Chcela mať ešte deti - lekár jej brutálne zničil sen

08.12.2019

Profesionálny cynizmus gynekológa - "ostala Vám dieročka, tak čo sa hneváte?"

Napísala nám pani Lenka z Košíc. Vypovedala nám vskutku smutný príbeh z nemocničného prostredia. Jedného dňa sa vybrala do UNLP Košice za svojim gynekológom, ktorý jej robil preventívnu gynekologickú prehliadku. Pri tejto gynekologickej prehliadke bolo zistené, že pani Lenka má pozitívne sterové testy na HPV vírus. Majú ho u nás státisíce žien. Lekár jej napriek tomu, vraj pre istotu, odporučil podstúpiť takzvanú konizáciu. Konizácia znamená, že sa pri tomto zákroku odoberú časti chorého, resp. napadnutého tkaniva krčka maternice a tieto sa následne histologicky preskúmajú z hľadiska podozrenia či sa v nich nenachádzajú rakovinné bunky. Konizácia dopadla chvalabohu v poriadku, ba dokonca histologický nález bol vcelku jasný - boli zistené len neurčité znaky displázie - nie však rakoviny.

No napriek tejto priaznivej skutočnosti začal pani Lenke jej gynekológ z UNLP Košice vtláčať svoj názor, že by mala podstúpiť ako prevenciu aj operačný zákrok. Niekoľkokrát gynekológovi povedala, že ešte chce mať deti, preto nič nechce riskovať, ten však nereagoval. Pritom nepochybne vedel, to čo sa jej však neunúval povedať, že zákonitým dôsledkom ním navrhovaného zákroku bude definitívna nemožnosť mať ďaľšie dieťa!

Nedbal bezohľadne na to, že Pani Lenka pri rôznych príležitostiach zdôrazňovala, že ešte chce mať deti so svojim novým partnerom. Preto zdôrazňovala, že ak to nie je nutné, tak by teda nechcela podstúpiť tento zákrok, alebo iný zákrok, ak by tento jej sen mal byť tým zmarený. Lekár jej však teraz už natvrdo povedal, že ak zákrok nepodstúpi, tak dostane rakovinu a zomrie.

Samozrejme, každý by v takomto momente asi zobral radu renomovaného lekára vážne. Veď každý má rád svoj život. A aj ako matka mala len ťažký výber - nedať na "dobrú radu" lekára a zomrieť alebo mať ešte šancu môcť sa postarať o svoje dve deti a ako túžobne verila môcť mať ešte vytúžené ďaľšie dieťa. Pani Lenka sa teda voľky - nevoľky dostavila po predoperačných vyšetreniach na operačný zákrok na pracovisko UNLP v Košiciach. Tu ju lekár opäť bezohľadne strašil rakovinou, a tak rezignovala a povedala, že dobre - operáciu podstúpi. Lekár jej opäť zamlčal vážne dôsledky.

Laicky, ešte naposledy prosila lekára, ktorému bohužiaľ ako sa neskôr ukázalo len naivne verila, aby jej zachoval možnosť mať ešte deti. Ten sa však len pousmial a vraj, že "uvidíme". Pani Lenka v domnení, že sa zveruje do odborných rúk podstúpila zákrok. Ako sa neskôr ukázalo, lekár pritom od nej nevypýtal ani podpísanie riadneho súhlasu s operačným zákrokom, resp. ako sa ukázalo pani Lenka preukázne nezaškrtla pole súhlasím na tlačive "o informovanom súhlase s operáciou", teda lekár a nemocnica nemali a ani nemajú dôkaz, že súhlasila s operáciou. Lekár ju v podstate vôbec ani nepoučil o tom, aký zákrok vlastne ide podstúpiť, najmä ju nepoučil o tom, aké budú jeho nezvratné dôsledky, čo jasne vyplýva aj z textu lekárom napísaného podkladu - "informovaného súhlasu" s operačným zákrokom. Tomuto "informovanému súhlasu" nielen, že nerozumie ani redaktor našeho portálu, čo by až tak nevadilo, ale čo vadí určite, nerozumeli mu ani renomovaní lekári, ktorých sa redakcia na to pýtala.

V stave úzkosti a strachu pred rakovinou tak nakoniec pani Lenka podstúpila zákrok, čo je ľudsky pochopiteľné. Šok však nastal po obdržaní správy od histologického laboratória. Vyoperované tkanivo bolo úplne zdravé. Po tomto momente pani Lenka zažila niečo, čo nik nepraje ani najhoršiemu nepriateľovi. Lekár jej oznámil, že deti už mať definitívne nemôže...Sklamanie dôvery v ľudí, smútok, nechuť žiť, pocit podvodu od osoby ktorej bezvýhradne dôverovala, pocit márnosti nad ďaľším životom bez nádeje na vytúžené dieťa s partnerom.Pani Lenka sa nechala proste nachytať nepoctivým "odborníkom".

Keď sa pani Lenka spamätala z celkového ochromenia a beznádeje, tak sa rozhodla bojovať. Pociťovala veľkú krivdu, ale hlavne ju dopredu hnala myšlienka, aby už nikomu nemohli takýto ľudia tak strašne zasiahnuť do života. Vyhľadala právnika, advokátsku kanceláriu. Táto jej ochotne poskytla pomocnú ruku, a to napriek tomu, že náklady konania pani Lenka nemala z čoho momentálne uhrádzať. Išlo tu však v prvom rade o ľudí, spravodlivosť a verejný záujem, čo advokátska kancelária zohľadnila.

Ako však reagovala štátna nemocnica na pokus o zmier? No v podstate, a to napriek očividným faktom dokumentujúcim lajdácky, protiprávny, až ľahostajný prístup ku pacientke, reagovala úplne podobne ako jej gynekológ po pooperačnej vizite u pani Lenky... naša nemocnica Vám nespôsobila žiadnu nemajetkovú ujmu a náš operačný zákrok bol vykonaný zákonne.

Najsmutnejšie však je, že lekár bezprostredne po vizite, po vykonanej "odbornej operácii" bol dokonca ešte "o trocha" menej kulantný a na otázku pacientky Lenky čo jej vlastne vyoperovali a či môže byť ešte matkou - jej neskutočne surovo, cynicky odpovedal... "ostala Vám dieročka, tak čo sa hneváte?" O takejto potupe a exemplárne neetickom prístupe lekára a nemocnice je ťažké vôbec písať, pravdou však je, že verejnosť si zaslúži mať aj takéto informácie, aby sme v budúcnosti už nikdy nič podobné nemuseli spoločne zažiť.

Redakcia sa obrátila s otázkami aj na hlavného odborníka pre gynekologiu a pôrodnictvo MZd SR, bohužiaľ napriek urgencii sme ešte nedostali žiadané stanovisko ku odbornému a etickému problému tohto prípadu. Takže dúfame, že Okresný súd v Košiciach I, ktorý prípad rieši dá za ním spravodlivú bodku, aby sa podobné veci už nikdy neudiali.