Čo zase nenávistný mainstream ignoroval

15.05.2021

Televízne kanály v SR ostentatívne ignorovali vojenskú prehliadku v Moskve na oslavu 76. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Aj keď sa zadúšali radosťou nad shotmi z Plzne a podobne kde obdivovali eleganciu zamorských osloboditeľov na jeepoch.

Ukazovali jazdu 5 z nich, ktorí si to namierili do Velichovky ku maršalovi Schörnerovi veliacemu miliónovej armáde Wehrmachtu, aby ho vraj vyzvali vzdať sa... Nemci disponujúci ešte 9 400 delami, 2 400 tankami a tisíckou lietadiel poslali amerických kabaretných hrdinov kadeľahšie. Vzdali sa po Schörnerovom úteku až sovietskej armáde, ktorá na nich zaútočila po formálnej kapitulácii Nemecka 11. mája náhlym útokom z Poľska.

Ruský prezident Vladimir Putin zdôraznil, že Rusko bude vždy rozhodne obhajovať svoje národné záujmy. Povedal to v prejave, ktorým začal vojenskú prehliadku usporiadanú v centre Moskvy na Červenom námestí pri príležitosti 76. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

Výročie konca druhej svetovej vojny sa Rusko takto rozhodlo osláviť napriek pandémii. Všetkých dvanásť tisíc aktérov prehliadky bolo podľa úradov očkovaných proti covidu-19.

"Vojna priniesla toľko neznesiteľných skúšok, zármutku a sĺz, že na ňu nedá zabudnúť. A neexistuje odpustenie ani ospravedlnenie pre tých, ktorí znovu uvažujú o agresívnych plánoch, "vyhlásil Putin.

Rusko podľa neho dôsledne obhajuje medzinárodné právo. "Ale zároveň budeme pevne obhajovať naše národné záujmy, zaisťovať bezpečnosť našich ľudí," dodal šéf Kremľa. Vojenskej prehliadky v Moskve sa zúčastnilo 37 armádnych jednotiek.

Pred tribúnou, na ktorej stál Putin a ďalší ruskí činitelia, prešlo v mechanizované kolóne 190 kusov vojenskej a špeciálnej techniky. Nad Červeným námestím preleteli desiatky lietadiel a helikoptér, vrátane najmodernejších bojových strojov.

Vojenská prehliadka sa v ruskej metropole konala bez účasti vysokých zahraničných hostí. Putinov hovorca Dmitrij Peskov v piatok oznámil, že Rusko tentoraz zahraničných hostí nepozvali. "Toto nie je jubilejný rok, takže sa nepočíta so pozývaním zahraničných účastníkov," povedal.