Češi , Slováci a coronavirus v Šanghaji

02.02.2020

Len na úvod niekoľko informácií ku coronavirusu, ktorého výskyt dnes zaplavil nielen Čínu ale aj väčšinu médií, ktoré sa predháňajú v dramatickosti popisu situácie tam a vo svete:

"Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie - vírusovú pneumóniu. Je geneticky odlišný od koronavírusov SARS-CoV a MERS-CoV. Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky - teplota nad 38°C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález - zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa udáva 2 až 14 dní," povedal na adresu nového vírusu MUDr. Ján Mikas hlavný hygienik SR a pokračoval: “Liečba je symptomatická. Očkovacia látka proti novému koronavírusu 2019-nCoV zatiaľ neexistuje."


My sme ďalej využili kontakt s našim spoluobčanom, ktorý žije v Číne desaťročie, aby nám popísal situáciu ako ju vidí on priamo na mieste. Spojili sme sa pánom Martinom F. telefonicky v Shanghaji:

Otázka: Čo robíte v Číne a kde konkrétne?

Odpoveď: V Shanghaji vediem pobočku slovenskej firmy a predaj ich produktov v Číne. Prepáčte, že som musel trvať na tom, aby sa neuviedlo moje plné meno. Je to len z dôvodu, aby neinformovaní ľudia nejako neublížili z paniky mojej rodine na Slovensku.

Otázka: Ste tam len nakrátko?

Odpoveď: Nie, s malými prestávkami som tu už 13 rokov.

Otázka: Aká veľká je tam komunita Čechov a Slovákov?

Odpoveď: Netuším koľko je Čechov a Slovákov v celej Číne, ale v Shanghaji komunita číta zhruba 400 ľudí.

Otázka: Čo sa tam hovorí o coronavíruse?

Odpoveď: Na jednej strane existujú oficiálne portály, kde je denný "live update'' situácie, štatistiky infikovaných, úmrtí ale i uzdravených. Na druhej strane kolujú internetom videá, kde je situácia popísaná podstatne horšie. Existujú samozrejme portály, ktoré šíria paniku a zarábajú na tom, že sú všetci hladní po informáciách a na dané videa a články kliknú, alebo ich dokonca ďalej šíria.

Nevidím tu však zatiaľ žiadnu paniku. Veľa obchodov je síce zavretých, ale v tých otvorených na poličkách tovar je. Nákupné centrá sú otvorené, ale okrem predavačiek tam veľa ľudí človek nenájde. Kiná, štadióny, turistické atrakcie, divadlá, sú však prirodzene všetky zatvorené. Takže ani naša Lokomotíva Shanghaj nemôže hrať svoju pravidelnú ligu.

Otázka: Ako reagujú naši občania na túto hrozbu?

Odpoveď: Väčšina našich občanov nepodlieha žiadnej panike. Denne informujú jeden druhého a zdieľajú informácie cez skupinu sociálnej siete Wechat, kde majú vlastnú skupinu "Cesi a Slovaci v Shanghaji".

Otázka: Ako zareagovali na coronavirus čínske úrady?

Odpoveď: Vo Wuhane, kde je epicentrum zareagovali pravdepodobne neskoro. Starosta Wuhanu sa bráni tým, že na povolenie zavrieť mesto musel čakať z hora (z Pekingu). V Shanghaji sú ľudia podľa mňa veľmi disciplinovaní a počúvajú doporučenia úradov nevychádzať zbytočne na ulicu a nestretávať sa vo väčších skupinách. Je pravda, že to na ulici aj v takom veľkom meste ako je Shanghaj občas vyzerá ako v meste duchov. Rôzne mestá v Číne predĺžili sviatky o rôzny počet dní, aby oddialili migráciu ľudí zo sviatkov späť do roboty. V Shanghaji takto zavreli kvôli predĺženým sviatkom všetky firmy minimálne do 9.2. Niektoré dediny okolo Wuhanu a v bližšom okolí sa však paradoxne zabarikádovali a odrezali úplne. Na hlavných cestách postavili aj tehlové steny s tým, že nikoho z vonku nechcú pustiť kvôli potenciálnej nákaze dnu. Viem tu o problémoch pár študentov, ktorí majú problém po opustení internátu sa dostať späť na campus. Väčšina tak sedí na internáte a nikam nejde.

