Čínsko - ruská obchodná výmena raketovo rastie

16.12.2021

Ako informovala 15. decembra agentúra RIA Novosti Vladimír Putin a Si Ťin-pching sa dnes rozprávali prostredníctvom video hovoru.

Rozhovor trval hodinu a pol. V otvorenej časti rozhovoru diskutovali lídri Ruska a Číny o bilaterálnom dialógu a nezáväzne sa dotkli aj medzinárodnej agendy.

"Som rád, že mám príležitosť mať s vami priamu komunikáciu. Považujem naše vzťahy za skutočný model medzištátnej spolupráce v dvadsiatom prvom storočí," povedal Putin začiatok stretnutia.

Šéf ČĽR zasa poďakoval ruskému prezidentovi za to, že odolal pokusom vraziť klin medzi Moskvu a Peking, tiež vyzdvihol nárast počtu spoločných projektov a nárast obchodnej výmeny.

"V januári až novembri tohto roku sa obchod zvýšil o 31 % na 123 miliárd dolárov. Rekordné čísla z roku 2019 pred pandémiou už boli prekonané. V blízkej budúcnosti, ako bolo dohodnuté, prekonáme hranicu 200 miliárd dolárov," poznamenal Putin.

Okrem toho označil Čínu za medzinárodné centrum na výrobu ruských vakcín Sputnik V a Sputnik Light. Zmluvy na výrobu viac ako 150 miliónov dávok vakcíny boli podpísané so šiestimi čínskymi výrobcami.

Strany vyjadrili nádej na osobné stretnutie vo februári a spoločnú účasť na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier v Pekingu. Ruský prezident uviedol, že nepochybuje o tom, že športové podujatia budú organizované na najvyššej úrovni.

Po úvodných prejavoch rokovania pokračovali za zatvorenými dverami.

Predchádzajúci summit sa tiež konal online. Uskutočnil sa 28. júna a bol načasovaný na 20. výročie podpísania rusko-čínskej zmluvy o dobrom susedstve, priateľstve a spolupráci.