Čínski kozmonauti po troch mesiacoch naspäť na Zemi

18.09.2021

Ťiou-čchüan (Čína) - Traja čínski kozmonauti sa dnes bezpečne vrátili na Zem potom, čo strávili 90 dní na čínskej vesmírnej stanici. Pre túto krajinu išlo o najdlhšiu kozmickú misiu. Zábery pristávacieho modulu, ktorý sa krátko po 13:30 miestneho času (07:30 SELČ) zniesol do púšte Gobi v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko, vysielala čínska štátna televízia CCTV.

Na miesto sa zlietli vrtuľníky a prišli terénne autá. Modul pri pristávaní brzdil veľký padák. Päťdesiatšesťročný Nie Chaj-šeng a jeho kolegovia, 54-ročný Liou Po-ming a 45-ročný Tchang Chung-po, sa od čínskej vesmírnej stanice odpojili vo štvrtok.

Astronautov vo vesmírnej lodi Šen-čou 12 na nízku obežnú dráhu vyniesla v polovici júna raketa Dlhý pochod 2F 17. júna. Posádka zvládla dva výstupy do kozmu, nainštalovala desaťmetrové robotické rameno a skrze video hovorila s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Išlo o prvé osadenstvo na novej čínskej vesmírnej stanici. Jej základný modul zvaný Tchien-che (Nebeská harmónia) vypustila Čína na obežnú dráhu okolo Zeme koncom tohtoročného apríla a v máji tam čínska nákladná loď dopravila zásoby paliva, jedla a vybavenia.

Čína plánuje v rokoch 2021 a 2022 na dokončenie svojho orbitálneho komplexu jedenásť misií. Štyri z nich, vrátane tej, ktorá sa dnes vrátila na Zem, majú byť pilotované.

Ďalší čínski astronauti sa na čínsku vesmírnu stanicu vydajú pravdepodobne v októbri a stráviť by tam mali šesť mesiacov, uviedla agentúra Reuters. Stanica má byť po dokončení podobne veľká ako bývalá sovietska a neskôr ruská stanica Mir. Jej hmotnosť bude približne pätinová v porovnaní s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS), čo je projekt, z ktorého Američania Čínu vylúčili.

Fungovať by mohla 15 rokov. Čína v roku 2003 vyslala do vesmíru vlastnými silami svojho prvého astronauta. Stala sa tak po Sovietskom zväze a USA treťou krajinou, ktorej sa to podarilo.

Okrem budovania vlastnej vesmírnej stanice sa Čína sústreďuje aj na prieskum Mesiaca a Marsu. Ako prvej zemi sa jej podarilo pristáť so svojím vozidlom na odvrátenej strane Mesiaca ale svoje robotické vozidlo dopravila tento rok tiež na povrch červenej planéty.