Boeing 737 Max - vinníci za smrť 346 ľudí sú známi

04.10.2020

Ako oznámili 16.9.2020 Euronews výbor Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, ktorý skúmal príčiny a okolnosti havárie dvoch Boeingov 737 Max, zverejnil záverečnú správu. Členovia výboru stanovili zodpovednosť za katastrofy vývojovým inžinierom tohto modelu lietadla a regulačným orgánom, ktoré postúpili kontrolu nad kvalitou nového lietadla samotnému Boeingu.


Podľa tlačovej správy, ktorú vydal parlamentný výbor, správa "uvádza desivé fakty o tom, ako Boeing - kvôli konkurencii s Airbusom a snahe zvýšiť ziskovosť pre Wall Street - obišiel kontroly leteckej správy, zadržal kritické informácie od pilotov a potom uviedol do prevádzky lietadlá, ktoré zabili 346 nevinných ľudí."

K prvému pádu lietadla Boeing 737 Max, ktoré vstúpilo do služieb aerolínií začiatkom roku 2017, došlo v októbri 2018: lietadlo indonézskej leteckej spoločnosti Lion Air zmizlo z radaru 13 minút po vzlietnutí a spadlo do mora.


O päť mesiacov neskôr sa na ceste z Addis Abeby do Nairobi zrútilo lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines. K havárii došlo niekoľko minút po štarte.


V obidvoch prípadoch bolo vyšetrovaním zistené, že k zrážke došlo "z dôvodu poruchy počítačového systému na korekciu manévru", ktorú nebolo možné napraviť manuálnym ovládaním.


Paradoxné je, že keby sa podobný incident stal čínskej firme, boli by toho plné médiá, šírili by sa "zaručené informácie", interview, hrôzostrašné zábery, zasadol by k tomu Europarlament, bol by nátlak na ustanovenie medzinárodnej vyšetrovacej komisie. Veď sa jedná o smrť 346 nevinných. V tomto prípade však mainstream mlčí. Vybočuje to zrejme z hlavnej politickej línie.