Bludný Gruzínec chce opäť revolúciu

03.11.2020

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová označila parlamentné voľby, ktoré sa v krajine uskutočnili, za "pokojné, spravodlivé, bezpečné a demokratické". 

Podľa predbežných údajov si vládnuca strana Gruzínsky sen dokázala udržať väčšinu v parlamente. Opoziční politici však s týmto výsledkom nesúhlasia a obviňujú úrady z manipulácie hlasovania. Bývalý šéf republiky Michail Saakašvili už skôr ohlásil "masovú mobilizáciu" gruzínskej opozície a vyzval podporovateľov, aby vyšli do ulíc na protest proti výsledkom volieb. Podľa odborníkov však štatistiky gruzínskeho CEC zodpovedajú nálade panujúcej v spoločnosti. Politickí analytici preto tvrdia, že je nepravdepodobné, že by opozícia bola schopná zorganizovať novú "ružovú revolúciu".

Bludný Gruzínec Michail Saakašvili je gruzínsky, potom ukrajinský politik, ktorý viedol gruzínsku "revolúciu ruží", čo ho v roku 2004 vyviezlo do funkcie prezidenta Gruzínska na dve funkčné obdobia. V roku 2013 emigroval s rodinou do USA, v Gruzínsku bol podozrivý zo zneužitia právomocí a potlačenia protestov. Počas éry Petra Porošenka, prezidenta Ukrajiny, sa stal ukrajinským občanom a v roku 2015 gubernátorom Odeskej oblasti. V roku 2017 mu odobrali ukrajinské občianstvo a z krajiny ho vyhostili. Povedal, že sa cíti Ukrajincom a na Ukrajinu sa vrátil, aby pomohol prezidentovi V. Zelenskému. Najprv sa mal stať v roku 2020 vicepremiérom Ukrajiny, na poslednú chvíľu však vláda tento krok neodobrila.

Preto mu prezident V. Zelenskyj našiel nové koryto - stal sa predsedom výkonného výboru Národnej rady reforiem (NRR). Ukrajinský politológ a ekonóm Oleg Soskin však tvrdí, že M. Saakašvili je hráčom predovšetkým G. Sorosa a svoju misiu musí plniť. V súčasnosti sa Saakašvili cíti skôr Gruzíncom. Saakašvili však očakáva, že sa nakoniec vráti do Gruzínska, kde naďalej pôsobí strana United National Movement (UNM), ktorú založil.

"Gruzínsko bolo schopné usporiadať pokojné, spravodlivé, bezpečné a demokratické voľby. Môžeme povedať, že voľby na európskej úrovni. Napriek najťažším a bezprecedentným výzvam včerajšie voľby opäť ukázali celému svetu, že naša krajina pokračuje v demokratickej ceste," uviedla prezidentka Zurabišviliová a tiež zdôraznila, že hlasovanie prebehlo bez výrazného narušenia.

Iného názoru je bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili, ktorý vyzval miestnu opozíciu na protest.

"Apelujem na všetkých predstaviteľov opozičných strán, bez ohľadu na to, aké výsledky ste dosiahli, teraz nie je čas na súťaž, hlas každého z vás musí byť chránený," uviedol politik v éteri televízneho kanálu Mtavari Archi. Verí tiež, že gruzínska opozícia by sa teraz mala sústrediť na vytvorenie koalície v parlamente proti strane Gruzínsky sen Bidziny Ivanišviliho.

Pred voľbami strana UNM oznámila plány, aby sa z jej vodcu stal šéf vlády, ak vyhrá voľby. Exprezident zasa skromne oznámil, že je pripravený stať sa predsedom vlády na dvojročné funkčné obdobie, aby sa Gruzínsko dostalo na cestu rozvoja. V predvečer volieb však Saakašvili uviedol, že nemá v úmysle stáť na čele vlády. "Nezaujíma ma, na akú pozíciu sa postavím, hlavná vec, na ktorú musíme teraz zamerať svoju pozornosť, je vytvorenie vlády, ktorá bude konať v záujme občanov," uviedol politik.

