27.06.2020

Prvé dodávky "Avifaviru", bojovníka proti COVIDu 19 sú už v ruských nemocniciach. 11. júna tohto roku získal liek registráciu na Ministerstve zdravotníctva Ruskej federácie a je vo svete prvým preparátom vyvinutým na báze "Favipiraviru", ktorý je schválený na liečenie nemocí vyvolaných koronavirusom.

Počas jeho klinických skúšok na ľuďoch ruský preparát na koronavirus bol účinný na 90 %. Samotná liečba pri použití lieku sa podľa odborníkov skracuje na polovičku. Toto stanovisko prehlásil pre "Ria Novosti" námestník riaditeľa Národného výskumného centra pľucnej pneumológe a infekčných chorôb Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie Čulanov.

Podľa Čulanova sa začína druhá etapa vývoja preparátu, ktorej cieľom je ohodnotiť efektívnosť a bezpečnosť lieku. Samotný vývoj lieku bol odskúšaný na 180-tich pacientoch a klinické skúšky boli realizované na 330 ľuďoch. Liek je analogom japonského proti virusového preparátu "Favipiravir".

Financovanie tohto výskumu a vývoja bolo podporené Ruským fondom priamych investícií a skupinou firiem "Chimrar". Fond poskytol firmám spoločnosti neobmedzené zdroje na vývoj preparátu.

Súbežne prebieha podobný vývoj preparátu proti koronavirusu aj v Japonsku, ale "Favipiravir" tam nemá ešte registráciu na liečenie COVIDu 19. Ani Číňania nezaháľajú a taktiež pracujú na vývoji vakcíny. Výskum bol realizovaný na 80-tich ľuďoch, z toho u 35-tich bol nasadený "Favipiravir", ostatní mali nasadený "Lopinavir" spolu s "Ritonavirom". Schéma liečenia "Favipiravirom" bola štandartná a podobná ako u ruského lieku.

Celkovo sa zatiaľ nedá povedať, či je liek klinicky efektívny, bude potrebné uskutočniť ešte ďalšie skúšky. Ruský preparát v porovnaní s ostatnými má zatiaľ pomerne vysokú efektívnosť.

Podľa oficiálneho stanoviska Ministerstva zdravotníctva RF nebude preparát vo voľnom predaji, bude dostupný len v nemocniciach a to bezplatne. Od júna tohto roku bolo už do ruských nemocníc vyexpedovaných celkovo asi 60 tisíc balení. V súčasnosti je liek k dispozícii na vybraných klinikách, a to v oblastiach Moskvy, Leningradu, Novgorodu, Kirovska, Tatarstanu a Jekaterinburgu.

Samotná kapacita výroby je okolo 2 miliónov balení ročne. "Avifavir" je zatiaľ jedným z dvoch registrovaných preparátov proti koronaviru vo svete. Okolo 10 krajín sveta už zaslali objednávky na tento preparát.