Boris Johnson údajne celé noci nespí - bojí sa Ruska!

16.03.2021

Predseda vlády Boris Johnson v utorok predstaví komplexný prehľad otázok bezpečnosti, obrany a zahraničnej politiky Spojeného kráľovstva, v ktorých je Rusko, na rozdiel od "konkurenčnej" Číny, označované za "najväčšiu hrozbu pre štát", uvádza The Times. Rusko bolo "ocenené" takouto formuláciou v dôsledku "agresívnych vpádov do britských vôd a vzdušného priestoru" a udalostí v Salisbury.

Británia bude Rusko považovať za "nepriateľský štát" a Čínu predovšetkým  za "komerčného konkurenta", píše The Times s odvolaním sa na komplexný prehľad bezpečnostných, obranných a zahranično politických otázok krajiny, ktoré v utorok predstaví predseda vlády Boris Johnson.

Podľa denníka sa s Moskvou a Pekingom bude zaobchádzať rozdielne, pretože prehľad uvádza Rusko ako "najväčšiu hrozbu pre štát", ktorej čelí Spojené kráľovstvo. Hovoríme najmä o opakovaných "agresívnych nájazdoch do britských vôd a vzdušného priestoru" a o pripravenosti Ruska "zabíjať disidentov na britskej pôde".

"Hlavná hrozba pre Veľkú Britániu pochádza z Ruska. Komplexný prehľad nehovorí o Číne v podobnom duchu. Čína je konkurentom, ktorý sa snaží ukradnúť duševné vlastníctvo a predstavuje hrozbu pre ekonomickú bezpečnosť. Nie je to však to isté ako udalosti v Salisbury," uviedol pre The Times anonymný zdroj britskej vlády a pripomenul otravu Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie v roku 2018, z ktorej bola v Londýne ihneď obvinená Moskva.

Ďalší zdroj z denníka The Times naznačil, že zatiaľ čo Rusko je "nepriateľský štát", Čína je iba "globálnou výzvou". Prístup k Nebeskej ríši by teda mal byť kombináciou konkurencie, odporu a spolupráce, v závislosti od toho, čo je v konkrétnej oblasti potrebné.

Očakáva sa tiež, že začiatkom budúceho týždňa Johnson oznámi svoj zámer vybudovať vojenské kapacity v kyberpriestore a zvýšiť výdavky na útočné kybernetické zbrane proti Moskve a Pekingu. V Londýne teda zamýšľajú rozšíriť kapacity národných kybernetických síl, ktorých vytvorenie bolo oznámené v novembri minulého roku.

"Digitálne schopnosti znamenajú revolúciu v našom spôsobe života a vedenia vojny, ako to bolo pred 100 rokmi v leteckej doprave," uviedol predseda vlády a dodal, že krajina musí využívať všetky príležitosti, ktoré kybernetické vymoženosti poskytujú, ako aj schopnosť zabrániť využívaniu kybernetických technológií a zbraní proti Veľkej Británii.

Dokument zároveň označuje boj proti zmene podnebia za najdôležitejšiu prioritu Veľkej Británie v rámci predsedníctva krajiny na samitoch skupiny G7 a 26. konferencii strán Rámcového dohovoru OSN o zmene podnebia, píše TheTimes.