Špecifický problém majú študenti z Wuhanu, ktorí sa nemôžu vrátiť. Neostáva im nič iné len sedieť na hostely, ktorý si logicky zo svojho študentského rozpočtu vedia dovoliť aj to len s ťažkosťami, a čakať kým sa u nich ukáže na kontrolu polícia. Každý jeden človek, ktorý mal v poslednej dobe nejaký kontakt s Wuhanom je aspoň v Shanghaji kontrolovaný a monitorovaný. Akonáhle sa ubytuje v nejakom hotely, tak do pár hodín ho prídu skontrolovať miestne úrady.

V Shanghaji očividne robia aj nejaký typ dezinfekcie, nakoľko vidím postrek či na stenách výťahu u mňa doma, alebo na lavičkách vonku.

Otázka: Ako je to s bezpečnosťou cestovania?

Odpoveď: Letiská a vlaky normálne fungujú. Ďialkové autobusy do Shanghaja sú zrušené. Čo viem, tak niekoľko aeroliniek však prerušilo spojenia s Čínou. V tomto čase by za normálnych okolností všetci sedeli doma a oslavovali s rodinou nový rok, ktorý im teraz vláda predĺžila. Ale podľa všetkého sa ľudia už začínajú aj cez to predĺženie vracať späť do Shanghaja a iných veľkých miest kde robia. Nie je to zrejme kvôli tomu, že by si nechceli predĺžiť sviatky, ale kvôli tomu, že majú kúpené lístky, ktoré horko ťažko kvôli tomu počtu migrujúcich ľudí cez najväčšie sviatky v roku zohnali a boja sa, že ak si to predĺžia, tak sa k tým lístkom hneď tak nedostanú. Shanghaj má za normálnych okolností zhruba 26 mil ľudí ale počas sviatkov polovička ide domov a v najbližších dňoch by sa mali vrátiť. Som sám zvedavý, aké čísla nakazených tu budeme mať po dvoch týždňoch, keď sa tých 13 mil vráti...

Otázka: Môže sa vírus preniesť pripadne tovarom? Čo sa o tom hovorí?

Odpoveď: Podľa toho čo viem z miestnej TV, tak vírus má životnosť na vzduchu max. 6-8 hodín, a takto rýchlo nikto tovar nedoručí.

Otázka: Je bezpečné nakupovať tovar z Činy napríklad cez obľúbený AliExpress?

Odpoveď: Z Číny nákup tovaru aj letecky trvá niekoľko dní a tak si nemyslím, že je tu dôvod na obavu.

Otázka: Čo by ste doporučil našim spoluobčanom - je vhodná chvíľa na dovolenkové návštevy Číny?

Odpoveď: Určite by som dnes do Číny na dovolenku necestoval. Nie kvôli tomu, že by som sa bál nákazy, ale kvôli risku, že by som ostal visieť niekde na letisku, alebo by ma nepustili z jedného mesta do druhého.

Celkovo by ma však nenapadlo ísť obecne do Číny počas sviatkov Čínskeho nového roku, pretože preprava je v tomto období už aj tak komplikovaná nezávisle od dnešnej epidémie. Ľudia, ktorí odleteli do Európy dnes, alebo včera hlásia bezproblémový vstup do EU, ale vzhľadom na to, že počet infikovaných a úmrtí rastie podla oficiálnych štatistík zhruba o 30% denne, tak ja by som sa bál odletieť o týždeň s tým, že by som sa bál, že skončím na 2 týždne niekde v Paríži v karanténe a po dvojtýždňovej karanténe môžem ísť späť do Číny.