Brusel stratil v Rusku akýkoľvek vplyv - obdobne sa o to “snaží” v ČÍNE

23.03.2021

ČTK: Peking - Rusko a Čína považujú západné sankcie za neprijateľné. Vzťahy s Ruskom zničil Brusel, takže Moskva už nemá vzťahy s Európskou úniou ako organizácií, ale len z niektorými jej členskými štátmi. Na tlačovej konferencii v Číne to dnes povedal šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok schválili sankcie voči niektorým konkrétnym ľuďom za porušovanie ľudských práv v Číne. Mieri na Číňanov  zodpovedných za zaobchádzanie s menšinovými Ujgurmi. Okrem EÚ sankcie vyhlásili tiež USA, Kanada a Británia. Peking reagoval ostrými slovami a vlastnými sankčnými kroky.

Predseda Európskej rady Charles Michel v pondelok vyhlásil, že vzťahy medzi EÚ a Ruskom sú na historickom dne kvôli nezhodám v mnohých oblastiach. Vo februári EÚ vyhlásila sankcie voči niekoľkým Rusom za uväznenie oponenta Kremľa Alexeja Navalného.

Lavrov začal jednať v Číne v pondelok a dnes vystúpil na tlačovej konferencii so svojím čínskym náprotivkom Wang I-em.

Odmietli západnú kritiku situácie ľudských práv vo svojich krajinách a vyhlásili, že Čína a Rusko usilujú o pokrok v otázke klimatických zmien alebo pandémie koronavírusy. Rusko-čínske vzťahy sa rozvíjajú rýchlejšie ako vzťahy Ruska s EÚ, dodal Lavrov. Moskva môže začať budovať lepšie vzťahy, pokiaľ z nich únia odstráni anomálie.

Minister tiež ako absolútne chybné odmietol tvrdenie Západu o pomoci Ruska a Číny, čo sa týka vakcín proti covidu-19. Rusko je vraj vedené humanitárnymi záujmami, nie geopolitickými alebo obchodnými dôvodmi, tvrdil Lavrov.