Protestná akcia gruzínskej opozície, ktorú inicioval Saakašvili, sa začala v nedeľu popoludní v Tbilisi pred budovou parlamentu. Jeho účastníci požadujú usporiadanie predčasných parlamentných volieb. "Voľby neboli platné, opätovne deklarujeme, že neuznávame výsledky týchto volieb a požadujeme usporiadanie nových parlamentných volieb, predčasných volieb," citovala agentúra RIA Novosti jedného z aktivistov.

Odborníci však pochybujú, že opozičné protesty môžu mať akékoľvek vážne následky. Ako poznamenal politológ a odborník na južný Kaukaz Andrej Arešev v komentári pre RT, Saakašvili "sa bude snažiť situáciu naštartovať", nemá však v Gruzínsku dostatočnú podporu na vyvolanie vážnej nestability a návrat do krajiny.

"Niektorí z jeho spolupracovníkov odišli od Saakašviliho skôr, takže jeho ľudské zdroje nie sú také veľké. Gruzínski politici a bezpečnostní činitelia navyše chápu nebezpečenstvo neporiadku a chaosu. Saakašviliho, samozrejme, teší podpora vonkajších síl - krajín ako Turecko a Veľká Británia. Zahraniční hráči by s pomocou Saakašviliho chceli prehĺbiť rusko-gruzínske rozpory. Je však nepravdepodobné, že bude schopný zmobilizovať celú gruzínsku opozíciu okolo seba," uviedol Arešev. Saakašvili a jeho strana podľa neho pracujú na radikalizácii nálady verejnosti. Na tento účel opozícia využíva problémy, ktoré v krajine existujú. "Ale napriek tomu je popularita Saakašviliho na úrovni 10 - 15 %," dodal Arešev.

Podobné stanovisko zdieľa aj Nikolaj Silajev, popredný vedecký pracovník Centra pre problémy Kaukazu a regionálnu bezpečnosť. "V Gruzínsku je viac odporcov Saakašviliho ako jeho priaznivcov, takže protesty, ktoré organizoval, ťažko povedú k puču. Gruzínska opozícia nie je jednotná a Saakašvili pre ňu nie je hlavnou postavou," vysvetlil expert v rozhovore pre RT.

Šéf gruzínskej ústrednej volebnej komisie Tamar Žvania označil obvinenia opozície z volebných podvodov za "ľahkovážne". "Hodnotenia, ktoré naznačujú, že niekto počas volieb niečo zmenil, nie sú podložené, či už ide o protokol alebo CEC," uviedol. Dodal tiež, že voľby sledovalo viac ako 80 tisíc zástupcov politických strán, asi 47 tisíc miestnych pozorovateľov, 6 tisíc zástupcov médií, ako aj medzinárodných pozorovateľov.

Pripomeňme, že voľby do gruzínskeho jednokomorového parlamentu sa konali v sobotu 31. októbra. Zúčastnilo sa ich 48 strán a dva politické bloky. Hlavnými súpermi vo voľbách boli strana Gruzínsky sen - Demokratické Gruzínsko, ktorá vládne od roku 2012 a Zjednotené národné hnutie (UNM) založené Saakašvilim, ktoré sa spojilo s niekoľkými stranami a vytvorili volebný blok Jednotná opozícia - sila v jednote.

Voľby do gruzínskeho parlamentu sa uskutočňujú podľa zmiešaného systému. Z 150 členného obsadenia bude zvolených 120 poslancov podľa proporcionálneho systému a iba 30 podľa majoritného systému. Na zostavenie vlády musí strana kolektívne zabezpečiť najmenej 40,54 % ľudového hlasovania. Inak sa musia parlamentné frakcie dohodnúť na koaličnom kabinete. Ak sa politici nedohodnú, v krajine sa konajú nové voľby. Podľa CEC Gruzínska sa do parlamentu podľa výsledkov sčítania hlasov 97,09% volebných miestností dostalo deväť politických síl.

