Čo spája Bidena a Trumpa? Na oboch navrhujú impeachment...

26.01.2021

Hneď prvý deň vo funkcii a už mu hrozí impeachment. Kongresmanka Marjorie Taylor Greenová je bojovníčkou proti socializmu a voľby do Kongresu minulý rok vyhrala s heslom "Zachráňme Ameriku". Prezidenta Bidena obvinila z jeho aktivít na území Ukrajiny, keď bol viceprezidentom pri B. Obamovi. 

Hlavnú úlohu v "korupčných schémach" na Ukrajine hral Bidenov syn Hunter a spoločnosť Burisma, kde bol vo vedení. Spoločnosť sa venuje dobývaniu a predaju plynu. 

Greenová tvrdí, že Bidenovci prijímali peniaze od nepriateľov USA a to Číny a Ruska. Prezident už oznámil, že urobí všetko čo j v jeho silách, aby zachránil svojho syna, ktorého už úrady obvinili a prebieha vyšetrovanie. 

Je známe, že ukrajinský prokurátor Viktor Šokin bol odvolaný na priamu žiadosť Joa Bidena, keď začal vyšetrovať Burismu. Hunter Biden si mimo iné požičiaval peniaze aj od ruských oligarchov, vrátane Eleny Baturiny, manželky bývalého moskovského starostu Luškova. Je viac ako isté, že tento impeachment nemá šancu na úspech, lebo demokrati ovládajú obe komory Kongresu a nikto nezahlasuje "za".

​Biden sa stal najväčším bojovníkom za ekológiu. Už počas predvolebnej kampane viackrát upozorňoval, že zastaví ťažbu bridlicového plynu. Noviny "The Washington Post" aj napriek tomu, že sú naklonené demokratom tejto správe zrejme nechceli veriť a všetky takéto tvrdenia (zastavenie ťažby) označili za "false claim", t. j. falošné informácie. 

Opak je však pravdou. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki na tlačovej konferencii (21.1.2021) potvrdila, že to, čo Biden počas svojej predvolebnej kampane sľúbil, to aj dodržal. 

Oficiálne oznámil, že zastavuje dobývanie bridlicového plynu. Ako dôvod uviedol starosť o životné prostredie, lebo dobývanie tohto plynu má skutočne veľmi negatívne dopady na ekológiu. Pokiaľ sa dobývanie zemného plynu z bridlíc zastaví, nebude to problém len pre USA, ale v prípade súbežného zastavenia plynovodu Nordstream 2 tiež pre Európu.

​Ďaľším krokom Bidenovej administratívy je zastavenie výstavby ropovodu Keystone, ktorý dopravuje ropu z Kanady do rafinérií v USA. Dĺžka ropovodu je 1897 km, začína v kanadskej provincii Alberta a končí v Nebrasce, kde sa napája na existujúci ropovod vedúci na pobreží USA do štátu Texas. Mal by transportovať 830 tisíc barelov ropy denne ako náhradu za výpadky spôsobené problémami v Latinskej Amerike - konkrétne vo Venezuele. 

Tento projekt bol Kanadou schválený v roku 2010 a Obamova administratíva ho v roku 2015 zablokovala. Trump toto rozhodnutie zrušil a výstavbu v roku 2017 opäť povolil. Proti projektu sú dlhodobo majitelia pôdy a ochranári prírody, ktorí argumentujú rizikami jeho prevádzky. "Kanada príde o cca 100 mld. USD ročne" povedal premiér provincie Alberta Jason Kenney. Zastavenie projektu ohrozí pracovné miesta v oboch štátoch. Na strane USA ide o cca 60 000 pracovných miest.

​Republikánsky kongresman K. Brady na svojom twitterovom účte uviedol: "Dva dni v úrade, dva útoky na Texas a jeho pracovné miesta". Súčasne Biden zrušil nájomné zmluvy na prenájom pôdy a vody v Texase tam, kde sú umiestnené energetické diela. O prácu príde cca 120 000 ľudí.

​V rámci imigračnej politiky zastavil prezident Biden výstavbu plotu medzi USAA a Mexikom, ktorý sa budoval počas Trumpovho vládnutia. Zastavenie výstavby má za následok cca 10 000 pracovných miest.

​V Portlande (štát Oregon) bolo anarchistami napadnuté sídlo Demokratickej strany s výsledkom úplnej demolácie. Všetky fotografie z tejto udalosti na sociálnej sieti (Youtube) sú automaticky odstraňované a žiadne z mainstreamových médií v USA (CNN...) o tejto udalosti neinformuje. Toto nie je ojedinelý prípad konfliktov, ktoré sa rozhoreli po celých USA.

Je tiež zaujímavé vedieť, ako odmenil Biden vojakov za ochranu Kapitolu. Jednoducho ich vyhnal z priestorov Senátu do nevykúrených garáží, kde podľa očitých svedkov funguje jedna toaleta a jedna zásuvka pre 5 000 vojakov. Chvályhodné je, že "prvá dáma" im rozdala keksy a čokoládky.

​Naopak Trump ponúkol svoj vlastný hotel vo Washingtone a ubytoval časť kontingentu Národnej gardy zadarmo. Celá Amerika už o tom vie, pretože vojaci nelenili a svoj ubytovací "komfort" rozposlali ako svojim rodinám, tak aj na sociálne siete. ​Kancelária Národnej gardy plánuje získať zo súčasných 26 000 vojakov Národnej gardy cca 15 000 vojakov, ktorí by slúžili vo Washingtone až do konca marca.

Konanie prezidenta Bidena zrejme imponuje všetkým ekológom. USA pristupujú aj k Parížskemu dohovoru - boj proti zmene klímy, z ktorého Trump vystúpil. Tento krok bude mať určite negatívny dopad na americky biznis. Celková bilancia "účinkovania" prezidenta Bidena je zatiaľ strata cca 200 000 pracovných miest a je možné očakávať ďalšie zásadné zmeny smerovania americkej politiky.