Budú Češi očkovať Sputnikom skôr ako my?

16.04.2021

Vicepremiér, minister vnútra a dočasne aj zahraničia Českej republiky Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteri oznámil, že v pondelok odlieta do Ruska, aby tam vyjednal prípadný nákup vakcíny Sputnik V. Vicepremiér a dvojnásobný minister tiež oznámil, že poveril českého veľvyslanca v Kodani, aby oslovil dánske úrady kvôli záujmu ČR odkúpiť vakcíny AstraZeneca.

"Zháňame vakcíny po celom svete. Sme ochotní odkúpiť AstraZeneca z Dánska. Ja v pondelok odlietam do Moskvy, kde chcem dojednať prípadné dodávky Sputnika V po jeho schválení Európskou liekovou agentúrou," napísal Hamáček na sociálnej sieti.

Zvolený predseda ČSSD už po odvolaní ministra zahraničia Tomáša Petříčka v pondelok vyjadril želanie, aby sa Česko na rýchly nákup ruskej vakcíny pripravilo. Upozornil však, že neschválenou vakcínou sa v Česku očkovať nebude.

"Chcem jasne povedať, že nikto v ČR nebude nikoho očkovať neschválenou vakcínou. Súčasne vnímam, že prebieha schvaľovanie vakcíny Sputnik v rámci EMA a Nemecko alebo Rakúsko sa snaží zabezpečiť si dodávky tejto vakcíny," uviedol Hamáček. Rovnako by podľa neho malo postupovať aj Česko.

Pred Hamáčkom stojí náročná úloha. Jeho predchodca na ministerstve zahraničia Tomáš Petříček nie celkom zvládal svoju funkciu. A tak česká zahraničná politika bola roztrieštená. Jej centrá, ktoré nikto nekoordinoval, komunikovali navonok nekompatibilne až protirečivo. Vládna zahraničná politika mala niektoré konflikty medzi ministrom a premiérom Babišom. Iný smer razil zasa Hrad so svojím kladným vzťahom k Číne a Rusku, predseda senátu zasa "zavaril" Česku návštevou Taiwanu.

Konečne rusofóbnu atmosféru vybičovali niektorí komunálni politici, ktorí si pomýlili svoju misiu. A tak výsledkom ich činnosti bola demontáž sochy osloboditeľa Prahy maršala Koneva, či postavenie pamätníku fašistickým prisluhovačom - armáde gen. Vlasova, alebo provokácie voči ruskej ambasáde.

V tejto atmosfére vicepremiér Hamáček urobil odvážny krok, ide jednať do Ruska. Aby urobil nejaké gesto na zmiernenie napätých vzťahov s Ruskom, ešte nevychladla ani linka medzi Bidenom a Putinom a už sa Česko ponúklo, že je pripravené hostiť prípadný summit prezidentov USA a Ruska. Argumentom je, že predtým už jeden summit USA a Ruska v Prahe prebehol. Lenže to sa písal rok 2010 a v Prahe-Dejviciach stála socha maršala Ivana Stepanoviča Koneva a málokto spochybňoval, že Prahu oslobodila Červená armáda.

Prekvapivý krok rusofóbneho Česka. Bude česká kaviareň zúriť viac ako tá slovenská. Vakcínu Sputnik V asi Česko dostane. Je však otázne, či bude mať Putin záujem prísť do krajiny, kde búrajú pomníky hrdinom Veľkej vlasteneckej vojny a prekrúcajú jej históriu.

Bude teda Česko očkovať Sputnikom skôr ako Slovensko? Zlé jazyky hovoria, že hej lebo nemajú Riša Sulíka a Zuzu Baťovú... ak ich nakoniec oboch nenahradí Andrej Babiš!