Bieloruský konflikt a ruské vojenské základne

20.08.2020

Ako sa zachová Rusko, čo sa týka Bieloruska? Táto aktuálna otázka zaujíma ako Bielorusov, tak aj Rusov a väčšinu svetových politikov. Bude Moskva pomáhať potápajúcemu sa Lukašenkovi a tým pádom dávať odporcom prezidenta Putina "pušný prach do ich zbraní"?

Je pravda, že pred 20-timi rokmi podpísali obe krajiny dohodu o vojenskej spolupráci v rámci Zmluvy o zväzovom štáte Ruska a Bieloruska. Pri dobrej vôli zo strany Moskvy by táto dohoda mohla dať právny rámec vstupu ruských vojakov na bieloruské územie. Je viac ako isté, že ak Lukašenkovi "potečie do topánok", tak požiada Moskvu o pomoc. Na druhú stranu - Kremeľ je určite schopný triezvo vyhodnotiť riziko takejto vojenskej operácie v rámci pomerov, ktoré v súčasnosti v Rusku vládnu.

Podľa ruského novinára Maxima Ševčenka si Rusko nemôže dovoliť stratiť Bielorusko. So stratou tejto krajiny by totiž Rusko stratilo dve veľmi významné vojenské základne, ktorých obdoba sa v súčasnosti na ruskom teritóriu nenachádza.

Ide o rádiolokačnú sledovaciu stanicu "Volga", postavenú v roku 2003, ktorá je schopná odhaľovať balistické rakety letiace na Rusko do vzdialenosti 5000 km a kozmické objekty na rôznych orbitoch. Stanica vie taktiež monitorovať miesto štartu a dopadu rakety a sledovať jej trajektóriu. Ide o unikátny objekt nachádzajúci sa v Bretskej oblasti, kde v súčasnosti spoločne pracujú ruskí a bieloruskí vojaci v celkovom počte cca 350.

Druhým objektom nachádzajúcim sa v Minskej oblasti pri meste Vilejka sídli štáb (VMF) námorníctva Ruskej federácie, ktorý zabezpečuje spojenie so všetkými ruskými ponorkami nachádzajúcimi sa na akomkoľvek mieste svetových oceánov. Stanica vykonáva rádiotechnickú rozviedku a rádioelektronický boj. Status tohto objektu je daný rusko-bieloruskou zmluvou z r.1995, v súlade s ktorou oba tieto vojenské objekty sú odovzdané do správy Ruskej federácie na dobu 25 rokov.

Tichanovská, ktorá bola Lukašenkovým protivníkom v prezidentských voľbách už stačila oznámiť, že Bielorusko by malo od tejto dohody odstúpiť. V bode 4 tohto dohovoru sú strany povinné spoločne odvrátiť agresiu voči komukoľvek z nich. To znamená, že Rusko nemôže dopustiť, aby na území Bieloruska vznikla vláda, ktorá by sa nepriateľsky správala voči Rusku, tak ako sa to stalo napr. s Ukrajinou.

Rusko má záujem na tom, aby vedenie krajiny v Minsku dodržiavalo uzatvorené dohody. Podľa Ševčenka nie je vylúčený ani vojenský aspekt zo strany Ruska.

Vladimír Pastuchov - vedecký spolupracovník londýnskej Univerzity College tvrdí, že Lukašenko sa momentálne nachádza v revolučnej situácii a vlastnými silami nie je schopný danú situáciu vyriešiť. Podľa neho je Lukašenko človek, ktorý sa bude brániť všetkými prostriedkami do posledného patrónu a bez boja sa svojej pozície nevzdá. 

Lukašenko chce akýmkoľvek spôsobom do tohto konfliktu zatiahnuť Moskvu a podľa Pastuchova sa nevylučuje ani provokácia, alebo pseudokonflikt napr. s Litvou, alebo iným štátom NATO na hraniciach Bieloruska. Je zrejmé, že na základe takéhoto konfliktu by žiadal Lukašenko ruskú pomoc.

Záujmom Ruska je, aby v prípadných nových voľbách bol v čele krajiny človek, ktorý by pokračoval v kurze vzájomných dohovorov.

Český bezpečnostný analytik Šándor si o Lukašenkovom režime nerobí ilúzie, ale upozorňuje, že miešať sa do bieloruskej politiky by bolo veľkou chybou. Šándor dúfa, že sa medzinárodné spoločenstvo poučilo, keď podporovalo ukrajinský Majdam. Lukašenkov režim považuje za autoritársky a voľby v Bielorusku sa podľa neho len ťažko dajú uznať za demokratické. Ak sa "Západ" rozhodne zasiahnuť, výsledkom bude ďalší destabilizovaný štát na východnej hranici s EÚ.

Dmitrij Peskov - hovorca Kremľa - dňa 19.8.2020 prehlásil, že Bielorusko nepotrebuje vojenskú či inú pomoc. Súčasne obvinil zahraničné mocnosti zo zasahovania do vnútorných záležitostí Bieloruska. Názorom Moskvy je, že vzniknutú situáciu si musia Bielorusi vyriešiť sami.

Lídri EÚ taktiež neakceptujú výsledky volieb a považujú ich za neslobodné a nedemokratické. Situácia v Bielorusku je "horúca" a už krátka budúcnosť nám ukáže, ako sa bude vyvíjať.