizuje Európu a Francúzsko v kľúčovom regióne 21. storočia.

Udalosť bola nazvaná aj ako trafalgarský prevrat v Pacifiku pre francúzsku diplomaciu a jej zbrojný priemysel. Austrália torpédovala "zmluvu storočia". Tá pôvodne zabezpečila Francúzsku výstavbu dvanástich útočných ponoriek spoločnosti NavalGroup za viac ako 30 miliárd eur. 

Nakoniec boli USA uprednostnené v rámci  ambiciózneho bezpečnostného  paktu Austrálie so Spojenými štátmi Joe Bidena a Spojeným kráľovstvom Borisa Johnsona, ktorého cieľom je obmedziť nárast moci v Číne v regióne.

Tu treba pripomenúť, že v roku 2015 Francúzsko "na radu svojich zámorských priateľov" pristúpilo k sankciám Moskvy v súvislosti s pripojením Krymu k Ruskej federácii. Francúzska vláda okrem iného zmluvu v celkovej hodnote 1,2 miliardy eur z roku 2011 na dodávku dvoch lietadlových lodí Rusku iniciatívne dobrovoľne zrušila, následne ich dodala Egyptu a potom sa s Ruskom finančne vysporiadala. Straty išli do stoviek miliónov eur. Dalo by sa preto parafrázovať: "Kdos čím zachází, s tím schází!" "Priatelia z ázijsko-pacifickej aliancie" Francúzsku urobili z obchodného hľadiska len to, čo Francúzsko Rusku predtým.

Z politicko-vojenského hľadiska je to troška paradoxnejšie, keď USA a Spojené kráľovstvo, spojenci z NATO, pripravia ďalšieho člena Francúzsko o lukratívne dodávky najprv ponoriek a potom aj vrtuľníkov, zrejme "z vďačnosti" Francúzsku za jeho zásadový postoj v sankciách voči Rusku. 

Krásne slová a vyhlásenia o jednote krajín NATO sú v príkrom protiklade s činmi. Sú tam rovní a rovnejší. Francúzsko, ako aj ostatné krajiny EÚ, ktoré sú v NATO, si musia uvedomiť do akého postavenia  -  "křoví" sa dostali. Ktorý člen bloku príde o ďalšiu vojenskú zákazku? Darmo, biznis je biznis a priatelia sú len priatelia.