Čína sa stala najväčší obchodný partner EÚ

23.02.2021

Nové údaje Eurostatu ukázali, že Čínska ľudová republika (ČĽR) v roku 2020 predbehla Spojené štáty americké a stala sa najväčším obchodným partnerom Európskej únie, uvádza CNBC. Podľa webu americkej televíznej stanice Číne pomohla pandémia - na rozdiel od mnohých iných krajín nemusel Peking znovu zaviesť karanténne obmedzenia, čo z neho v očiach Bruselu urobilo ešte žiadanejšieho obchodného partnera.

Podľa údajov zverejnených Eurostatom minulý pondelok sa objem vývozu z EÚ do Číny v roku 2020 zvýšil o 2,2 % a objem dovozu do EÚ z Číny o 5,6 %, zatiaľ čo za USA sa tieto ukazovatele znížili o 8,2 %, respektíve 13,2 %. Nové štatistiky potvrdzujú, že Nebeská ríša teraz začala na stav ekonomík európskych krajín vyvíjať ešte väčší vplyv ako predtým, zdôrazňuje článok CNBC.

Ako uviedla v rozhovore pre tento kanál ekonómka nemeckej pobočky finančného konglomerátu ING Group Karsten Brzeski, posilnenie obchodných vzťahov medzi EÚ a Čínou je dôsledkom skutočnosti, že Čína a Ázia ako celok sú jediné subjekty hospodárskeho oživenia a rýchleho napredovania.

Na rozdiel od mnohých európskych krajín Čína nemusela zaviesť vážne reštriktívne opatrenia s cieľom bojovať proti šíreniu koronavírusovej infekcie druhýkrát, takže ČĽR dosiahla ukazovatele bližšie k plánovanej úrovni ako mnoho iných krajín, ktoré sa bránia rastúcim obmedzeniam, poznamenáva CNBC. Ako zdôrazňuje, podľa predpovedí Medzinárodného menového fondu (MMF) bude Čína do konca roku 2021 z hľadiska hospodárskeho rastu na druhom mieste na svete.

"Z dlhodobého hľadiska sa významný podiel Číny na štruktúre európskeho obchodu určite stane dilemou," uviedla Karsten Brzeski tiež v rozhovore pre americký kanál s tým, že Európa bude musieť urobiť "ťažké rozhodnutia" a rozhodnúť sa, či bude obchodovať s Čínou alebo pomôže Spojeným štátom americkým z technologického hľadiska.

Washington a Brusel už predtým mali stret s Pekingom v súvislosti so sieťami 5G, ako aj s prenosom technológií v prípadoch, keď vlády požadujú, aby súkromné ​​spoločnosti "zdieľali" know-how výmenou za prístup na trh. USA a Európa sú navyše znepokojené porušovaním ľudských práv v Číne, píše sa na webovej stránke kanálu. Podľa Carsten Brzeski riziko pre EÚ spočíva v tom, že pokusy o nájdenie rovnováhy medzi Amerikou a Čínou v budúcnosti spomalia jej hospodársky rozvoj.

Zatiaľ však Európska únia, samozrejme, stále chce posilniť hospodárske väzby s Čínou. V decembri Brusel a Peking podpísali novú investičnú dohodu zameranú na zmiernenie požiadaviek európskych spoločností, ktoré chcú podnikať na čínskom území, uvádza CNBC. Podľa kanála dohoda, ktorá bola podpísaná "v zhone" pred inauguráciou amerického prezidenta Joea Bidena, zakazuje Číne odopierať Európanom prístup na jej trh a uchýliť sa k "diskriminačným" metódam v priemysle a mnohých odvetviach služieb.

Európsky komisár pre finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov Valdis Dombrovskis v komentári k dohode už skôr uviedol: "Súčasná kríza nám ponecháva iba jedinú možnosť - spoluprácu s našimi globálnymi partnermi, teda aj s Čínou. Spojením síl môžeme rýchlo oživiť ekonomiku a dosiahnuť pokrok v oblastiach spoločného záujmu, vrátane obchodu a investícií."

Podľa CNBC budú musieť dohodu ešte schváliť európski zákonodarcovia; niektorí z nich sú voči čínskej vláde skeptickí a nebudú sa s tým ponáhľať.