Biden musí obnoviť dôveru spojencov voči USA

21.01.2021

Koncom minulého roka uskutočnila Európska rada pre zahraničné vzťahy prieskum v 11 štátoch Európskej únie. Štúdie sa zúčastnilo 15 000 ľudí. A výsledky prieskumu ukazujú, že väčšina Európanov považuje americký politický systém za "zlomený" a Čína sa v nasledujúcom desaťročí stane vedúcou mocnosťou vo svete. Treba poznamenať, že prieskum prebiehal ešte predtým, než došlo k udalostiam pred Kapitolom, ktorý nalomil vieru v americkú demokraciu.

Napriek tomu, že väčšina Európanov víta víťazstvo JoeBidena v prezidentských voľbách, mnoho účastníkov prieskumu sa domnieva, že USA nemožno po štyroch rokoch vlády Donalda Trumpa dôverovať. "Európania milujú Bidena, ale nemyslia si, že sa Amerika vráti ako globálny líder," cituje portál The Guardian riaditeľa think-tanku Marka Leonarda.

Podľa Ivana Krasteva, vedúceho Centra pre liberálne stratégie, sa mnoho Európanov, ktorí sú skeptickí k súčasnému stavu a možnostiam USA, chce rozhodnúť pre nezávislejšiu úlohu EÚ vo svete, uviedol portál Pravda.ru. Väčšina účastníkov - 51 % - sa domnieva, že za vlády Bidena USA s najväčšou pravdepodobnosťou nevyriešia svoje vnútorné rozdiely a nebudú sa usilovať o riešenie medzinárodných problémov, ako sú zmena podnebia, mier na Blízkom východe, riešenie problémov vo vzťahoch s Čínou alebo starostlivosť o európsku bezpečnosť.

Pokiaľ ide o Čínu, podľa 79 % respondentov v Španielsku, 72 % v Portugalsku a rovnakého počtu respondentov v Taliansku, 63 % vo Francúzsku, táto krajina v nasledujúcom desaťročí predbehne Spojené štáty ako poprednú svetovú veľmoc.

Stojí za zmienku, že tretina účastníkov prieskumu sa domnieva, že USA by nemali mať vôbec dôveru po tom, čo mnoho Američanov vo voľbách hlasovalo za Trumpa. Konkrétne v Nemecku je podstatne viac takýchto ľudí - 53 %. Len v Maďarsku a Poľsku, kde sú pri moci konzervatívci podporujúci Trumpa, existuje s týmto uhlom pohľadu oveľa viac nezhôd ako v ostatných krajinách, v ktorých sa štúdia uskutočnila.

Iba 10 % opýtaných považuje USA za "spoľahlivého" bezpečnostného partnera, ktorý vždy ochráni Európu. Najmenej 60 % v každom z 11 štátov zároveň uviedlo, že pochybuje o tom, že ich krajina môže v prípadekrízy počítať s podporou USA.

Dve tretiny opýtaných uviedli, že pre Európu je teraz dôležité postarať sa o svoju vlastnú ochranu, konkrétne: 72 % v Portugalsku, 71 % vo Švédsku, 70 % vo Francúzsku a 69 % v Poľsku.

Najmenej polovica respondentov v každej zo skúmaných krajín uviedla, že by bola radšej, keby bola ich vláda v konflikte medzi USA a Čínou neutrálna.

Pokiaľ ide o Rusko, v priemere 23 % účastníkov prieskumu uviedlo, že by sa ich krajina mala v prípade možného konfliktu Rusko - USA postaviť na stranu Spojených štátov. A v priemere 59 percent uviedlo, že ich štáty by mali zostať neutrálne. Ďalším zistením je, že väčšina krajín verí, že Nemecko sa stalo dôležitejším ako Spojené štáty pre dobré vzťahy so svojimi krajinami.

Odborníci si teraz tieto nálady samozrejme spájajú so štyrmi rokmi vlády Donalda Trumpa. Otvorene prejavil nepriateľstvo voči mnohým európskym politikom. Vyhlásenia ich vlastných politikov však ovplyvnili aj náladu Európanov. Najmä francúzsky prezident Emmanuel Macronaktívne podporuje nezávislejšiu úlohu EÚ na medzinárodnom poli. A nie je jediný.

Európanov bude určite zaujímať, ako rýchlo sa administratíva Joe Bidena pokúsi zmeniť túto situáciu. A aká bude reakcia v Európe. Aj keď, súdiac podľa skutočností, že takmer všetci vodcovia európskych štátov Bidenovi blahoželali takmer okamžite po novembrových voľbách, v Európe panujú veľké nádeje, že bude všetko rovnaké ako v ére pred Trumpom.