Podľa predbežných údajov získala strana Gruzínsky sen 48,05 % hlasov, blok Zjednotená opozícia - sila v jednote získala 27,07 % hlasov. Ako uviedla gruzínska CEC, účasť bola 56,11%. Druhé kolo volieb sa zároveň bude konať v ôsmich jednomandátových volebných obvodoch Tbilisi, pretože žiaden z kandidátov nedokázal získať viac ako 50 % hlasov. Okrem toho sa opätovné voľby uskutočnia v štyroch z 12 jednočlenných volebných obvodov mimo hlavného mesta.

Opozičný blok Národné hnutie - sila v jednote ešte pred oznámením predbežných výsledkov hlasovania začal rokovania s ostatnými opozičnými stranami o vytvorení koalície v parlamente. Oznámil to jeden z vodcov bloku Zaal Udumašvili.

Výkonný tajomník Gruzínskeho sna Irakli Kobakhidze zároveň oznámil , že strana získala parlamentnú väčšinu. "Podľa proporčných zoznamov sme už získali 62 mandátov. Pokiaľ ide o volebné obvody s jedným mandátom, v prvom kole zvíťazilo najmenej 14 kandidátov, čo znamená, že už máme 76 mandátov," uviedol Kobakhidze.

Podľa odborníkov má strana Gruzínsky sen všetky šance zostať vládnucou stranou v Gruzínsku. "Pokiaľ ide o obvinenia, ktoré predkladá opozícia, v týchto voľbách pozorovatelia sledovali regulárnosť priebehu volieb, nedošlo k nijakému falšovaniu v prospech Gruzínskeho sna, navyše sa tento výsledok úplne zhoduje s náladou obyvateľstva," uviedol Silajev.

Podobné hľadisko zastáva aj Andrej Arešev. Pripomenul, že víťazstvo Gruzínskeho sna predtým predpovedali sociologické prieskumy. Pokiaľ ide o výsledky parlamentných volieb, expert upozornil na skutočnosť, že politická mozaika Gruzínska je pestrejšia vďaka zníženiu minimálnej hranice na vstup do parlamentu na 1% z predchádzajúcej úrovne 5%. "Skutočnosť, že sa Gruzínsky sen stal vodcom, je prirodzená, pretože populácia sa bojí nového sociálneho rozdelenia a nestability. Tieto javy sú spojené so Saakašvilim a jeho podporovateľmi. Aj keď sú občania sklamaní aj z vládnucej strany, strach z otrasov je silnejší. Na pozadí všeobecných politických turbulencií pre post-sovietsky priestor by malo víťazstvo Gruzínskeho sna prispieť k relatívnemu pokoju v krajine," domnieva sa Arešev.

Všeobecne sa uvádza, že Saakašvili je paranoik a psychopat, videli ho údajne ako jedol kravatu, kričal a hádzal poháre po ministrovi vnútra Ukrajiny Avakovovi, behal po štyroch, keď došlo k útoku zo vzduchu, teda je to nepredvídateľný človek. Saakašvili ako bludný Gruzínec brázdi virtuálne moria akoby čakal, že na niečo narazí. Keď sa to stane, len sa opýta: "Nepotrebujete zreformovať hospodárstvo, naštartovať rozvoj? Ja som ten pravý, mám konexie na Medzinárodný menový fond a vplyvných finančníkov..." Napríklad, keby narazil na Arktídu ešte dodá: "Ja sa celý život cítim Arktídčanom. Už v detstve som na raňajky jedol nanuky." Treba však dodať, že nie je známe, žeby Michail doviedol veci do úspešného konca. Dokonca niekde ani poriadne nezačne a už "blúdi" ďalej.