Borrelliho aktivity názorne ukazujú, že vplyv EU na Rusko sa blíži k nule...

21.02.2021

Po návrate zo svojho "moskovského turné" predstavil Josep Borrell, "minister zahraničných vecí EÚ", radikálne odlišný pohľad na vzťahy medzi EÚ a Ruskou federáciou. Kým na tlačovej konferencii v Moskve bol zmierlivý, podporil využitie vakcíny Sputnik V, na domácej pôde mu narástol hrebienok. Politik si protirečil a vyhlásil: "Zdá sa, že Rusko sa odpojuje od Európy". Svoje závery a dojmy publikoval na portáli eeas.europa.EU.

Ruské orgány vraj nespolupracujú

"Ruské úrady nechceli využiť túto príležitosť na konštruktívnejší dialóg s EÚ. Je to poľutovaniahodné a budeme musieť zvážiť dôsledky," napísal Borrell, "hovoríme, samozrejme, o situácii okolo Navaľného." Borrel si je istý, že vyhostenie západných diplomatov z Ruska a súdny proces so samotným opozičníkom ukazujú neochotu Moskvy viesť konštruktívny dialóg. Už na občianskej náuke nás učili, že výkonná moc je oddelená od súdnej a v demokratickej spoločnosti by politici nemali zasahovať do rozhodovania súdov. J. Borrell by mohol skúsiť podobný experiment a požiadať J. Bidena o návštevu zatknutých účastníkov útoku na Kapitol. Láskavý čitateľ si domyslí, ako by to skončilo.

Rusko sa vzďaľuje EÚ

"Moje stretnutie s ministrom Lavrovom ukázalo, že Európa a Rusko sa vzďaľujú. Zdá sa, že Rusko sa od Európy postupne 'odpája'," uviedol Borrell. Politik je presvedčený, že EÚ sa ocitla "na križovatke", preto by blok mal fungovať prostredníctvom "otvorených modelov spolupráce", v ktorých sa veľká pozornosť venuje slobodnej spoločnosti. Rusko sa do týchto modelov nehodí.

Demokratické hodnoty v Rusku sa vraj považujú za hrozbu

"Európa a Rusko sa rozchádzajú. Zdá sa, že Rusko sa čoraz viac vzďaľuje od Európy a považuje demokratické hodnoty za existenčnú hrozbu," uviedol Borrell. Politik tiež zdôrazňuje dôležitý bod - o všetkých kontroverzných otázkach sa bude rokovať na úrovni EÚ, sú možné nové sankcie.

"Ako vždy budú členské štáty [EÚ] musieť rozhodnúť, aké budú ďalšie kroky. A áno, mohli by obsahovať sankcie," potvrdzuje Borrell. Pri takomto tempe by mal J. Borrellnavrhnúť zriadenie "Úradu EÚ na správu a kontrolu sankcií proti Rusku".

Kto je kto?

Josep Borrell (*1947) je španielsky politik, letecký inžinier, ekonóm a profesor matematiky. Je dlhoročným členom Španielskej socialistickej strany pracujúcich (PSOE). Začínal ako komunálny poslanec v roku 1979, od roku 1986 do roku 2000 úspešne kandidoval v španielskych všeobecných voľbách za Barcelonu v roku 2004 a 2019 do Európskeho parlamentu. Bol tiež ministrom verejných prác a ministrom zahraničných vecí a EÚ v španielskej vláde. Predsedom Európskeho parlamentu bol 3 roky (od 2004), od decembra 2019 je podpredseda Európskej komisie a vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Reakcia kolegov na jeho stretnutie s ministrom RF S. Lavrovom v Moskve

Zástupca EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell uskutočnil dvojdňovú návštevu Moskvy, počas ktorej sa stretol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, verejnými činiteľmi a akademickou obcou.

Estónsky europoslanec Riho Terras plánuje odovzdať predsedníčke Európskej komisie Ursuli von der Leyenovej list požadujúci okamžitú rezignáciu Borrella. "V súčasnosti je už viac ako 20 podporovateľov tejto požiadavky, vrátane veľmi dôležitých ľudí. Dúfam, že tí, ktorí majú svedomie a rozumejú tomu, že návšteva Josepa Borrella v Moskve bola veľmi veľkou chybou a úplným zlyhaním európskej diplomacie, sa k žiadosti pridajú," vysvetlil Terras.

Dodajme, že J. Borrel má bohatý politický život, na druhej strane nespočetne veľa misií skončil predčasne.