Češi zriadili letecký most z Číny – milióny respirátorov na ceste – a čo my?

22.03.2020

Dnes v noci priletelo o 23.33 hodine na letisko v Pardubiciach obrie lietadlo AN-124 Ruslan, po viac ako 8 hodinovom lete z pakistánskeho Karáčí. Tu bolo technické medzipristátie z čínskeho Sen-čenu. Ruslan doviezol do Česka viac ako 100 ton materiálu - rúška a respirátory - na ktorých nedostatok sa sťažovali niektoré nemocnice a sociálne služby.

"Ukrajinský Ruslan dovezie 5 miliónov rúšok, dva milióny respirátorov, 200 000 rýchlotestov, 120 000 ochranných oblekov a 80 000 okuliarov," informoval ČTK minister vnútra ČR Jan Hamáček.

Ďalšie lety obrieho lietadla sú podľa neho naplánované na budúci týždeň v utorok a piatok. Dnes ráno priletelo do Prahy aj lietadlo China Eastern so 7 milionmi rúšok. V nasledujúcich šiestich týždňoch by mali ochranné pomôcky pravidelne privážať tri lietadlá čínskych aeroliniek týždenne.

Ministerstvo vnútra ČR nakupuje intenzívne v Číne aj stovky pľúcnych ventilátorov, ktoré pomáhajú s dýchaním pri ťažkom zápale pľúc, čo je kritická komplikácia v spojení s coronavírusom, na ktorú umiera väčšina starších pacientov.

Najväčšiu zásluhu na intenzívnej spolupráci s Čínou majú vraj výborne vzťahy medzi prezidentmi Milošom Zemanom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Nedokázal to údajne zvrátiť ani bývalý minister financií Kalousek aj keď sa vraj o dušu snažil...

Vybaví nám niečo také aj Andrej Kiska?