Čína mala v roku 2020 “Rok potkana” a USA “rok vrahov”

04.01.2021

V Čine mali rok 2020 za Rok potkana. Pre USA sa však rok 2020 ukázal ako "vražedný rok" v doslovnom zmysle slova. Podľa predbežných údajov sa počas tohto obdobia zvýšil počet násilných úmrtí o 20,9 %, píše TheWashington Post. Ako denník poznamenáva, veľkú časť tohto "šialenstva" spôsobuje jednak pandémia koronavírusu, ktorá vážne komplikovala prácu polície, jednak masívne protesty proti atentátu na Georga Floyda.

Rok 2020 sa ukázal byť "vražedným rokom" vo všetkých ukazovateľoch. Podľa kriminalistických údajov USA čelili najväčšiemu nárastu počtu vrážd za rok od začiatku týchto štatistík v 20. storočí, píše The Washington Post. Aj keď počet obetí ešte nie je za minulý rok uzavretý, predbežné údaje sú jednoducho ohromujúce, podľa FBI hovoríme o zvýšení počtu vrážd za prvých deväť mesiacov roka o 20,9 %. To znamená, že tento údaj je v mnohých veľkých mestách ešte vyšší v dôsledku násilia páchaného s použitím strelných zbraní.


Podľa analytika Jeffa Ashera sa medziročne za rovnaké obdobie zvýšil počet vrážd hlásených 57 americkými policajnými agentúrami o 36,7 %. "V roku 2020, tak ako v mnohých iných oblastiach, budú údaje o kriminalite katastrofálne. Bol zaznamenaný obrovský nárast vrážd, a hoci je ťažké posúdiť ich počet, je zrejmé, že budeme svedkami najväčšieho nárastu tohto čísla za jeden rok," uviedol. "Je to hrozné, je to tragédia, ale teraz sa nachádzame v situácii, keď tri tisíce ľudí zomiera na koronavírus denne."
Odborníci sa zhodujú, že pandémia zohrala významnú úlohu pri zvyšovaní počtu vrážd v USA. Je však pravdepodobné, že to prispelo k výraznému poklesu nenásilnej kriminality, ktorá podľa FBI poklesla za prvých deväť mesiacov tohto roka o viac ako 8 %. Zdá sa, že tento trend je spôsobený menším počtom ľudí na uliciach, a tým aj menším počtom príležitostí na spáchanie trestného činu.

Pokiaľ však ide o vraždy, najdôležitejšiu mieru kriminality, je náhly nárast prípadov šokujúci. Napríklad vo Washingtone je v súčasnosti evidovaných takmer 300 vrážd (nárast až 20%). V New Yorku sa počet vrážd zvýšil o takmer 40 % a počet prípadov streľby na ulici sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom takmer zdvojnásobil. Miera kriminality však z historického hľadiska zostáva výrazne nižšia ako na začiatku 90. rokov, keď New York City zaznamenal viac ako 2 000 vrážd len za jeden rok.


Medzitým počet vrážd rastie nielen vo veľkých mestách. Podľa FBI sa za prvých deväť mesiacov tohto roka v malých mestách s menej ako 10 tisíc obyvateľmi zvýšil počet vrážd o viac ako 30 %. Podľa Ushera sú takéto ukazovatele "šialené".


Podľa kriminalistu na univerzite v Missouri v St. Louis Richarda Rosenfelda bola prvá polovica roku 2020 viac-menej štandardná, ale zhruba v polovici roka sa začali vážne zmeny."Rast spravidla začína v takmer každom meste na konci mája a začiatkom júna," uviedol. Práve v tom čase, ako pripomína The Washington Post, otriasli krajinou protesty proti atentátu na Georga Floyda v Minneapolise.


Rosenfeld a ďalší odborníci sa domnievajú, že nekontrolovateľnú kriminalitu uľahčil aj zjavný pokles dôvery verejnosti v políciu. V mnohých ohľadoch je situácia podobná udalostiam z roku 2015 okolo protestov proti vraždám vo Fergusone, avšak tentoraz bol náhly nárast násilia vážnejší.


Väčšina expertov na kriminalitu tiež upozorňuje, že za nárast mier vrážd môže predovšetkým pandémia. Policajnú autoritu v mnohých štátoch oslabil koronavírus, ako aj potrebavysporiadať sa s nepokojmi v uliciach. Vzhľadom na obavy z COVID-19 policajti interagovali s ľuďmi menej často, a preto ľudia častejšie brali otázku riešenia konfliktov do vlastných rúk.


Pandémia mohla navyše viesť k zvýšeniu úrovne kriminality aj z toho dôvodu, že to malo za následok virtuálne zmrazenie programu sociálnej práce s obeťami streľby, ktorého účelom je zabrániť pomste. Podľa Rosenfelda počas pandémie sociálni pracovníci, ktorí sa venujú takýmto činnostiam, prestali chodiť do nemocníc a na mieste pracovať s obeťami.