Bude Trudeau sankcionovať Bidenove USA?
Americkí demokrati počas predvolebnej kampane Joe Bidena opakovane sľubovali "potrestanie" Ruska (nech by išlo o čokoľvek) a zároveň odsúdili Donalda Trumpa za uskutočňovanie politiky odcudzenia najbližších spojencov USA. Hneď v prvých minútach 46. prezidenta Spojených štátov však došlo k bolestivej facke najbližšiemu spojencovi v užšom zmysle slova - Kanade. Jedným z dokumentov podpísaných Bidenom tesne po inaugurácii bol výkonný príkaz, ktorým sa zrušilo povolenie na stavbu ropovodu Keystone XL. "Úder perom" zasadil kanadským ekonomickým záujmom drvivú ranu.
Trpiaci projekt Keystone by sa skutočne mohol stať základným kameňom (ako sa jeho názov prekladá) pre kanadskú ekonomiku. Zrodil sa v roku 2005 a v Kanade ajUSA čelil mnohým byrokratickým prekážkam a čelil tvrdému odporu environmentalistov. Podľa zámeru je Keystone XL 3,5 tisíc kilometrov ropovodu, ktorý by mal denne prečerpať až 800 tisíc barelov ropy z kanadskej provincie Alberta do amerických rafinérií na pobreží Mexického zálivu, predovšetkým v Texase . Podľa samotnej spoločnosti mal tento projekt vytvoriť alebo podporiť asi 60 tisíc pracovných miest (43 tisíc v Spojených štátoch a 17 tisíc v Kanade).
O dôležitosti tohto ropovodu pre kanadskú ekonomiku a jej finančný sektor svedčí skutočnosť, že značná časť akcií vlastníka projektu patrí hlavným bankám v krajine (vrátane najväčšej kanadskej kráľovskej banky) a množstvu dôchodkových fondov. A už nejaký čas sa k nej priamo pripája vláda Alberty, ktorá tam už investovala 1,5 miliardy dolárov, plus pridelila záruky na pôžičky za šesť miliárd. A to všetko na podporu projektu aj na úkor regionálnych výdavkov na vzdelávanie.
Nie je náhoda, že v roku 2013 povedal vtedajší ctižiadostivý politik Justin Trudeau na stretnutí so zástupcami ropného priemyslu Keystone, že projekt je "jedným z najdôležitejších infraštruktúrnych projektov našej generácie". Sľuboval, že bude bojovať za jeho implementáciu až do konca, ak jeho strana vyhrá voľby. Kritizujúc vtedajšieho predsedu vlády Stephena Harpera za jeho neurčitý postoj k obhajobe projektu. Trudeau povedal ropným a plynovým magnátom: "Potrebujete vládu, nie roztlieskavačku." Možno si predstaviť, ako tvrdo zasiahol Biden svojim podpisom Kanadu. A to sa ešte ani poriadne neohrial na stoličke.
Na jednej strane nemožno nového prezidenta obviňovať z nedôslednosti. Demokrati sa so zelenou agendou pôvodne postavili proti Keystone. V roku 2015 prezident Barack Obama dekrétom pozastavil povolenie na kladenie ropovodu cez americké územie. Jedným z hlavných lobistov za tento zákaz bol navyše vtedajší viceprezident Joe Biden.
Demokrati, samozrejme, vždy odôvodňovali svoje stanovisko výlučne potrebou ochrany životného prostredia. Dôležitú úlohu však pri tomto rozhodovaní majú záujmy strany. Faktom je, že jedným z hlavných príjemcov benefitov z ropovodu bude obchodná ríša vytvorená bratmi Kochovými,hlavnými sponzormi republikánskej strany. Takže zničením tohto projektu Obama a Biden pripravili svojich politických oponentov o významnú finančnú podporu. Demokratická tlač USA sa samozrejme snaží tento motív príliš nezdôrazňovať.
Počas svojej volebnej kampane sa Biden netajil zámerom "zabiť" Keystone XL zrušením povolenia na jeho výstavbu, ktoré podpísal Donald Trump v januári 2017 (teda doslova hneď po inaugurácii prezidenta USA). Sľub zakázať plynovod je od minulej jari jedným zo základných kameňov programu demokratických kandidátov. A mimochodom, kanadský premiér Trudeau sa zároveň slávnostne zaviazal, že v prípade odmietnutia výstavby ropovodu pevne odolá akejkoľvek americkej vláde.
Bidenovo rozhodnutie sa teda očakávalo a je celkom v súlade s jeho volebným programom. Ale tu sa dostávame k inému problému tohto konfliktu k tomu, ako bolo toto rozhodnutie predstavené svetu, a predovšetkým samotnej Kanade, ktorá je hlavným strategickým partnerom Spojených štátov. Napokon, Bidena nikto nenaháňal, nevyžadoval od neho, aby podpísal tento dekrét v prvej hodine pobytu v Oválnej pracovni. Maldostatok času na to, aby dodržal formálnu zdvorilosť, a aspoň naoko konzultoval s Ottawou citlivú otázku. Ale nie, Kanada bola najskôr informovaná o zastavení tak dôležitého obchodného projektu neoficiálne, a len o pár dní neskôr nový americký prezident zavolal šéfovi kanadskej vlády A.Trudeauovi a musel čeliť jeho "prudkému odporu".
