Bratovražedné šialenstvo sa stupňuje - ukrajinské koncentračné tábory?

19.11.2020

Ukrajinský premiér Denis Šmigal pripravil návrh zákona, podľa ktorého bude možné občanov s ruským pasom, nachádzajúcich sa na území Ukrajiny internovať do "koncentračných táborov".

To nie je správa z obdobia 2. svetovej vojny, ale informácia zo súčasného vládnutia Volodymyra Zelenského. Pokiaľ by tomu niekto neveril, treba sa pozrieť na web stránku ukrajinského parlamentu a nájsť si návrh Zákona č. 4327 zo dňa 5.11.2020.

Internovať znamená zadržať, presídliť, či iným spôsobom zasiahnuť do slobody občana Ruska žijúceho na Ukrajine. Súčasne tento zákon určuje kompetencie a úlohy štátnych orgánov súvisiacich so zaobchádzaním s vojnovými zajatcami a internovanými osobami. Tento zákon umožňuje integrovať osoby, t. j. vystaviť ich nútenému pobytu na určených miestach. Jedná sa o osoby, ktoré tieto orgány určia ako hrozbu pre krajinu, alebo vykazujú známky agresie. Integrácia je nutná pre zabezpečenie národnej bezpečnosti krajiny. Kijev považuje Rusko za krajinu agresora a teda všetci občania Ruskej federácie nachádzajúci sa na území Ukrajiny môžu byť internovaní.

Z obsahu zákona je zrejmé, že tento je cielený hlavne na občanov Krymu a republík Donbasu, ktorí už majú (Krym), alebo postupne získavajú ruské pasy.

Ukrajinci by však nemali zabúdať, že jedným z prvých koncentračných táborov bol tábor "Talergof", ktorý slúžil na likvidáciu Rusínov počas, aj po 1. svetovej vojne.

Problém Donecka a Ukrajiny trvá od roku 2014 a riešenie jeho problému je v nedohľadne. Tzv. "Minské dohovory" platia len na papieri a záujem Kijeva o ukončení "vojny" s tzv. Luhanskou a Doneckou republikou je viac vo verbálnej ako praktickej rovine.

Podľa pozorovateľov je v súčasnosti na hraniciach Ukrajiny a týchto republík zvýšená aktivita ukrajinskej armády (prísun vojenskej techniky a vojakov), čo môže znamenať aj predzvesť väčšieho vojenského konfliktu.

Čo sa týka podmienok za akých je internácia možná je návrh zákona veľmi široko koncipovaný. Oponenti zákona za tým vidia účelovosť, aby bolo možné internovať kohokoľvek, kto sa zdá nepohodlný režimu.

Na západnú Ukrajinu ročne cestuje tisíce občanov s dvojitým občianstvom, či už za rodinou, priateľmi a na úrady. Po prijatí zákona si to však budú musieť dobre rozmyslieť. "Zákon Šmigal" môže ešte viac zhoršiť už tak krehké vzťahy medzi obyvateľmi Donbasu a Kijeva. Deklarovanie urovnania problémov medzi týmito subjektami prezidentom Zelenským je stále viac "úsmevnejšie" a dnes už len málokto verí, že v dohľadnej dobe môže dôjsť k dohode.