Čo sa deje s Boeingom?

01.03.2021

Donedávna sa s leteckým výrobcom Boeing ťahala smola len pri lietadlách Boeing 737 MAX. Zdá sa, že s tým by už mal byť koniec.

No Boeing stále nie z problémov von. Pre problémy s motorom v piatok núdzovo pristálo na letisku Šeremeťjevo v Moskve lietadlo Boeing 777. Píše o tom agentúra AFP s odvolaním sa na informácie prevádzkujúcej leteckej spoločnosti.

Pritom len pred niekoľkými dňami musel stroj rovnakého typu Boeing 777 núdzovo pristáť v americkom Denveri.

Americký regulačný úrad oznámil dodatočné kontroly lietadiel Boeing 777 využívajúce rovnaký typ motora, aký v sobotu začal horieť počas letu spoločnosti United Airlines nad Denverom.

Japonsko zašlo ďalej, keď pozastavilo používanie týchto strojov, kým zváži ďalší postup.

Nariadenie amerického Federálneho úradu pre letectvo (FAA) týkajúce sa lietadiel Boeing 777 s motormi typu Pratt & Whitney PW4000 prišlo po tom, ako takýto stroj spoločnosti United Airlines pristál po zlyhaní motora bezpečne na denverskom medzinárodnom letisku.

Pravý motor lietadla sa rozpadol v sobotu krátko po štarte z tohto letiska a kusy z neho dopadli na obývané oblasti. Podľa úradov neboli hlásené žiadne zranenia medzi 231 pasažiermi a desiatimi členmi posádky na palube ani u nikoho na zemi. Let UA328 smeroval do Honolulu na Havajských ostrovoch. Pozrite si pohľad z okna, ktorý nafilmoval jeden z vystrašených pasažierov:

United Airlines v nedeľu oznámili, že dobrovoľne a dočasne vyraďujú svojich 24 aktívnych lietadiel tohto typu z prevádzky. Tieto aerolínie sú podľa FAA jedinými v USA, ktoré prevádzkujú inkriminované lietadlo. Používajú ho okrem nich ešte letecké spoločnosti v Japonsku a Južnej Kórei.

"Po včerajšom incidente sme dostali všetky dostupné údaje o bezpečnosti," uviedol FAA v stanovisku. "Na základe počiatočných informácií sme dospeli k záveru, že interval inšpekcií by mal byť skrátený pre duté lopatky, ktoré sú jedinečné pre tento typ motora, používané výlučne v lietadlách Boeing 777."

Boeing 777 je lietadlo na dlhé lety vyrobené spoločnosťou Boeing Commercial Airplanes. Takýto typ lietadla sa často označuje ako "Triple Seven". Lietadlo môže previezť od 283 do 368 cestujúcich. Záleží to od usporiadania sedadiel. Hlavným znakom 777čky je jej šesť kolies. Boeing 777 sa vyrába v dvoch dĺžkach trupu.