Bude Lukašenko šiestykrát prezidentom?

03.07.2020

Alexander Lukašenko, súčasný prezident Bieloruska, úspešne vydržal skúšky predošlých prezidentských kampaní, v ktorých sa pasoval do roly jediného kandidáta schopného zabezpečiť Bielorusku stabilitu.

V súčasnosti však čelí nespokojnosti nielen za stagnáciu ekonomiky v krajine, ale aj za ignorovanie aktívnych činností v boji s COVID-19," napísali vo svojom príspevku Washington Post.Alexander Lukašenko je bieloruský prezident a známy pokrytec, existujúci na princípe "aj našim, aj vašim", ktorý balansuje medzi Východom a Západom. Je falzifikátor volieb, nie jedenkrát režíroval prezidentské voľby a je známy tým, že nestrpí iný názor. Vďaka tomuto všetkému sa drží moci v krajine už štvrť storočia. Nakoľko v prezidentských voľbách 9. augusta 2020 chce šiestykrát kandidovať, stretáva sa s prejavmi nespokojnosti.V súčasných prezidentských voľbách sa objavili dvaja nezávislí protivníci - Sergej Tichanovskij a Viktor Babriko.

Známy bloger S. Tichanovskij začal zbierať tisícky podpisov pre nezávislých kandidátov podanti korupčným heslom "stop švábom" a priaznivci priniesli na demonštrácie papuče, ako zbraň ničenia domáceho hmyzu. Sám Tichnovskij jazdil autom, na streche ktorého bola priviazaná obrovská papuča.

Potom Lukašenkovi hodil rukavicu starý minský bankár V. Babriko. Podľa jeho slov vyzbieral 400 000 podpisov, čo je štyrikrát viac, ako je potrebné na zaradenie na kandidátsku listinu do prezidentských volieb. V. Babriko reprezentuje banku, ktorá je úzko spojená s ruským gigantom v oblasti energetiky Gazprom. On požaduje návrat k demokracii, rozdelenie moci a ohraničenie počtu kandidatúr na prezidenta. Povedal, že chce žiť v krajine, kde si vážia ľudí.V predchádzajúcich voľbách sa Lukašenko pasoval do pozície človeka, ktorý jediný zabezpečí Bielorusku stabilitu a prosperitu. Neváhal falšovať voľby a zároveň tvrdo zatočiť s protivníkmi. V súčasnosti však stúpa nespokojnosť obyvateľstva. Nie je to len pre dlhodobú stagnáciu hospodárstva, ale ja vlažný prístup Lukašenka k riešeniu problémov šírenia sa koronavírusu. Vysmieval sa hrozbe, bagatelizoval ju slovami, že "kúpele, cesnak a dostatok vodky" pomôžu odvrátiť hrozbu. Keď celý svet prijal proti epidemické opatrenia, on organizoval v apríli národnú brigádu - Leninský subbotník a v máji vojenskú prehliadku. Výsledkom je, že 9,5-miliónové Bielorusko malo na COVID-19 59 945 nakazených, kým susedné štyrikrát väčšie Poľsko 32 821 infikovaných.A potom to prišlo. Alexander Lukašenko využil svoju jedinečnú osvedčenú zbraň.

11. júna 2020 bolo Seregejovi Tichanovskému doručené obvinenie z narušenia verejného poriadku a útoku na policajtov počas mítingu za účelom zbierania podpisov. Lukašenko chce zaiste neutralizovať oponenta do skončenia hlasovania vo voľbách. Medzitým Tichanovského manželka Svetlana nazbierala dostatok podpisov, aby mohla byť napísaná na kandidátsku listinu.

18. júna 2020 bol zadržaný Viktor Babriko a 15 top manažérov banky pre podozrenie z finančných machinácií. 

Obmedzenie slobody týchto ľudí má za cieľ, aby nemohli organizovať a vystupovať na predvolebných zhromaždeniach. Zadržanie týchto ľudí malo za následok vypuknutie nepokojov, na ktorých bolo zatknutých 100 aktivistov a 10 novinárov.V poslednej dobe Lukašenko lavíruje medzi veľkými mocnosťami. Rusko využíva, lebo jeho prezident nechce, aby sa Bielorusko v zahraničnej politike priklonilo k Západu. Na druhej strane sa stretol vo februári 2020 s Mikeom Pompeom, ministrom zahraničných vecí USA, aby sa zasa "pohral" s Trumpovou administratívou. V poslednej dobe sa zasa Lukašenko vyjadruje, že Ruska a USA majú záujem na "Majdane" v Minsku. Zrejme, aby dal najavo, že len on tomu môže zabrániť. Po týchto udalostiach sa zdá, že pozícia Lukašenka nie je taká pevná ako predtým. Ľudia majú dosť jeho úletov a dolieha na nich zlá hospodárska situácia krajiny. Je otázne, či vo voľbách bude "počuť" ich hlas alebo sa Lukašenko uchýli k machináciám a použitiu sily, aby bol šiestykrát "korunovaný" za prezidenta Bieloruska.Kto je kto?Bieloruská republika má 9,5 milióna obyvateľov a leží vo východnej Európe. Predtým bola súčasťou ZSSR ako Bieloruská socialistická republika. Prezidentom krajiny je od roku 1994 Alexandr Grigorievič Lukašenko (*1954), absolvent Učiteľského ústavu v Mahiľove a Štátnej poľnohospodárskej akadémie. Bol členom KSSZ, od roku 1992 je nezávislý. Bol v armáde a pracoval v riadiacich funkciách v poľnohospodárstve. Bol proti rozpadu ZSSR a Bielorusko je členom SNŠ. Väčšina svetových politikov považuje Lukašenka za posledného diktátora v Európe.