Boris Johnson: „Emanuel Macron sľuby neplní“

20.09.2020

Zdá sa, že v otázke migrantov sa medzi Francúzskom a Veľkou Britániou začína iskriť. Aj napriek sľubom Emanuela Macrona, francúzskeho prezidenta, spolupráca v otázke migrantov v Lamanšskom prielive je minimálne napätá.

"Francúzske hliadkové lode v Lamanšskom prielive nesmerujú nelegálne člny s migrantami na pobrežie Francúzska, ale ich sprevádzajú do britských teritoriálnych vôd, kde ich opustia," hovorí novinár Jamie Johnson v exkluzívnom článku pre The Daily Telegraph. "Pripomína to príhodu, keď sused vedie ožratého suseda a aby nič nemusel riešiť s jeho manželkou, oprie ho o dvere, zazvoní a zdúchne." Novinár sa preplavil cez kanál so skupinou migrantov a presvedčil sa, že Macronove sľuby o spolupráci s britskými pobrežnými službami sa neplnia.

Ako uviedol novinár, cestoval so skupinou 16 afganských utečencov vrátane 4 žien a 2 detí. Asi o siedmej hodine ráno bojoval preplnený nafukovací čln s vetrom kilometer od francúzskych teritoriálnych vôd a nutne potreboval pomoc, keď sa na obzore objavila francúzska hliadkovacia loď.

Francúzi im však namiesto toho, aby na palubu vyzdvihli skupinu mokrých a chvejúcich sa ľudí, ponúkli balenú vodu a záchranné vesty. Potom loď odprevadili do britských teritoriálnych vôd. Tam sa rýchlo otočili a nechali migrantov, aby sa postarali sami o seba.

Boris Johnson, britský premiér, poznamenáva, že "Francúzi sú dlhodobo obviňovaní z týchto praktík, teraz však fakty potvrdil aj nezávislý novinár".

Napriek opakovaným sľubom prezidenta, ministra vnútra a ďalších vysokých úradníkov nič nenasvedčuje tomu, že Francúzsko spolupracuje s britskými úradmi. Len pred desiatimi dňami sa Macron zaviazal " zintenzívniť " spoluprácu so Spojeným kráľovstvom v boji proti nelegálnym migrantom. Rozmenené na drobné asi takto chápe zintenzívnenie spolupráce. "Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú."

Britský premiér Boris Johnson zároveň uviedol, že vláda má v úmysle zastaviť nelegálnu lodnú dopravu a zabrániť pristátiu člnov na britských brehoch. Obe krajiny sa dohodli, že " pri riešení tohto problému budú úzko spolupracovať v duchu príslušných dohôd. " Zároveň v stredu, keď sa Jamie Johnson plavil cez Lamanšský prieliv, francúzske lode nechali migrantov sa plaviť bez toho, aby ich odovzdali britskej pohraničnej službe.

Ministerstvo vnútra Spojeného kráľovstva tvrdí, že informácie o lodi boli odovzdané pobrežným službám. Kapitán malého rybárskeho člna, ktorý ukrýval novinára z The Daily Telegraph, odpovedal, že o ňom nič nepočul.

Napriek tomu, že britská vláda utráca milióny libier na pozorovacie lietadlá, drony a zvýšený monitoring, zdá sa, že iba rybári dokážu upozorniť britské úrady na migrantov v núdzi: silný vietor v tomto konkrétnom prípade spôsobil, že sa vlny prevalili cez palubu krehkého člna a migranti mali šťastie, že nespadli cez palubu a neutopili sa.

Nafukovací čln nelegálnych prisťahovalcov sa pri náraze na britský breh plavil bez kapitána, bez mapy a bez akejkoľvek predstavy, kde sa nachádza. Nakoniec sa na obzore objavilo plavidlo britskej pohraničnej stráže, ktorému nezostávalo nič iné, ako vziať na palubu nelegálnych hostí. Kapitán lode novinárovi povedal, že by sa inak utopili. "To, čo urobili Francúzi, je nehumánne a neprípustné", zdôraznil.

V reakcii na otázku denníka The Daily Telegraph francúzski predstavitelia uviedli, že "kroky námorných úradov sa zameriavajú na ochranu ľudského života a bezpečnú plavbu v úžine". Podľa nich je prioritou pomoc a záchrana každej lodi prekonávajúcej Lamanšský prieliv, avšak vzhľadom na ich vysoký počet musia vládne agentúry vyhodnotiť úroveň núdze každého z nich a urobiť výber v závislosti od potrieb a rizík každého objaveného plavidla. Tu vás možno napadne: "Reči sa hovoria a chlieb sa je. Tlachy, tlachy, samé tlachy a skutek utek."

Ako na záver píše The Daily Telegraph, od začiatku roku 2020 pricestovalo do Spojeného kráľovstva viac ako 6 300 migrantov - čo je trikrát viac ako v minulom roku.