Čína - Biden 1:0

27.03.2021

CNN zverejnila rozhovor s dvomi čínskymi predstaviteľmi na margo prvej tlačovej besedy Joe Bidena, kde sa dosť podstatne vyjadril na adresu vzťahov s Čínou.

"Čína nikdy neurobila národnú stratégiu z nahradenia žiadnej inej krajiny z nejakého rebríčka moci a stavia sa proti rozdeleniu krajín na rôzne tábory," uviedol vo štvrtok Cui Tiankai, najvyšší vyslanec Pekingu vo Washingtone, niekoľko hodín potom, čo americký prezident Joe Biden vyhlásil, že "východoázijský národ má tendenciu byť "najmocnejším" vo svete".

Biden na svojej prvej tlačovej konferencii v Bielom dome ďalej uviedol, že Čína má "celkový cieľ stať sa vedúcou krajinou na svete, najbohatšou krajinou na svete a najmocnejšou krajinou na svete".

Čínsky veľvyslanec v Spojených štátoch Cui Tiankai naproti tomu uviedol: "Naším cieľom je splniť rastúcu túžbu čínskeho ľudu po lepšom živote. Naším cieľom nie je konkurovať alebo nahradiť v akejsi súťaži inú krajinu. Toto nikdy nie je naša národná stratégia."

"Dúfajme, že to ľudia lepšie pochopia," uviedol na otázku, ktorú mu položila Christiane Amanpour z CNN, aby komentoval Bidenove poznámky.

Cui zdôraznil, že aj hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Hua Chunying na piatkovom dennom brífingu v Pekingu uviedla, že "cieľom Číny nikdy nebolo prekonať USA, ale neustále prekonávať samy seba a stať sa lepšou Čínou".

Povedala ďalej, že "postoj Číny k vzťahom medzi Čínou a USA je jasný a konzistentný. Čína dúfa, že USA budú s Čínou spolupracovať na riešení bilaterálnych vzťahov v súlade so zásadami nekonfliktu, nekonfliktnosti, vzájomného rešpektu a spolupráce medzi metódou win-win, aby sa zabezpečilo, že bilaterálne vzťahy napredujú zdravou a stabilnou cestou."

Biden tiež uviedol, že USA "nehľadajú konfrontáciu" s Čínou, ale vraj tu bude existovať "prudká konkurencia" a že bude trvať na tom, aby Čína hrala podľa medzinárodných pravidiel, ako je napríklad spravodlivá hospodárska súťaž, a že USA obnovia za tým účelom svoje spojenectvá. Povedal, že čínskemu prezidentovi Si Ťin-pching vraj oznámil, že toto jeho úsilie "nie je protičínske".

Cui uviedol na margo toho, že to, čo dnešný svet chce a zajtrajšok by chcel, je spojiť úsilie všetkých krajín o vybudovanie spoločenstva národov pre spoločnú budúcnosť. "Nemyslíme si, že by sa pokus rozdeliť svet na rôzne tábory alebo dokonca postaviť konfrontačné vojenské bloky, mohol vydariť, vôbec nemyslíme si, že tento druh prístupu je riešením. V skutočnosti je to problém sám o sebe," uviedol.

Takýto pokus nepomôže svetu pri riešení nespočetných výziev vrátane pandémie COVID-19, zmeny podnebia, chudoby, terorizmu a budovania otvorenejšej, inkluzívnejšej a zdieľanej globálnej ekonomiky, tvrdí vyslanec. "Veríme teda, že naša budúcnosť spočíva v spoločnom úsilí o vybudovanie takejto globálnej komunity, nie o rozdelení sveta na rôzne tábory," uviedol.

Cui, ktorý bol členom čínskej delegácie na minulotýždňovom dialógu s poprednými americkými diplomatmi v Anchorage na Aljaške, uviedol, že stretnutie bolo "včasné" a "užitočné", pokiaľ ide o zlepšenie vzájomného porozumenia. "Dúfam, že to bude začiatok dlhého procesu dialógu, komunikácie a dúfajme, že aj koordinácie medzi týmito dvoma stranami," uviedol.

