Česká verzia v troskách - zbrojár Gebrev vyvracia Babišove tvrdenia

20.04.2021

Bulharský predajcu zbraní Emilian Gebrev odmieta, že by munícia zo skladov vo Vrběticích bola určená na vývoz na Ukrajinu. Českí vyšetrovatelia pracujú s verziou, že členovia ruskej vojenskej rozviedky GRU zrejme plánovali, že munícia vybuchne až Bulharsku. 

Cieľom mal byť práve Gebrev, ktorý mal dodávať zbrane na Ukrajinu. Podľa generálneho prokurátora Pavla Zemana nebol útok vo Vrběticích namierený proti Českej republike, ale proti bulharskému odberateľovi zbraní. Podľa neho munícia vybuchla predčasne. "Bol to útok na tovar, ktoré patrilo bulharskému zbrojári," povedal tiež český premiér Andrej Babiš. 

"V období niekoľko mesiacov pred výbuchmi v Českej republike, počas nich a najmenej jeden rok po nich spoločnosť EMCO neuskutočnila a ani neplánovala prepraviť majetok z dotknutých skladov, či už do Bulharska, alebo do akejkoľvek inej krajiny," odmieta v tlačovom vyhlásení Gebrevova spoločnosť EMCO, že by z Česka plánovala previezť muníciu na Ukrajinu.

Spoločnosť tvrdí, že "doposiaľ žiadny vyšetrovací orgán nepožiadal EMCO o poskytnutie informácií v tejto záležitosti". 

Je ale ochotná na vyšetrovanie spolupracovať. "Predpoklady o motívoch a príčinách výbuchov musia byť objasnené českými vyšetrovacími orgánmi. Ako je zrejmé z doteraz vykonaných verejných vyhlásení, mnohé z nich sú rozporuplné a niektoré sa dokonca navzájom vylučujú," dodala. 

Okrem vývozu zbraní na Ukrajinu sa tiež špekulovalo, že motívom mohol byť aj vývoz zbraní sýrskym rebelom. Gebrev aj túto verziu odmietol s tým, že motívom bol zrejme pokus o prevzatie jeho firmy konkurentom, ktorý si na to najal ruských agentov. 

Obchodník so zbraňami sa už v minulosti opakovane sťažoval, že bulharské orgány neberú celú záležitosť dostatočne vážne. Minulý rok generálny prokurátor pozastavil vyšetrovanie, čo vzbudilo údiv v Bulharsku i zahraničí. 

"Najnovšie poznatky v Českej republike znovu vyvolávajú otázku: Prečo dochádzalo k systematickému bráneniu vyšetrovaniu otravy Gebreva a (vyšetrovanie) bolo nakoniec zastavené?" Pýta sa bývalý bulharský minister obrany Bojko Noevo, ktorý je známy blízkym vzťahom ku Gebrevovi.

Takže sa ukazuje, že s výbuchom vo Vrbeticiach  súvisí tradičný medzinárodný boj medzi “obchodníkmi so smrťou” ako sa hovorí takým ako je Emilian Gebrev.

Čo teraz povedia Babiš s Hamáčkom Rusku?