Coronavirus Európa stav oficiálne údaje WHO

17.04.2020

Oficiálne aktualizované údaje WHO o počte potvrdených ochorení coronavírusom a potvrdených úmrtiach v Európe. 
Trvale aktualizujeme.
Prvé čislo udáva počet potvrdených ochorení.
Druhé číslo počet potvrdených úmrtí.  


Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví ČR Roman Prymula

Jaké jsou úplně první příznaky?

Velmi podobné příznakům chřipky, takže laik ani odborník nemůže podle nich rozhodnout o tom, zda je to chřipka, nebo koronavirus. Poměrně často se objevuje teplota, byť to není stoprocentní - v nějakých pěti, možná deseti procentech teplota chybí. Pak je tu kašel, na rozdíl od chřipky kašel suchý, dráždivý. Dále dechová nedostatečnost, takzvaný krátký dech. Po několika dnech se stav může vyvinout do zápalu plic, někdy i postižení dalších orgánů, takže člověk může zemřít na selhání orgánů, třeba postižení ledvin nebo srdečního svalu.

Co má dělat člověk s prvními příznaky, který nebyl v kontaktu s nikým, kdo se vrátil z rizikové oblasti? Má jít normálně k lékaři?

Desetitisíce lidí teď mají klasickou chřipku. Kdyby všichni chtěli udělat test na koronavirus, systém by se zhroutil. Takže pokud nebyl na rizikových místech, a v tuto chvíli ještě nepovažujeme celou Itálii za rizikovou, jen její uzavřené oblasti, měl by jít normálně k lékaři. Jestliže rizikovou oblast navštívil a má příznaky, měl by lékaři zavolat, ne tam chodit.