Bude vo Francúzsku občianska vojna?

30.05.2021

Francúzsky prezident Emanuel Macron varoval, že Francúzi stiahnu svojich vojakov z republiky Mali, ak sa po druhom prevrate za posledných deväť mesiacov táto republika obráti na tvrdý islamistický kurz.

» Francúzsko má v regióne približne 5100 vojakov v rámci operácie Barkhane, ktorú vykonáva v piatich krajinách Sahelu - v Burkine Faso, Čade, Mali, Mauritánii a Nigeri.

Misiu s ústredím v Čade spustili po tom, ako Francúzsko zasiahlo s cieľom zastaviť postup džihádistov v Mali v roku 2013.

Uplynulý utorok Francúzsko a EÚ odsúdili "neprijateľný štátny prevrat" v Mali po tom, ako tam zadržali a zbavili moci dočasného prezidenta Baha Ndawa a premiéra Moctara Ouana.

Macron povedal Ndawovi, že Francúzsko stiahne svojich vojakov, ak sa Mali obráti k radikálnemu islamizmu. V takejto situácii by podľa šéfa Elyzejského paláca francúzske jednotky "nikdy" nemohli zotrvať v tejto krajine.

Predstavitelia Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) budú v nedeľu mimoriadne rokovať o Mali.

Pred summitom v ghanskej metropole Akkra si pozvali na "konzultácie" aj lídra malijskej junty plukovníka Assimiho Goitu. Ten podľa zdrojov odletel do Akkry v sobotu.

Goita pôsobil ako viceprezident, odkedy vlani v auguste viedol prevrat, pri ktorom zosadili demokraticky zvoleného prezidenta, pričom funkcie prezidenta a premiéra obsadili pod tlakom ECOWAS-u ako sprostredkovateľa civilisti.

Dočasného prezidenta a premiéra však v pondelok zadržali, čo vyvolalo diplomatické pobúrenie. Vo štvrtok ich prepustili a armáda oznámila, že odstúpili z funkcie.

Malijský ústavný súd v piatok vyhlásil za nového dočasného prezidenta Goitu.

No to najvýznamnejšie čo Macron povedal by si mala vypočuť najmä "natvrdlá" Európska únia. Macron totiž varoval, že ak sa Afrika nebude rozvíjať, Európa "draho zaplatí v zmysle migrácie". Zdôraznil potrebu "masívne investovať" s tým, že medzinárodné spoločenstvo musí tiež zrušiť časť dlhu tohto kontinentu, aby "pomohlo Afričanom budovať svoju budúcnosť". 

Macron tak nepriamo reaguje na dve veľké petície z radov armády, ktoré otriasli Francúzskom. Najprv to bola petícia viac ako tisíc penzionovaných vyšších dôstojníkov, ktorí varovali, že ak sa nezmení ústretová politika Paríža voči imigrantom skončí to občianskou vojnou. Paríž sa pokusil túto petíciu najprv zľahčiť, no úsmev na tvári mu z, keď obdobnú petíciu podpísalo niekoľko sto plukovnikov a generálov v aktívnej službe.