Bude mať Slovensko raritu - guvernéra NBS s elektronickým náramkom na nohe?

14.10.2021

Tak sa nám už Peter Kažimír dal počuť. Z funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) dobrovoľne neodstúpi. Možnosť odvolať ho z tejto lukratívnej funkcie je neuveriteľne komplikovaná. To bol nepochybne aj dôvod prečo sa do nej tak neomalene rval a vyštval z nej svojho spriazneného predchodcu neboráka Jozefa Makúcha.

Ďalším problémom pri prípadnom odvolávaní Kažimíra z postu šéfa NBS je jeho imunita. Slovensko by v prípade obvinenia malo dokazovať, že to dané obvinenie nesúvisí s výkonom jeho funkcie šéfa centrálnej banky.

Kažimír je totiž ako guvernér NBS automaticky aj členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) a z tohto titulu má imunitu na výroky a rozhodnutia vyrieknuté a prijaté v súvislosti s činnosťou v ECB.

Slovensko by teda muselo dokazovať ECB, prípadne Európskemu súdnemu dvoru, že tento prípad nesúvisí s Kažimírovou činnosťou v ECB. V minulosti napríklad stíhali bývalého guvernéra centrálnej banky v Lotyšsku pre prijatie úplatku.

Existuje však jedno možné i keď bizarne riešenie. Také slovenské, keďže guvernér jasne deklaroval, že dobrovoľne funkciu neopustí. Veď ho v tom podporil aj Pellegrini.

Ak teda bude Peter Kažimír po prípadnom podaní obžaloby za prečin podplácania uznaný aj vinným, možno ho odsúdiť aj na náhradný trest výkonu odňatia slobody domácim väzením s elektronickým náramkom na členku nohy.

Stačí preto len zabezpečiť jedno - aby si zmenil súčasné trvalé bydlisko na nové - Imricha Karvaša 1 - zároveň adresu NBS. 

Tak by bol stále aj po odsúdení doma a zároveň by mu nič nebránilo vykonávať funkciu guvernéra NBS. A neboli by problémy ani s ECB... až na to, že do Frankfurtu na zasadnutia Europskej centrálnej banky by musel mať priepustku…