Bude k nám z Ruska prúdiť superčistý zemný plyn?

05.12.2020

Ako uviedla agentúra RT ruskí chemici vyvinuli jednoduchý a ekologický spôsob čistenia zemného plynu od škodlivých nečistôt pomocou dvojvrstvového filtra. Vedcom sa podarilo získať metán s čistotou 99,998 %. Podľa výskumníkov je nová metóda o 30 - 40 % ekonomickejšia ako analóg používaný v priemysle. Okrem toho bude plyn čistený kontinuálnym spôsobom a prakticky bez straty tlaku. V praxi by to znamenalo ďalšie výrazné zníženie sírovodíka a oxidu uhličitého v zemnom plyne.

Tím ruských chemikov z Mendelejevovej chemickej univerzity vyvinul technológiu čistenia zemného plynu, ktorá je lacnejšia a ekologickejšia ako existujúce priemyselné analógy. Tvrdia to v časopise Separation and PurificationTechnology.

Novou technológiou je systém na čistenie zemného plynu využívajúci dvojvrstvový filter. Prvá vrstva pozostáva z polymérnej membrány, druhá z absorbentu na báze iónovej kvapaliny. Systém čistí plyn od škodlivých nečistôt sírovodíka a oxidu uhličitého. Výsledky laboratórnych štúdií ukázali, že nakoniec je možné získať metán s čistotou 99,998 %.

V súčasnosti sa na odstránenie nečistôt z plynu najčastejšie používajú amínové roztoky. Počas procesu čistenia sa plyn ohrieva a ochladzuje pomocou zložitého systému inštalovaných modulov. Táto technológia je drahá a nie je príliš ekologická: chemické roztoky sa čiastočne odparujú a znečisťujú životné prostredie.

Jeden z autorov práce, vedúci SMART laboratória polymérnych materiálov a technológií Iľja Vorotyncev, v rozhovore pre RT vysvetlil, že sírovodík a oxid uhličitý v zemnom plyne prispievajú k deštrukcii potrubí a zníženiu výhrevnosti plynu. "Elegantnosť nášho riešenia spočíva v eliminovaní neustáleho ohrievania plynu," poznamenal.

Podľa vedcov je nová metóda o 30 - 40 % ekonomickejšia ako v súčasnosti používaný priemyselný analóg. Zároveň je možné systém ešte ďalej optimalizovať výberom pomeru absorpčného prostriedku a membrány, ako aj ďalších riešení. Podľa I. Vorotynceva si použitie novej technológie nevyžaduje nákladnú výmenu zariadení, pričom plyn sa bude čistiť v nepretržitom režime a prakticky bez straty tlaku.

Špecialista poznamenal, že ropné a plynárenské spoločnosti majú záujem o výsledky tohto vývoja. Dodal, že praktické testy novej technológie sa očakávajú do dvoch až troch rokov. Vedci plánujú v budúcnosti uskutočniť podobné experimenty s trojprvkovými zmesami plynov.

Dôležité je, že nová technológia bude lacnejšia, ale hlavne šetrnejšia k zariadeniu prepravujúcemu zemný plyn a prispeje k zníženiu sírovodíka a oxidu uhličitého v ovzduší.