Chaos ako dôsledok vládneho uznesenia

08.04.2020

Chaotické uznesenie vlády o zákaze vychádzania bude produkovať množstvo sporov. Alebo ako sa má občan z toho vysomáriť? Napríklad zoznam obchodov, ktoré môžu byť otvorené nie je obmedzený, avšak ich samotná možnosť návštevy zákazníkmi je veľmi sporná.

Opýtali sme sa preto právnika pána JUDr.Petra Vargu ako vníma tieto opatrenia, ako posudzuje dôsledky tohto opatrenia vlády a aký ešte vývoj pri jeho realizácii očakáva v praxi.

JUDr.Peter Varga úvodom poznamenal: "V podstate považujem tieto opatrenia za dôvodné, a to ako funkčne tak i z hľadiska ich zmyslu a účelu. Komunikácia tohto opatrenia zo strany premiéra a samotnej vlády však zapríčinila temer zmarenie tohto ich zmyslu a účelu. Vzhľadom na nedostatočnú právnu precíznosť uznesenia vlády o obmedzení pohybu občanov v dňoch od 8.4.2020 do 13.4.2020, bude podľa môjho názoru vytvárať jeho realizácia v praxi aj značnú problémovosť ako i nejednoznačnosť, a teda najmä nemalé aplikačné problémy vo vzťahu Polícia a občan."

Otázka: Ktoré obchody v podstate môžu byť otvorené v týchto dňoch a ktoré musia byť zavreté?"

Odp.: Ak hovoríme o najbežnejších typoch prevádzok, tak železiarstva, záhradníctva, donáškové služby, lekárne, drogérie boli už doteraz a aj sú v plnej prevádzke a to je plne v súlade s uznesením vlády, pretože toto neobsahuje nijaké nové obmedzenia na obchodné prevádzky oproti doterajšiemu stavu. Problémom je však samotná návšteva týchto prevádzok občanmi.

Otázka: Prečo? Nemôže občan navštíviť železiarstvo, záhradkárstvo, či vyjsť von z domu za účelom prijatia donášky jedla od donáškovej služby?

Odp.: V prvých dvoch prípadoch železiarstva a záhradkárstva ak tam občan príde bude v podstate porušovať uznesenie vlády, nakoľko sa nejedná o nevyhnutnú vychádzku pre zabezpečenie nevyhnutnej základnej životnej potreby, čo je nepochybné. Je tu len otázka na vládu, prečo ich teda nechala otvorené... V prípade prijatia donášky od donáškovej služby je však možné hovoriť o zabezpečení nevyhnutnej životnej potreby. Jedná sa tu preukázateľne o jedlo, a teda samozrejme, môžeme v tomto prípade hovoriť o zabezpečení základnej životnej potreby a občan nič neporušuje.

Otázka: Záhradkárstva i železiarstva, či firmy so stavebným materiálom sú však plné nakupujúcich. Na prístupových komunikáciach do miest sú dlhé kolóny áut. Nákladné autá s potravinami do miest stoja v beznádejných kolónach a regály v obchodoch zívajú prázdnotou. Ako si to všetko vysvetľujete?

Odp.: Toto určite vláda nechcela dosiahnuť. Takisto by bolo nečestné pripísať vláde zámer spôsobiť chaos na diaľniciach, či cestách medzi okresmi, na ktorých sa v dôsledku dôslednej realizácie uznesenia vlády zo strany Polície SR vytvárali 2-3 hodinové kolóny áut čakajúcich na policajné odbavenie. Stačilo totiž, keby autor definitívnej formy vládneho uznesenia porozmýšľal napríklad aj o predpokladanej dobe na vyplnenie a podpísanie kontrolného formuláru pri cestnej kontrole. Na jeho vyplnenie je treba prakticky asi 5 minút. Ak tam však stojí 100 áut tak je to 500 minút - viac ako 8 hodín! Množstvo zamestnancov meškalo v dôsledku toho niekoľko hodín do práce - zdravotníci, predavači a pod. A títo ľudia akútne chýbali! A už nehovorím o zablokovaní dodávky tovarov do potravinárskych obchodov a drohgérií či do lekární...

Otázka: Prečo k tomu chaosu teda podľa vás došlo?

Odp.: No všetky tieto určite nechcené výsledky realizácie uznesenia v praxi a to či zo strany Polície SR či občanov samých, vyplývajú jednoznačne z nezrozumiteľnosti samotného uznesenia vlády. Ľudia si nevedia rady s dekódovaním odkazu občanom, ktorý vláda formou samotného uznesenia chcela dosiahnuť. 

Aj policajný prezident sa vyjadril v reakcii na kritiku činnosti polície, že nemôže predsa celý deň sedieť pred TV obrazovkou, aby sa dozvedal z tlačoviek politikov upresnenia výkonu vládneho uznesenia... Nepochybne toto uznesenie nevypracoval právny profesionál, pretože je chaotické a nekorešponduje ani s predošlými opatreniami. Chybné opatrenia resp. také, ktoré umožňuje viacznačný výklad treba vždy pripísať na vrub tvorcovi opatrenia, a preto v prípade sporov o jeho výklade a iných pochybností bude zodpovedná sama vláda.

Problém s týmto vládnym uznesením vyjadril na sociálnych sieťach dokonca v doobedňajších hodinách aj zjavne zúfalý podpredseda vlády a minister hospodárstva... 

Dúfame, že sme vniesli aspoň trocha svetla do chaosu, ktorý naštartovala dnes naša nová vláda. Ak iste bola vedená dobrým úmyslom, ale realizácia opatrenia a forma jeho komunikácie smerom ku policajnému zboru a najmä ku občanom veľmi predsedovi vlády nevyšla.

Navyše je zrejmé a my sme na to aj upozorňovali, že ak mal predseda vlády na mysli naozaj nenavštevovanie sa rodín navzájom počas veľkonočných sviatkov, tak na to nemal ísť ako sa hovorí "s bubnom na zajace"... nemal o tom proste rozvíjať úvahy na tlačovkách o svojich plánoch. Viac čítajte TU!

Ľudia z veľkých miest totiž v dôsledku očakávania zavedenia týchto opatrení neodišli na sviatky k rodinám až v stredu, ale urobili tak už v pondelok a utorok aby sa vyhli obmedzeniam z vládneho opatrenia...