BREXIT – EÚ o potrebe kompromisu, Johnson o tvrdom odchode

24.10.2020

"V prvý deň summitu v Bruseli (15.10.2020) sa krajiny EÚ jednomyseľne zhodli na jedinej veci - na snahe prinútiť britského premiéra Borisa Johnsona ku kompromisu ohľadom obchodnej dohody po brexite," informovala nemecká televízna stanica Das Erste. Angela Merkelová zdôraznila dôležitosť takéhoto prístupu a poznamenala, že Európska únia musí byť zasa pripravená na recipročné ústupky. Strany sa dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach v nasledujúcich týždňoch.

Správa sformulovaná na stretnutí v belgickom hlavnom meste bola jasná: strany majú v úmysle zostať pri rokovacom stole, pretože Európska únia naďalej dúfa v čestnú dohodu s Veľkou Britániou, ako to uviedla predovšetkým nemecká kancelárka Angela Merkelová na konci prvého dňa summitu. Európske krajiny preto podľa nej vyzvali Londýn, aby zostal otvorený kompromisnému riešeniu.

Ako poznamenala Merkelová, každá strana má pri rokovaniach o obchodnej dohode svoje vlastné hranice. "Požiadali sme Veľkú Britániu, aby bola aj naďalej ochotná pristúpiť na kompromis. To samozrejme znamená, že aj my musíme robiť kompromisy," vysvetlila nemecká kancelárka.

Účastníci samitu EÚ sa zhodli na potrebe pokračovať v rokovaniach o obchodnej dohode v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov. Šéfovia krajín a vlád EÚ sa zároveň rozhodli intenzívne pripraviť na scenár neregulovaného brexitu. 

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dokonca zdôraznil, že jeho krajina je už na to pripravená. Treba poznamenať, že jednou z oblastí sporu sú teritóriá rybolovu, kde práve Francúzsko nie je pripravené akceptovať kompromisy.

Predseda vlády Boris Johnson má dnes k tejto otázke urobiť vyhlásenie, uvádza Das Erste. V septembri hrozil prerušením rokovaní, ak na tomto samite nedôjde k rozhodnutiu, ktoré by vyhovovalo všetkým stranám. Aké je teda jeho stanovisko?

"Boris Johnson povedal Britom, že sa musia pripraviť na brexit bez dohody. Podľa neho sa takýto výsledok javí ako najpravdepodobnejší za predpokladu, že EÚ neurobí zásadnú zmenu vo svojom prístupe k pozastaveným rokovaniam o obchode a bezpečnosti," píše The Guardian. Premiér sa vo svojom televíznom prejave neodvážil oznámiť zrušenie rozhovorov, aj napriek tomu, že štvrtok uplynul ním určený termín na uzavretie dohody. Namiesto toho varoval: "Krajina by sa mala pripraviť na to, že Londýn a Brusel neuzavrú dohodu asi ani do 1. januára," upozorňujú noviny.

"Dosiahol sa značný pokrok v otázkach, ako sú sociálne zabezpečenie a letectvo, jadrová spolupráca a podobne," uviedol. "Ale z nejakého dôvodu je zo summitu EÚ zrejmé, že po 45 rokoch členstva Veľkej Británie v EÚ nechcú ponúknuť našej krajine rovnaké podmienky ako Kanade, pokiaľ nedôjde k radikálnej zmene prístupu."

Premiér pripomenul, že do konca prechodného obdobia zostáva iba desať týždňov. Preto podľa neho musí urobiť rozhodnutie o pravdepodobnom výsledku a pripraviť na to Spojené kráľovstvo.

"Dospel som k záveru, že sa musíme pripraviť na 1. január dohodami, ktoré sú viac podobné tým v Austrálii. Sú založené na jednoduchých princípoch medzinárodného voľného obchodu," vysvetlil Johnson. Takže sme odhodlaní pripraviť sa s plnou dôverou na prijatie alternatívy. A budeme prosperovať ako nezávislá krajina voľného obchodu, ktorá kontroluje naše vlastné hranice, náš rybolov a stanovuje naše vlastné zákony," zdôraznil predseda vlády.

Johnson zároveň nevylúčil možnosť ďalších rokovaní naplánovaných na pondelok v Londýne. Premiér sa ale pokúsil chopiť tejto iniciatívy a odkázal lídrom EÚ, že by mali byť prvými, ktorí urobia kompromis v "kľúčových rozporoch", t. j. v otázkach štátnych dotácií a rybolovu. "Vyzerá to, že v Bruseli nenastal žiadny pokrok. Preto im hovoríme: môžete prísť, môžete prísť k nám, iba ak dôjde k zásadnej zmene prístupu," dodal šéf britskej vlády.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen reagovala na Johnsonove vyhlásenie na Twitteri. EÚ podľa nej "naďalej pracuje na dohode, ale nechystá sa ju dosiahnuť za každú cenu. Podľa plánu náš vyjednávací tím odcestuje budúci týždeň do Londýna, aby urýchlil tieto rokovania," dodala.

Johnsonove poznámky si všimli aj niektorí britskí odborníci. "Toto skutočne nie sú správy ... budúci týždeň bude zásadným týždňom," uviedla Georgina Wright, senior odborník na brexit v Londýne. Skupina priemyselného lobingu Manufacturing Northern Ireland zdôraznila, že rozhodnutie vlády prejsť na "tvrdý" brexit bude "neuvážené". Podľa nich si britská verejnosť zaslúži viac ako "politické hry", uzatvára The Guardian.


Treba povedať, že tento týždeň nebol pre "diplomaciu" Európskej únie príliš vydarený.

Začiatkom týždňa v predvečer prijatia ďalších sankcií EÚ šéf ruského ministerstva zahraničia S. Lavrov povedal: "S tými ľuďmi, ktorí sú zodpovední za zahraničnú politiku na Západe a nerozumejú potrebe vzájomne rešpektujúceho sa rozhovoru, by sme mali na chvíľu jednoducho prestať komunikovať", najmä preto, 

že Ursula von der Leyen hovorí, že "v súčasnosti ruské úrady zlyhávajú v geopolitickom partnerstve. Nech je to tak, ak to chcú." Stojí za zmienku, že predtým, ako Sergej Lavrov vydal toto vyhlásenie, hovoril s vedúcim európskej diplomacie Josepom Borrellom. Môžete si predstaviť, ako konverzácia prebiehala, ak nasledoval tento komentár ...

Brexit nie je tiež nejakým win - win výstupom EÚ. Dá sa povedať, že aj tu európska "diplomacia" a vyjednávači zatiaľ zlyhávajú. Boris Johnson, britský premiér to povedal skoro rovnako ako Sergej Lavrov, len inými slovami. Treba sa zamyslieť, či vo funkciách v EÚ sú skutočne najlepšie kádre, alebo je to len výťah pre nepotrebných a nepohodlných na národnej úrovni.