Brexit je za nami - nasleduje Scotexit z Británie ?

30.03.2021

Bývalý škótsky premiér Alex Salmond v piatok oznámil vytvorenie novej politickej strany, ktorá bude kandidovať do škótskeho parlamentu s programom za nezávislosť od Veľkej Británie v májových parlamentných voľbách, informovala o tom agentúra Reuters.

"Oznamujem spustenie novej politickej sily - strany Alba," uviedol Salmond. Povedal, že strana sa bude usilovať o vstup do parlamentu s cieľom vytvoriť "nadpolovičnú väčšinu" na dosiahnutie nezávislosti od Veľkej Británie.

Salmond, bývalý vodca Škótskej národnej strany, viedol škótsku vládu sedem rokov až do roku 2014 a pomáhal posilňovať podporu škótskej nezávislosti. Bol najvýznamnejším zástancom nezávislosti v referende v roku 2014, v ktorom ale Škóti tesne odmietli odtrhnutie od V. Británie.

Salmond a súčasná škótska vodkyňa Nicola Sturgeonová boli blízki priatelia a spojenci, ale rozišli sa po tom, čo sa na neho niekoľko žien sťažovalo pre sexuálne obťažovanie. Salmond bol oslobodený v roku 2020 a teraz vystupuje ako obeť sprisahania, ktoré ho malo vylúčiť z verejného života.

Salmond uviedol, že strana Alba bude viesť pozitívnu kampaň za nezávislosť a nominovať kandidátov po celom Škótsku. Voľby do škótskeho parlamentu sa uskutočnia 6. mája.

Separatistické chúťky Škótska vyústili v referendum v roku 2014, ktoré bolo neúspešné. V referende za odchod Veľkej Británie z Európskej únie boli škótski občania proti. Po brexite opáť zosilneli snahy o referendum o vystúpení Škótska zo zväzku s Veľkou Britániou. Okrem A. Salamonda a jeho vznikajúcej strany Alba referendum podporuje aj terajšia premiérka Škótska Nicola Sturgeonová.