„Blekaut“ – epidemiologický pohľad

03.04.2020

Už niekoľko dní je naša spoločnosť traumatizovaná možným vypnutím celého Slovenska, blackoutom. Nebudeme tu rozoberať ekonomické aspekty tohto opatrenia, na to máme obrovské množstvo odborníkov, analytikov, špecialistov. Pozrieme sa nato skôr zo stránky epidemiologickej.

Kompetentní pri zdôvodnení "blekautu" radi poukazujú na Čínu, konkrétne Wu-chan. Máme to brať vážne? Plakať alebo smiať sa?, Vedia vôbec kde sa nachádza to mesto, vedia koľko má obyvateľov? Tak im máličko pomôžeme.

Wu-chan sa nachádza v centrálnej Číne a má 10 miliónov obyvateľov. Bolo centrom epidémie COVID-19 v Číne. Vediac koľko obyvateľov má Čína, každý z nás si jednoducho vyráta koľko percent obyvateľstva Číny to predstavuje.

A teraz sa vráťme na naše maličké Slovensko. Máme údaje o počte nakazených? Máme údaje kde sa nachádza najviac nakazených a ktorá oblasť je najrizikovejšia? Myslíme si, že tieto údaje máme. Sú dostupné spoľahlivé údaje , ktoré skupiny obyvateľstva sú najviac ohrozené? Určite áno.

Vieme veľmi dobre, ako zareagovala Čína v tejto situácii. Nezaznamenali sme správu o vypnutí a uspatí celej megakrajiny. Skôr naopak , zvyšok Číny pracoval a pomáhal dotknutému "blekautovanému" regiónu. Určite nesedel doma na zadku, nenariekal a nečakal na zázrak.

Takže vážení kompetentní, ak tak veľmi chcete niečo "blekautovať" - pozrite si štatistiky, poraďte sa s odborníkmi . Hneď vám bude jasné čo môžete na Slovensku vypnúť - ktorý región a na ako dlho.

Poraďte sa ako ochrániť najrizikovejšie skupiny obyvateľstva a nechajte ostatných, ako tak žiť. Ale prosíme nerobte váš experiment na 5 miliónoch už aj tak vystrašených ľudí. Verte každý má už toho dosť .

A varujeme vás pred tým, aby sa v dôsledku vašich experimentov nenaplnil otrasný scenár, že po skončení pandémie príde o život x krát viac obyvateľov - kvôli chudobe a s ňou súvisiacimi samovraždami z existenčných dôvodov, duševnými poruchami a prepuknutím iných nákaz tak typických pre slumy a chudobné štvrte v tej chvíli už Slovenska - ako krajiny rozvojového sveta.