BREXIT - skutočné víťazstvo Borisa Johnsona?

30.12.2020

Vlády európskych krajín s uspokojením ocenili dohodu medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou. Vo štvrtok 24.12.2020 sa konečne reprezentanti VB a EÚ dohodli na tzv. "Brexite" a 1.1.2021 vstupuje táto dohoda do platnosti. 

Samotný dokument obsahuje cca 2000 strán. Dohodu oficiálne podpísali predsedníčka EK Ursula von der Leyen a prezident EP Charles Michell. Následne bol dokument poslaný do Londýna, kde ho podľa The Guardien Dolná snemovňa Britského parlamentu ratifikovala v pomere 521 : 73. Dohoda by mala garantovať záujmy európskeho "biznisu" a práva občanov.

​Podľa českého ministra zahraničia Petříčka "dohoda ukončila obdobie neistoty a od 1.1.2021 do platnosti vstupujú veľké zmeny, ale pravidla sú dané". Haiko Mass - minister zahraničných vecí Nemecka nazval dohodu kompromisom, "bielym dymom" ako analógiu spojenú s voľbou pápeža a začiatok nových vzťahov medzi VB a EÚ.

​Podľa premiéra Johnsona dohoda dala jasný rámec fungovania rôznych oblastí (letecký biznis, pohraničná služba, bezpečnosť, vedecká spolupráca, obchod....), čo je bezpodmienečne nutné pre fungovanie krajiny. Podarilo sa vyriešiť aj otázku rybolovu, kde Británia trvala na ochrane svojich zón a Európa zasa bojovala za možnosť priemyselného rybolovu vo vodách okolo ostrovov. Ešte nedávno bola pravdepodobnosť odchodu Británie bez dohody "vysoko pravdepodobná". Briti si ale včas uvedomili, že "Brexit" bez dohody by mal negatívny dopad na ich HDP a dohodu sa podarilo uzatvoriť v poslednej chvíľu.

​Vystúpenie VB z EÚ bolo dlhodobou témou už od r. 1973, kedy sa Briti pripojili k Európskemu hospodárskemu spoločenstvu (EHS). V r. 2016 sa konalo referendum, v ktorom voliči zahlasovali za vystúpenie z EÚ. Výsledok bol tesný a za vystúpenie hlasovalo 51,89 %. Celé obdobie od referenda bolo poznamenané chaosom a hrozil rozchod bez pravidiel.

​Podľa predsedníčky EK Leyovej je dohoda férová, vyvážená a zabezpečí férovú súťaž aj rybárskym komunitám. V prípade nedohody by podniky na oboch stranách Lamanchského prieplavu mali vážne problémy. Automaticky by každý tovar čelil clu a celému radu ďalších prekážok. Končí sa voľný pohyb osôb, tovarov a služieb. Budú existovať dva samostatné trhy, ktoré budú podliehať regulácii a končia sa výhody spojené s členstvom v EÚ. Víťazstvom pre VB je obchodovanie bez ciel a kvót.

​Menej spokojní sú najmä francúzski a belgickí rybári, kde boli stanovené presné čísla na lov jednotlivých druhov rýb. Končí sa program Erasmus a Briti plánujú zavedenie nového študentského výmenného programu pre cca 35 000 britských študentov. Tento program však už bude pre študentov menej ekonomicky výhodný. Odchod Británie z programu nazvala škótska premiérka N. Sturgeonová ako "kultúrny vandalizmus".

​Británia bola čistým prispievateľom do fondov EÚ a teda viac dávala ako získavala z kohéznych fondov pre svoj rozvoj. Pre VB od 1.1.2021 prestanú platiť dohody uzatvorené medzi Úniou a členskými štátmi EÚ. V platnosti však ostanú dohody ako napr. členstvo v Svetovej obchodnej organizácii a ....

​Nie všetko sa zatiaľ podarilo vyriešiť. Sporná je otázka okolo Gibraltaru, kde sa nedosiahla dohoda o jeho štatúte medzi Madridom a Londýnom. Gibraltar je malým britským územím na juhu Pyrenejského polostrova. Predseda gibraltarskej vlády F. Picardo uviedol, že rokovania nasvedčujú uzatvoreniu dohody v krátkej dobe.

​Podľa Johnsona je v dohode obsiahnuté všetko, čo bolo sľúbené občanom po referende. Čo je potom výhodou, resp. nevýhodou byť členom EÚ? Podľa politikov je "všetko v pohode". Británia vystúpením vlastne nič nestratila. V podstate ušetrila 50 mld. eur, ktorými prispievala do spoločného rozpočtu. Naopak - EÚ bude musieť tento výpadok nahradiť a ako poznáme úradníkov z EK, tak určite tento výpadok jednoducho rozpočítajú jednotlivým členom Únie.

​Je otázkou, či táto dohoda nebude motivovať aj iné krajiny k vystúpeniu z EÚ a aby dohodli niečo podobné? Rozhodujúcim aspektom členstva v EÚ je pre väčšinu krajín už vyše spomínaný voľný pohyb kapitálu, tovaru a pracovnej sily. Ak sa tieto hodnoty dajú zachovať aj bez členstva v EÚ, tak v krátkom čase možno uvidíme ďalších "následníkov" VB.