Austrálsky rančer sa riadi heslom “Kradneš, kradnem, kradneme”?

04.11.2021

Tak sme sa dozvedeli, že Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením koho iného ako Macha Supermana - predsedu SaS Richarda Sulíka - zazmluvnilo jeho vlastnú dcéru, aby ministerstvu radila, ako prezentovať Slovensko na svetovej výstave Expo v Dubaji.

Rezort podpísal s Alexandrou Sulíkovou zmluvu o poskytnutí odborného poradenstva krátko pred odchodom Sulíka a desiatok ďalších politikov, podnikateľov a štátny zamestnancov na pracovnú cestu do Dubaja.

Vďaka kontraktu je tak v delegácií aj samotná Alexandra Sulíková. Vraj ako “expert na energetické právo”!

Účasť vlastnej dcéry na oficiálnej ceste v zahraničí Sulík predom s nikým nekomunikoval. Nevedno či mu pri tom neradil jeho poradca Ivan Mikloš, s bohatými skúsenosťami zo skorumpovanej Ukrajiny.

Zmluva je síce podpísaná na cenu nula eur, ministerstvo sa ale zaväzuje preplatiť Sulíkovej náklady. Ta cena zrejme celkom verne odráža hodnotu poradenskej činnosti mladej Sáši. No náklady na pobyt určite presiahnu par tisíc eúr. A tie asi ani Rišo Sulík na ulici len tak nenájde.

Austrálsky rančer sa zjavne riadi slovenským politickým heslom: "Kradneš, kradnem, kradneme..." alebo "Kto nekradne - okráda svoju rodinu!".

Lebo o nič iné tu zase nejde. Len tak ďalej  Rišo - veď  "babka k babce budú krbce!"

Budeme sledovať,  či NAKA nezačne bdelo preverovať, či tak náhodou nedošlo v tejto súvislosti okrem zjavného morálneho zlyhania aj  ku zneužitiu právomoci verejneho činiteľa v súbehu s porušením povinnosti pri správe cudzieho majetku. 

Uzatvorenie zmluvy medzi dcérou Richarda Sulíka (SaS) Alexandrou a Ministerstvom hospodárstva (MH) SR o jej ceste na svetovú výstavu Expo Dubaj bolo zlyhaním.

Šéf rezortu hospodárstva Sulík to pripustil na piatkovom brífingu. Odmietol zároveň, že by pre túto kauzu odstúpil z postu ministra hospodárstva.

"Podcenil som situáciu. Saška uzavrela s ministerstvom zmluvu. Ja som o tom vôbec nevedel, že sa to stalo, čo to je zmluvu. Mám dôležitejšie úlohy ako jednu letenku. Tak takto sa to stalo," priblížil.

"Na to, aby mohla Alexandra letieť s delegáciou ministerstva hospodárstva je potrebné mať takúto zmluvu uzatvorenú," poznamenal. 

Priznal, že sa zmluve medzi MH SR a jeho dcérou nevenoval. "Podcenil som to a uznávam, vyzerá to zle, že takáto zmluva bola uzatvorená. Stalo sa to nedopatrením. A určite sa mi to už nikdy viac nestane," podčiarkol.

Zdôraznil, že bývanie pre svoju dcéru v Dubaji zaplatil on sám zo svojich súkromných peňazí a býval s ňou inde ako slovenská delegácia. Letenku za dcéru do Dubaja chce minister hospodárstva podľa svojich slov uhradiť po vyúčtovaní, čo by malo byť asi o mesiac. Predpokladá, že letenka by mala stáť "niekoľko stovák eur".