Češi idú na to systematicky - deti pôjdu do škôl pripravených na testovanie

20.02.2021

ČTK:Praha - Antigenní testy pro testování žáků ve školách bude dodávat firma Tardigrad International Consulting. Budou to čínské antigenní testy Lepu, vzorky se odebírají z kraje nosu. Stejné používají rakouské školy. České televizi to dnes řekl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). První dodávka 800.000 kusů má podle něj dorazit 28. února, cena za test včetně dopravy je 65 korun. Studenti posledních ročníků středních škol by se podle vlády měli k prezenční výuce vrátit 1. března.

Společnost má dohromady dodat 3,654.000 testů do 15. března, uvedlo ministerstvo vnitro v tiskové zprávě. Společnost byla podle ministerstva jediná, která splnila jak formální podmínky, tak požadavky na cenu a na schopnost dodat požadované množství testů včas.

Server Seznam Zprávy dnes uvedl, že vybraná firma podle zadávací dokumentace ale nesplnila podmínky soutěže. Ministerstvo vnitra požadovalo dodávku minimálně 914.680 kusů testovacích sad, a to nejpozději do 25. února, to ale Tardigrad International Consulting nezaručila. Společnost Chironax, která se tendru rovněž účastnila, nejenže garantovala požadovanou dodávku testů v termínu podle výzvy ministerstva vnitra, ale nabídla i lepší cenu - jeden test včetně dopravy za 53,90 korun, napsaly Seznam Zprávy. Ministerstvo vnitra na dotaz serveru uvedlo, že Chironax vyhodnotilo jako rizikovou z hlediska ekonomických dat i spolehlivosti, přestože podle Seznam Zprávy dodává ochranné pomůcky i Správě státních hmotných rezerv. Firma se chce bránit.

Leteckou dopravu podle ministerstva zajistí dodavatel, testy se budou následně distribuovat do regionů s pomocí hasičů a krajských distribučních center. Stejným způsobem se vnitro chystá do škol distribuovat i respirátory ze státních hmotných rezerv.

Kvůli epidemii covidu jsou nyní otevřeny jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol, ostatní mají výuku na dálku. Od 1. března by se podle vlády měly do lavic vrátit závěrečné ročníky středních škol a postupně pak i další. Podmínkou je právě zajištění testů na covid-19.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu uvedl, že ministerstvo školství po zajištění testů připraví instruktážní videa a návod, jak při testování žáků postupovat. Účast na testování bude podle něj nezbytnou podmínkou pro docházku k prezenčnímu vzdělávání.

Podle instruktážních videí z Rakouska si mohou děti vzorky pro testy odebírat samy. Výtěr se provádí z přední části nosu, odběrová tyčinka se vzorkem se následně zasune do vyznačeného místa na testovací kartičce, kterou žáci dostanou spolu s testem. Následně se tyčinka zakape speciálním roztokem. Okraje karty se pak slepí a na přední straně se po chvíli objeví pozitivní či negativní výsledek. Pokud je výsledek neprůkazný, je nutné test opakovat.

Vnitro hodnotilo nabídky od devíti firem. Některé ale musely být podle Hamáčka vyřazeny, protože nesplnily formální náležitosti, jako je například žádost o výjimku ministerstva zdravotnictví tak, aby mohly být testy použity pro samotestování.

Mezinárodní skupina Tardigrad se zabývá přepravou zásilek v zákazníkem požadované teplotě. Česká pobočka, Tardigrad International Consulting s.r.o., byla založena v roce 2016 britskou společností Tardigrad International LP. Od července 2019 je jejím jediným společníkem a jednatelem Monika Jírovcová. Základní kapitál společnosti činí 1000 Kč. Vyplývá to z údajů internetové verze obchodního rejstříku.

Plaga: Před testováním na covid potřebují školy čas na přípravu

Před zahájením testování žáků na covid-19 je podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) školám potřeba poskytnout čas na přípravu a vyzkoušení organizace. Věří, že ministerstvo vnitra zvládne doručit testy do škol s předstihem. Plaga to dnes prostřednictvím své mluvčí Anety Lednové řekl ČTK. Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) má první dávka testů pro školy dorazit do ČR z Číny v neděli 28. února. Studenti posledních ročníků středních škol by se podle vlády měli k prezenční výuce vrátit v pondělí 1. března.

"Vím, že ministerstvo vnitra dělá vše pro to, aby se testy dostaly do ČR i přes hraniční termín dodávky co nejrychleji, a věřím, že zvládnou testy doručit do škol s předstihem," uvedl Plaga. "Je totiž potřeba poskytnout školám také nějaký čas na přípravu na testování, vyzkoušení organizačních pravidel a podobně," řekl.

Ministerstvo školství podle něj začátkem příštího týdne pošle školám do datových schránek návody k testování. "Souběžně se také intenzivně podílíme na dokončení očkovací strategie pro pedagogické i nepedagogické pracovníky s důrazem na zaměstnance mateřských a speciálních škol," dodal.