Coronavírus, chrípka a nádcha – rozoznáte to?

14.03.2020

"V rovnakom čase sa šíria tri závažnejšie nákazy," uvádza Gary LeRoy, predseda amerického zväzu rodinných lekárov. Chrípka, nádcha a COVID-19 majú podľa neho podobné príznaky, niektoré však majú horší priebeh. "Bežná nádcha sa prejavuje bolesťou a škriabaním v krku, kašľom, smrkaním a upchaným nosom," vypočítava LeRoy. "Vo väčšine prípadov sa objaví tiež ľahko zvýšená teplota," dodáva.

"Príznaky chrípky sú väčšinou intenzívnejšie a často prichádzajú náhle," popisuje zdravotnícka organizácia zo štátu Connecticut. Medzi sprievodnými znakmi je horúčka, silná únava, bolesť tela a svalov, suchý kašeľ a zimnica. "Chorý sa ešte ráno môže cítiť dobre ale odpoludnia už je mu príšerne," dodáva LeRoy. "Medzi ďalšie príznaky patrí tiež upchaný nos a časté smrkanie, bolesti hlavy alebo zvracanie či hnačky, aj keď posledné dva menované symptómy postihujú skôr deti ako dospelých," uvádza americké Centrum pre kontrolu a prevenciu nemocí (CDC).

"Onemocnenie COVID-19 - coronavírus sa na rozdiel od chrípky prejavuje postupne. Väčšinou ho sprevádza horúčka, suchý kašeľ a znateľná dychová nedostatočnosť," popisuje WHO. U niektorých ľudí môže prerásť do zápalu pľúc. Nemoc je nebezpečná hlavne pre staršie osoby a tých, ktorí už trpia nejakým ochorením ako je napríklad vysoký krvný tlak, obezita, cukrovka alebo potiaže so srdcom.

Jedna z nových štúdií z Číny podľa agentúry AP zistila, že zhruba polovica pacientov s novým typom koronavíru nemala pri prijatí do nemocnice horúčku u väčšiny sa však nakoniec prejavila.

Najlepšou prevenciou pre ochorením či už sa to týka nádchy, chrípky či COVID-19 je podľa AP i doporučenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), často si umývať ruky. Doporučuje sa rovnako nedotýkať sa rukami očí, úst či nosu a vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí.

"Ochoreniu COVID-19 doposiaľ podľahol iba zlomok tých, ktorí ročne umierajú na chrípku," pripomína AP. Za prvé 4 mesiace nový typ koronavíru zabil cez 4500 ľudí, chrípka si podľa WHO každoročne na celom svete vyžiada 290 - 650 tisíc obetí.

A ešte na záver. Nový typ koronavíru, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19 sa môže prenášať na vzdialenosť až 4,5 metru a vo vzduchu môže zotrvať aj 30 minút. Uvádzajú to čínski vládni epidemiológovia v štúdii o ktorej informovali hongkongský denník South China Morning Post. Podľa serveru CNBC je priemerná inkubačná doba ochorenia COVID-19 ktorú vírus spôsobuje 5 dní. Do 12 dní sa príznaky choroby prejaví u naprostej väčšiny (97,5%) nakazených.