Ďalším dôležitým zahraničnopolitickým prísľubom od Bidena bolo odmietanie pohŕdavého správania jeho predchodcu k najbližším spojencom USA. Ako kandidát na prezidenta demokratický chránenec tento prístup odsúdil a zaviazal sa, že obnoví priateľské vzťahy s partnermi, v prvom rade vyzdviholKanadu. Ako však dokazuje jeho podpis pod dekrétom o zastavení výstavby Keystone, politické a ekonomické záujmy susedov nového prezidenta už nie sú tak zaujímavé ako Trump. Nehovoriac o ignorovaní elementárnych pravidiel slušnosti voči najbližším spojencom.
To je presne to, na čo rozzúrený predseda vlády Alberty Jason Kenny, pre ktorého je zákaz strategického ropovodu strašnou katastrofou, poukazuje - na toto úplné ignorovanie záujmov partnerov. Už teraz žiada vládu svojej krajiny, aby prijala tvrdú reakciu a dokonca uvalila na USA ekonomické sankcie. A jeho rozhorčenie zdieľajú aj šéfovia regionálnych vlád ďalších kanadských provincií.
Svojím dekrétom navyše Biden opäť dokazuje svetu úplnú neschopnosť Spojených štátov. Ak predtým všetci vedeli, že hlavný smer zahraničnej politiky nezávisí od zmeny administratívy v Bielom dome, potom dobrovoľné kroky Trumpa a Bidena potvrdzujú absolútnu zbytočnosť akýchkoľvek dlhodobých dohôd podpísaných s Washingtonom.
Existujú rôzne spôsoby, ako posúdiť Bidenove motívy osudu Keystone. Avšak aj Forbes uznáva tento krok ako "nebezpečný precedens" a poukazuje na to, že miliardy dolárov, ktoré už investovali do plynovodu, boli vyhodené nazmar "z rozmaru nového prezidenta". Samozrejme, nikto v USA ani len nenaznačil čo i len čiastočnú náhradu strát. Nemal by lord business, zodpovedať za svoje záruky otrokovi, ktorý sa volá "strategický partner"?
Človek má dojem, že Biden bije svojich vlastných ľudí, aby ostatných vystrašil. Ak bude nová administratíva voči svojim susedom konať tak tvrdo, možno si predstaviť, ako agresívne sa bude správať k tým krajinám, ktoré sú oficiálne uznávané ako konkurenti a protivníci. Najmä voči Rusku a Číne. A zdá sa, že teraz by nikto nemal mať pochybnosti o tom, že vojna proti projektu Nord Stream 2, ktorá sa začala za vlády Trumpa, sa iba zintenzívni. Opäť v rozpore so záujmami európskych spojencov USA, ktoré Biden sľúbil rešpektovať a chrániť. Druhý deň po nástupe Bidena Angela Merkelová opäť oznámila niektoré základné zámery. Washington opäť tieto vyhlásenia nemeckej kancelárky ignoruje.
Zákaz projektu kritickej infraštruktúry, ako je Keystone, má aj inú negatívnu stránku. Odpísaním tohto ropovodu Biden znemožňuje USA zbaviť sa venezuelskej ropy a dostať sa zrúk ďalších ropných krajín. Nie je náhoda, že jeden z republikánskych senátorov označil toto rozhodnutie za demonštráciu politiky "Saudská Arábia je prvou".
Ak 46. prezident začne plniť svoje ďalšie sľuby, že sa vzdá ťažby ropy a zakáže technológiu hydraulického štiepenia na výrobu bridlicového plynu, potom si Európa ešte viac uvedomí, že nemôže počítať s nahradením ruských zdrojov energie americkými. Aj napriek početným ubezpečeniam Washingtonu, že "demokratický bridlicový plyn slobody" zachráni Európanov pred "ruskou závislosťou".
Keystone ako príklad jasne ukazuje Európanom, akú majú zmluvy a sľuby s Američanmi hodnotu. Takže z katastrofických problémov, ktoré Biden vytvoril pre Kanadu, môže mať nakoniec úžitok aj Rusko.
Nekontuita po výmene vlády v našich končinách sa stala skoro samozrejmosťou. V USA sme v minulosti pozorovali akú takú kontinuitu. V súčasnej dobe to však vyzerá ako by sa Bidenova administratíva vrátila do doby pred trumpovskej o 4 roky späť. Ruší, čo bolo podpísané, obnovuje, čo bolo zrušené. Hlavne business model uzatvárania a rušenia medzištátnych zmlúv je určité Trumpove nóvum. A tak si to odskáče "republikánsky" ropovod Keystone. Aj na úkor spojenca najbližšieho Kanady, ktorá sa zasa v zlosti necháva inšpirovať folklórom ekonomických sankcií.