COVID-19 svitla nám v liečbe nádej? Alebo aká je triáda záchrany?

17.03.2020

Dennodenne počúvame správy o náraste počtu nakazených a mŕtvych pri pandémii COVID-19. Je to obrovská zaťaž pre systém verejného zdravotníctva po celom svete. Je to výzva pre občanov, či sú ochotní dodržiavať aspoň najzákladnejšie hygienické štandardy. Samozrejme každý zúfalo čaká na správy o účinnej liečbe.

V médiách vystupujú rôzni proroci, vševedkovia ako sebastredný neúspešný prezidentský kandidát ale úspešný softwarový podnikateľ Robert Mistrik a jemu podobní, ktorí často dávajú ľuďom falošné nádeje.

Tak sme sa bližšie pozreli, čo nám v tomto okamihu skutočne ponúka veda a medicína.

Uvažuje sa o troch rovinách ako zastaviť pandémiu. Vakcinácia, pasívna liečba pomocou protilátok (antisérum), liečba antivirotikami.

Poďme ale pekne od začiatku. V USA začali s klinickým testovaním vakcíny proti novému koronavírusu. Rovnakú správu zverejnili aj Nemci, pričom spomenuli, že všetku vakcínu chcel Donald Trump kúpiť výhradne pre potreby USA... 


Až na tento moment, je to výborná správa. A až na to, že to má svoje ALE.

Očkovanie alebo odborne vakcinácia je podanie očkovacej látky do organizmu, ktorý si následne vytvorí ochranné protilátky proti antigénom obsiahnutých vo vakcíne. Tie potom majú človeka alebo zviera chrániť pred infekciou vyvolanou patogénmi, ktoré by neočkovanému jedincovi inak mohli spôsobiť ochorenie. Vakcíny môžu obsahovať živé oslabené alebo neživé mikroorganizmy, anatoxín, prípadne len niektoré antigénne štruktúry mikroorganizmov. Prvé doložené zmienky o očkovaní pochádzajú paradoxne práve z Číny v 11. storočí, kde nechávali deti vdychovať prach z chrást ľudí nakazených pravými kiahňami.

Podľa odborníkov bude však trvať rok až 18 mesiacov, kým sa podarí plne overiť akúkoľvek potenciálnu vakcínu. Máme toľko času? Môžeme si dovoliť podávať neoverenú vakcínu, najmä čo sa týka vedľajších účinkov? Bude COVID-19 čakať nezmenený na túto vakcínu?

Taktiež sa objavujú správy o účinných liekoch proti vírusom, antivirotikách. Americká firma Gilead Sciences so svojim liekom Remdesvir prichádza s ďalšou nádejou na liečbu COVID-19. V Číne začali tretiu fázu klinickej štúdie. Experimenty by ešte len mali ukázať, či Remdisvir naozaj dokáže vyliečiť alebo aspoň znížiť príznaky u pacientov s COVD-19, liečba by mala trvať mesiac. Zatiaľ liečbu podávajú intravenózne 1000 pacientom.

Pri jeho vývoji stáli špičkoví českí biochemici. Dnes pracujú v americkej firme. Prípravok farmaceutickej firmy Gilead Sciences funguje na princípe falošného stavebného bloku, ktorý vírus nerozpozná, no keď sa zabuduje do jeho štruktúry spôsobí jeho "neplodnosť" - nevie sa ďalej šíriť - rozmnožovať v bunke hostiteľa.

Na vývoji tohto potenciálneho liečiva sa podieľal aj súčasný viceprezident firmy pre virológiu biochemik Tomáš Cihlář. Sám o tom hovorí: "Priamo vo Wu-chane, v centre epidémie sme zahájili dve klinické skúšky. Tá prvá začala zhruba pred 14 dňami. Je zameraná na to, aby sa liek vyskúšal na pacientoch, ktorí sú v kritickejšom stave, majú aj vážnejšie infekcie a potrebujú pomoc s dýchaním alebo majú nízku saturáciu kyslíku v krvi. Táto štúdia zahŕňa zatiaľ 130-140 pacientov. Cieľom je zahrnúť do nej zhruba 400 pacientov v kritickom stave. Druhá štúdia začala o trochu neskôr - minulý týždeň, museli sme poslať druhú dávku našeho remdesviru do Číny. Na rozdiel od prvej štúdie je táto pre pacientov, ktorí majú ľahší priebeh choroby, na základe tejto vírusovej infekcie trpia zápalom pľúc ale nepotrebujú žiadne ďalšie prídavné dýchanie. Táto skúška sa rozbieha trochu pomalšie. Myslím, že máme zatiaľ niekoľko desiatok pacientov."

"Ten liečebný postup je taký, že pacienti dostávajú jedenkrát za deň infúziu, ktorá trvá 30 minút. Liečba potrvá celkom desať dní a dúfame, že behom tejto doby poznáme aký má vplyv na priebeh choroby. Tento istý liečebný postup sme použili už skôr pri skúškach remdesviru behom epidémie eboly v africkom Kongu," dodal Tomáš Cihlář.

Liek remdesvir vznikol už v roku 2010 a bol teda prvýkrát testovaný pri epidémii Eboly, avšak testy boli zastavené údajne pre nižšiu účinnosť lieku. Opäť je tu otázka, máme čas, ako dlho to bude trvať?

A nakoniec sa pozrime na tretiu možnosť, čo sa týka objavu, najstaršiu možnosť. Takzvaný spôsob pasívnej terapie pomocou protilátok, v minulosti využívaný pri boji proti osýpkam, detskej obrne, mumpsu, chrípky. Spôsob spočíva vo výrobe séra obsahujúce vírusové protilátky z krvi uzdravených pacientov z COVD-19.

Tento variant nepotrebuje výskum ani objavy, liečba môže byť uplatnená už o niekoľko týždňov. Podľa posledných dát sa v Číne vyliečilo vyše 77 000 ľudí. V krvi vyliečených zostanú protilátky niekoľko mesiacov a možno aj rokov. Je to obrovská zásobáreň.

Sérum by bolo použité pre ľudí z rizikových skupín: neinfikovaní rodinný príslušníci, zdravotníci, záchranári, hasiči atď. Podobný postup sa uplatnil pri liečbe SARS a MERS. Bola by to dočasná liečba počas špičky epidémie, ale získali by sme tým čas na vývoj lieku a vakcíny. Možno si ešte spomínate na film s Dustinom Hoffmanom a Morganom Freemanom v hlavnej úlohe filmu "Smrtiaca epidémia".

Tam sa podarilo práve sérom z ľudí, ktorí sa sami vyliečili z vírusovej infekcie, zachrániť v poslednej chvíli ostatných chorých - predtým, než na uzavretú lokalitu s chorými zhodili atómovú bombu, aby údajne takto zachránili pred epidémiou zvyšok ľudstva...

Takže záverom vyzývame kompetentných,  aby začali uvažovať nad ponúkanými možnosťami a začali konať. Čas totiž hrá proti všetkým.