Biely dom bude musieť zriadiť osobitný úrad na riadenie protiruských sankcií?

17.10.2020

Bezpečnostný poradca prezidenta Donalda Trumpa Robert O ' Brien sa vyjadril k téme protiruských sankcií. Podľa jeho názoru v Rusku už takmer nič nebolo, na čo by sankcie uvalili.

''Problém Rusov je v tom, že tam už v podstate nie je čo sankcionovať. V Rusku sme uvalili sankcie na 300 organizácií a oligarchov, uvalili sme sankcie na všetky energetické spoločnosti. S Ruskom nemáme veľa spoločného z hľadiska sankcií, ale hľadáme iné miesta, kde by sme mohli prejaviť nespokojnosť. To sa však ťažko robí pre zložitosť existujúcich sankcií," povedal vo svojom vystúpení v Aspen Institute.

Ruský prezident Vladimir Putin predtým poznamenal, že pozícia Spojených štátov má brániť rozvoj Ruska, má komplexnú povahu a obmedzuje spoluprácu Donalda Trumpa s Moskvou. Slovami ruského lídra počas prezidentského obdobia Donalda Trumpa zaviedli proti Rusku najrozličnejšie obmedzenia a obmedzenia: ′′ Celkovo 46-krát sa rozhodlo o nových sankciách alebo o rozšírení existujúcich ".

Pripomeňme si, že 24. septembra skupina amerických senátorov predložila návrh zákona o protiruských sankciách v dôsledku incidentu s Alexejom Navalnym. Patrí sem uvalenie sankcií voči úradníkom, ktorí sú podľa autorov dokumentu '' zapojení do otvoreného porušovania medzinárodného práva vrátane ′′ otravy ′′ zakladateľa Fondu korupcie.

EÚ zaviedla sankcie voči Rusku vzhľadom na situáciu s Navalnym

Veľvyslanec Ruska v Spojených štátoch Anatoli Antonov skôr uviedol, že Washington už uvalil sankcie voči 350 fyzickým a 500 právnickým osobám. Okrem toho existuje 15 ďalších zákonov, ktoré sú namierené proti Moskve v kongrese.

Za zmienku stojí aj to, že Európska únia prijala rozhodnutie o sankciách voči šiestim Rusom a vedeckému inštitútu v súvislosti so situáciou s Alexejom Navalnym vo štvrtok. Týchto šesť ľudí so sankciami má zakázané vstupovať do Únie. Riaditeľ FSB Alexandr Bortnikov, vedúci ruského prezidenta pre vnútornú politiku Andrej Jarin a prvý zástupca prezidenta prezidentskej administratívy Sergej Kirijenko, sa dostal na sankčný zoznam EÚ.

Tresty boli uložené aj námestníkovi ministra obrany Alexejovi Krivoručke a Pavlovi Popovovi a zástupcovi prezidentovi v Sibírskom federálnom okruhu Sergejovi Menajlovi. Okrem toho zoznam sankcií obsahuje aj Národný výskumný ústav organickej chémie a technológií.