Veľvyslanec uviedol, že pre Čínu "veľa" znamená otvorená a spravodlivá hospodárska súťaž, ale taká nie je možná, keď sú čínske spoločnosti diskriminované, pričom niektorí vyšší riadiaci pracovníci sú zadržaní bez akéhokoľvek dôvodu, a keď existuje nacionalizmus a protekcionizmus proti medzinárodným pravidlám a pokusy o politizáciu všetkého obchodu.

"Ak chceme mať otvorenú a spravodlivú hospodársku súťaž, myslím si, že najskôr bude potrebné napraviť tieto minulé chyby. V opačnom prípade neexistuje žiadny dôvod zapojiť sa do takejto súťaže, " uviedol Cui.

Pokiaľ ide o medzinárodné pravidlá, Cui poznamenal, že existujú základné normy a pravidlá, ktorými by sa mala každá krajina riadiť, napríklad základné princípy medzinárodných vzťahov uvedené v prvej kapitole Charty OSN.

Prvou zásadou stanovenou v Charte OSN je zvrchovaná rovnosť všetkých jej členov a ďalšou zásadou je povinnosť všetkých členov OSN zdržať sa hrozby alebo použitia sily proti územnej celistvosti a politickej nezávislosti ktoréhokoľvek štátu.

"Takže ak sa ľudia údajne zaujímajú o tieto pravidlá, možno by si mali najskôr prečítať chartu. Ak nám niektorí ľudia skutočne chcú ukázať silu príkladu, navrhol by som, že by mohli veľmi dobre začať so svojím vlastným dodržiavaním všetkých týchto skutočne univerzálne dohodnutých zásad, " uviedol Cui.

Veľvyslanec poznamenal, že Čína je "vždy otvorená" medzinárodnej spolupráci, ale každá takáto spolupráca bude musieť byť založená na rovnosti, vzájomnom prospechu a vzájomnom rešpekte.

"Ako môžu ľudia navzájom spolupracovať, ak sa k sebe nesprávajú rovnocenne? A to nie je náš problém. To je problém západných krajín. Stále sa musia ešte len naučiť, ako s ostatnými krajinami, inými rasami a inými civilizáciami zaobchádzať ako s rovnocennými, " uviedol.

Počas rozhovoru CNN prehrala príbeh o niekoľkých deťoch v čínskej autonómnej oblasti Xinjiang Uygur, ktoré boli údajne oddelené od svojich rodín.

"Myslím si, že je veľmi poľutovaniahodné, je to dokonca nemorálne, využívať nejakú konkrétnu rodinnú situáciu a manipulovať s ňou," uviedol Cui. "Toto nie je skutočná žurnalistika. Je to veľmi nešťastné pre dobrú povesť CNN," konštatoval.

Veľvyslanec uviedol, že v posledných rokoch bol v Sin-ťiangu viackrát a "čo som videl, je veľmi odlišný príbeh, veľmi odlišný obraz od ich správ. Videl som veľmi odlišný obraz od niektorých výmyslov v médiách. Až donedávna boli totiž najväčšou hrozbou pre Sin-ťiang teroristické útoky, "uviedol neskôr vo štvrtok na sociálnych sieťach. "My nezačiname vojny ani nepoužívame rakety / drony na boj proti vplyvu teroristickej a extrémistickej ideológie," dodal.

Hovorkyňa čínskej vlády Hua uviedla, že "to, či je politický systém dobrý alebo nie, závisí od mnohých faktorov, vrátane toho, či môže vyhovovať národnej realite krajiny, či môže priniesť politickú stabilitu, sociálny pokrok a zlepšenie životných podmienok ľudí a či si môže získať podporu ľudí."

"Bez ohľadu na to, ako sa krajina chváli svojimi demokratickými hodnotami, ak sedí a nerobí takmer nič, zatiaľ čo viac ako pol milióna jej ľudí zomrie na pandémiu COVID-19 a viac ako 40 000 ľudí ročne je zastrelených, ak môže preukázne pôsobiť neodôvodneným sankciami proti iným suverénnym štátom a spôsobiť tam smrť státisícov nevinných civilistov, tak nie je kvalifikovaná vydávať sa za sprievodcu demokraciou a ľudskými právami," dodala.