Je Ruská federácia náš priateľ alebo nepriateľ alebo ako to máme vnímať?

21.11.2019

Toto je otázka, ktorá rezonuje v mnohých dotazoch našich čitateľov. Odpoved na to nie je vskutku jednoduchá. Oslovili sme viacero slovenských a českých autorít z oblasti geopolitiky a obrany. Postupne Vám prinesieme na stránky Spravodaj.net ich názory.
Začíname názorom popredného odborníka - generála ing.Andora Šandora - bývalého náčelníka Vojenského spravodajstva ČR, ktory píše priamo pre náš portál Spravodaj.net

Dobrý den, pane redaktore,

Rusko považuje NATO za svého hlavního nepřítele, tedy Slovensko i Česko jsou nutně jeho nepřáteli, byť hlavní hrozbou pro Kreml budou USA. Zde leží kardinální otázka posledních 30 let. Jak to že my, západní svět, po skončení Studené války, jsme nebyli schopni Rusy přesvědčit, že nejsme jejich nepřátelé? Poslední prezident SSSR Gorbačov dostal ujištění, že když bude jeho země souhlasit se sjednocením Německa, tak vojáci NATO nebudou rozmístěni ani na území tehdejší NDR. Jaký je stav? Aliance sousedí s Ruskou federací. Tedy jasné porušení slibu. Na druhou stranu lze argumentovat, že žádná země nemá právo mluvit jiné do toho, v jakém spojenectví a s kým chce dále zajišťovat svou bezpečnost, jako jeden z předpokladu prosperity. Pokud ovšem nebudeme vnímat, že existují životní zájmy, a to především velmocí a velkých zemí. Rusko velkou zemí nepochybně je. Tolerovalo, sice se skřípěním zubů, vstup Pobaltí do NATO. V případě Gruzie a Ukrajiny Putin v Bukurešti v roce 2008 řekl jasné NE. My jsme si z toho zřejmě velkou hlavu nedělali a jsme tam, kde jsme. Gruzie ve válce s Ruskem přišla o třetinu území a Ukrajina je v žalostném stavu. Rusko ví dobře, že tyto země už do Aliance či EU nikdo chtít nebude. Tedy tuto "válku" vyhrálo. Tato realita jasně evokuje otázku: "Učinilo rozšiřování Aliance, bez ohledu na postoj Ruska, Evropu bezpečnější nebo ne." Každý nechť si odpoví sám.
Je Rusko vojenskou hrozbou pro Evropu? Není! NATO dává na zbrojení 20x více než Kreml. Jenom USA asi 680 mld dolarů, zatímco Rusko pouhých 68. Už toto srovnání mluví za vše. Hlavní zájem Ruska je obchodovat se západní Evropou, dodávat plyn a ropu. Lze si představit, že by mohlo zásobovat Německo těmito komoditami a zároveň vedlo válku v Pobaltí.?!
Je Rusko bezpečnostní hrozbou? Ano, je. A z jeho pohledu bohužel ospravedlnitelnou. Pokud v nás spatřují nepřátele, tak se logicky snaží podkopávat soudržnost NATO, a to především přes své bývalé satelity, dnešní členy Aliance. Jeho politika je agresivní ale obranná. Zahrnuje špionáž, vlivové operace, kyber útoky a šíření dezinformací. Nechápu, že nás to překvapuje. Dělají jen logicky to, co by dělal každý, kdo se cítí ohrožen.
Pro USA, zemi, která bude rozhodovat o osudu NATO, nikoli Německo či Belgie, jsou hlavními hrozbami současnosti Čína, Irán a Severní Korea. Kdyby mezi na patřilo Rusko, nechoval by se Trump k Alianci tak přezíravě.
Gen. Ing. Andor Šándor (v záloze)