Budú ruské ponorky cvičiť v Kalifornskom zálive ?
Breaking News! Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií tri ruské ponorky triedy Borej požiadali USA o povolenie vstupu do Kalifornského zálivu za účelom pravidelného cvičenia. Reakcia State departmentu USA zatiaľ nie je známa.
Podľa ruského ministerstva zahraničia ide o reciprocitu s cvičením americkych krížnikov spolu s 218 okrídlenými raketami tomahawk v Čiernom mori. Thomas Hudner je torpédoborec triedy Arleigh Burke a na palube vo vertikálnych univerzálnych odpaľovacích zariadeniach môže niesť až 96 riadených striel Tomahawk alebo protiraketových striel Standard. Krížnik Monterey (triedy Ticonderoga) je schopný niesť až 122 riadených striel Tomahawk alebo protirakiet Standard.
Ponorky triedy Borej sú schopné operovať v hĺbke 380 m až 400 m a v prípade potreby sa ponoriť podľa niektorých údajov do hĺbky až 480 m. Na hladine môžu plaviť maximálnou rýchlosťou 15 uzlov (28 km/h) za hodinu, pod vodou potom až rýchlosťou 29 uzlov (53 km/h).
Ich trup meria 170 m na dĺžku a jeho maximálna šírka je 13,5 m. Každá z ponoriek triedy Borej je zostavená z 1,3 milióna súčiastok a mechanizmov, sto deviatich kilometrov potrubia a šesťsto kilometrov káblov. Na stavbu jednej z týchto ponoriek sa spotrebuje 17 000 ton ocele, čo je o 50% viac, ako sa použilo na Eiffelovu vežu v Paríži.
Posádku ponorky tvorí 107 námorníkov, z toho 55 dôstojníkov. V prípade potreby by sa všetci mali vojsť do záchrannej kapsule, ktorou je ponorka vybavená.
Výzbroj ponoriek 955 Borej tvorí 6 torpédometov a na palube majú tiež 16 balistických rakiet typu R-30 Bulava s jadrovými hlavicami. Každá raketa R-30 unesie šesť až desať jadrových hlavíc.
Prvou modifikovanou ponorkou verzie označovanej ako Borej-A (955A) je Knieža Vladimir. Od predchádzajúcich ponoriek sa na prvý pohľad líši absenciou hrbu na chrbte v miestach, kde sú uložené balistické strely. Má tiež iný tvar veliteľskej veže. Ešte viac rozdielov sa dá nájsť v zadnej časti ponorky.
Prvé tri lode majú klasické kormidlá, zložené z pevnej a pohyblivej časti. Kormidlá ponoriek verzie 955A sa však pohybujú celé. Na konci hĺbkových kormidiel sú vertikálne stabilizačné plochy. Na pravoboku je ukrytý vlečný sonar (ponorky verzie 955 majú vlečný sonar na konci vrchného smerového kormidla). Odlišný je aj samotný pump-jet, ktorý má väčšie rozmery. Ponorky modifikovanej verzie sú o päť uzlov rýchlejšie ako 955, t.j. dosahujú maximálnu rýchlosť až 56 km/h.
Aj pri vysokej rýchlosti má byť ponorka Borej pomerne tichá. Pre manévrovanie v nízkych rýchlostiach má vysúvacie prídavné motory, pretože pump-jet sa pre pomalú plavbu príliš nehodí.
Rusko má v nasadení nasledovné ponorky tejto triedy - Jurij Dolgorukij, Alexander Nevskij, Vladimir Mononach a Knieža Vladimir.
Predpokladáme, že ste si uvedomili absurdnosť úvodných riadkov tohto článku... je to určené len na zamyslenie pre tých čo sa ešte stále neodmietajú zamyslieť nad prečítaným. Ide naozaj len o fikciu. Smutnú.