Boeingy 737-MAX zase nútene na zemi

09.04.2021

Iba pár mesiacov po tom, čo sa lietadlám Boeing 737 Max umožnil návrat do vzduchu, spoločnosť oznámila nový problém s nešťastnými lietadlami, ktorý si vyžiadal uzemnenie desiatok lietadiel - tentoraz kvôli problémom s elektrickým systémom.

"Spoločnosť Boeing odporučila 16 zákazníkom, aby pred ďalšou prevádzkou riešili potenciálne problémy s elektrickým systémom v konkrétnej skupine 737 lietadiel MAX," uviedol v piatok vo vyhlásení výrobca so sídlom v Chicagu.

Nadnárodná spoločnosť uviedla, že spolupracuje s americkým Federálnym úradom pre letectvo (FAA) na "problémovej otázke". Uviedol tiež, že problém neovplyvňuje celú flotilu, ale konkrétnu skupinu lietadiel.

Spoločnosť sa zaviazala poskytnúť ďalšie postihnutým leteckým spoločnostiam pokyny týkajúce sa "vhodných nápravných opatrení".

"Vykonáva sa odporúčanie, aby sa umožnilo overenie, či existuje dostatočné uzemnenie pre komponent elektrického systému," uviedla záhadne spoločnosť. Boeing neuviedol, ktorých 16 leteckých spoločností sa toto varovanie týka, ani nezverejnil počet lietadiel, ktoré majú problém .

Osobné dopravné lietadlo Boeing 737 MAX sa dostalo na prvé stránky novín po tom, čo sa do piatich mesiacov zrútili dve takmer nové lietadlá. Pri smrteľných nehodách, ku ktorým došlo v Indonézii a Etiópii, zahynulo všetkých 346 ľudí na palube.

Incidenty viedli k dlhému preskúmaniu bezpečnosti a všetky prúdové lietadlá boli na celom svete uzemnené po dobu 20 mesiacov, od marca 2019 do novembra 2020.