Čo sa stalo vo Washingtone?

09.01.2021

Napadnutie Capitolu, 4 mŕtvi, 52 zatknutých, desiatky zraneným, bomby v interiéri, zákaz vychádzania v noci po polnoci a stovky tisíc ľudí v uliciach Washingtonu. K tomu stanovisko šéfa washingtonské polície R. Contiho, ktorý varoval obyvateľov pred hrozbou zatknutia.

​Dosluhujúci prezident Trump sa odmieta vzdať. Podporovatelia Trumpa ukazujú svetu, že si za svojim prezidentom stoja a nehodlajú sa tak ľahko vzdať. Tzv. americkí patrioti sú aj naďalej presvedčení, že voľby boli zmanipulované, bola porušená americká ústava a oni sú povinní brániť demokraciu. Trumpova podpora radikálnym krídlom republikánov je aj naďalej veľká, ukazuje demokratom, že "boj sa ešte neskončil". Výzva Trumpa "choďte domov, máme vás radi..." hovorí o tom ako Trump ich podporu vníma. Zdá sa, ako keby sa Amerika vracala do doby "divokého Západu" a dobrý šerif bráni spravodlivosť voči banditom. Zrejme je každému jasné, kto je kto.

​Napriek všetkému Kongres obnovil svoju "akcieschopnosť" a potvrdil Bidena ako víťaza prezidentských volieb s výsledkom hlasovania 306 : 232.

​Reakcia J. Bidena bola relatívne pokojná a situáciu zhodnotil "toto nie je skutočná Amerika" a vyzval Trumpa k upokojeniu situácie a zmierenia sa s prehrou.

​Aká je pravdepodobnosť eskalácie násilia, ktoré by mohlo vyústiť do ďalších nepokojov po celej krajine? Do inaugurácie ostáva ešte 13 dní a prezident Trump je stále vrchným veliteľom všetkých silových zložiek v krajine. Len v Národnej garde je 100 tisíc členov a zatiaľ sú pod priamym velením prezidenta.

​Trump oznámil odovzdanie moci 20.1.2001 v súlade so zákonom. Súčasne si neodpustil poznámku, že voľby boli zmanipulované a on výsledky neuznáva. Podľa Trumpa: "aj keď to znamená koniec najväčšieho prvého obdobia v histórii prezidenta, je to len začiatok nášho boja za to, aby sme nanovo urobili Ameriku veľkou".

​Vzatie útokom Capitol - sídlo Kongresu USA a sídlo americkej demokracie - to sa v histórii Ameriky stalo prvýkrát za 200 rokov. Prvý útok na americky Kongres bol vtedy, keď ho napadli Angličania počas anglo-americkej vojny v r. 1814.

​Trumpovo konanie vyvolalo reakcie. Ilhan Omarová, členka Snemovne reprezentantov povedala, že už pripravuje návrh na obvinenie prezidenta z protestov vo Washingtone. Viacerí demokratickí senátori požadujú, aby bol prezident Trump postavený pred súd. Asi v málo ktorej krajine má prezident zablokovaný Twitter, Facebook, WhatsApp aby prostredníctvom týchto sociálnych sietí nemohol riadiť procesy.

​Situáciu v USA sleduje celý svet. Ruskí predstavitelia vo svojej reakcii spochybnili americkú demokraciu, ktorá "kríva na obe nohy" a udalosti sú dôkazom úpadku krajiny. Mnohí sú presvedčení, že USA už nemajú morálne právo prednášať iným krajinám o demokracii a o spravovaní svojej krajiny. "Porazená strana má viac dôvodov obviniť víťaza volieb z falšovania", povedal predseda Výboru pre zahraničné veci Ruskej hornej komory Konstantin Kosachyov. Nemeckú kancelárku A. Merkelovú útok na Capitol "rozzúril a zarmútil" a Trump je za nepokoje spoluzodpovedný.

​Podľa predsedu Európskej rady Ch. Michela je americký Kongres "chrámom demokracie". "Sledovať čo sa deje vo Washingtone je šokujúce. Veríme, že USA zabezpečia mierové odovzdanie moci do rúk J. Bidena".

​Britský premiér B. Johnson označil dianie v Amerike za "hanebné". Podobné stanoviská zaujal rad ďalších svetových lídrov. Voči Trumpovi sa negatívne vyhranili aj všetci ex-prezidenti USA.

Ameriku čakajú ťažké časy. Spoločnosť je rozdelená a šance Bidena na konsolidáciu situácie sú veľmi malé. Trump prehlásil: "To je vrchol, ale nie koniec". Dalo by sa povedať, že najväčšiemu exportérovi "farebných revolúcií" zostala jedna na sklade a práve vypadla z police.