Dobrá rada nad zlato alebo búranie sôch a stavanie nových

12.02.2020

Naši východní susedia na Ukrajine majú vskutku originálne riešenia ako sa vysporiadať s nedostatkom peňazí na zaplatenie nájomného. Ukrajinský poslanec, ktorý reprezentuje vládnu stranu prezidenta Ukrajiny Zelenského "Sluha národa" navrhol penzistke predať psa, aby bola schopná vyrovnať svoje záväzky za plyn. Táto rada vyvolala v ukrajinskej spoločnosti živú diskusiu, kde časť populácie poslanca Jevgenia Bragara odsúdila a zbytok sa na tom dobre zasmial.

Príbeh penzistky z Kirovogradskej oblasti, ktorá sa cteného poslanca ukrajinského parlamentu opýtala, ako sa dá prežiť z penzie 2000 ukrajinských hrivien, čo je cca 70 euro pobavil, ale aj nahneval obyvateľov dnes ťažko skúšanej krajiny. Poslanec, ktorý je vo veku 25 rokov sa nakoniec ospravedlnil a vysvetlil to tým, že vzhľadom na svoj vek a skúsenosti nevhodne odpovedal. Samotní Ukrajinci sa na tomto príbehu smejú a noviny sú plné karikatúr s vyobrazením psa ako protihodnoty za rôzne služby. Tak napr. za plyn je možno dať 1,5 psa, platba za teplo sa pohybuje vo výške 4,5 psa atd.

Poďme však na serióznejšiu tému. Ukrajinci v rámci dekomunizácie spoločnosti začali búrať pamätníky sovietskym osloboditeľom. Posledný prípad sa stal 4.2. tohto roku v Odese, kde radikáli z nacionalistických družín zničili posledný reliéf maršala Georgia Žukova, ktorý bol počas 2. svetovej vojny druhým najvyšším predstaviteľom armády. Reliéf bol osadený na stene budovy Odeskej národnej univerzity Mečnikova. V tejto budove pracoval maršal Žukov po vojne. Súhlas s odstránením reliéfu dal rektor univerzity. Niekoľko odporcov tejto akcie, ktorí protestovali bolo nacionalistami upozornených aby odišli, lebo by mohlo prísť k ich fyzickej újme.

Toto nie je prvý príklad odstraňovania sôch sovietskych osloboditeľov z ukrajinských verejných priestorov. Maršal Žukov sa stal hlavným obrancom Kyjeva po napadnutí ZSSR Nemeckom. Realita na Ukrajine je dnes taká, že ruka v ruke ide vláda a radikáli v jednej línii. Paradoxne sochy Stepana Banderu, vodcu UPA (Ukrajinská povstalecká armáda) sú rozmiestňované po celej krajine. Už 25. februára 2010 Európsky parlament kritizoval rozhodnutie vtedajšieho prezidenta Ukrajiny Juščenka, vyznamenať titulom Hrdina Ukrajiny Stepana Banderu a vyjadril nádej, že to Ukrajina azda rýchlo prehodnotí...

Nikomu zrejme nevadí, že Bandera má na svedomí vyvraždenie viac ako 100.000 Poliakov, Čechov a židov v Západnej Volyni. Na Ukrajine si ho uctili aj poštovou známkou. Aby sme nekritizovali len súčasnú vládu, tak už Porošenkov režim v roku 2015 udelil banderovcom status "bojovníkov za slobodu Ukrajiny". Petro Porošenko označil bojovníkov UPA (ukrajinskej povsatleckej armády) za "príklad hrdinstva a vlastenectva na Ukrajine". Ba dokonca v apríli 2015 ukrajinský parlament schválil zákon, ktorý udelil príslušníkom OUN a UPA status bojovníkov za slobodu Ukrajiny.

Moskovská trieda v Kyjeve bola v roku 2016 premenovaná na triedu Stepana Banderu.

Hlavným predstaviteľom týchto radikálnych jednotiek Ukrajiny je prápor AZOV, ktorý je oficiálnou vojenskou jednotkou Ukrajinskej národnej gardy. Čo sa týka velenia, je podriadený Generálnemu štábu ozbrojených síl Ministerstva vnútra a to pod priamym velením ministra vnútra Avakova.

O tom, že AZOV sú radikálni nacionalisti, ktorí sa netaja obdivom k neonacizmu svedčia aj nášivky na ich uniformách, ktoré mali vojaci 2.tankovej divízie SS "Das Reich". Spojené štáty chcú zaradiť túto jednotku na zoznam teroristov. Tento návrh prezentovali 40-ti členovia Snemovne reprezentantov USA. Taktiež OSN považuje AZOV za porušovateľa ľudských práv. Americký federálny úrad pre vyšetrovanie konštatoval, že pluk AZOV verbuje, radikalizuje a poskytuje vojenský výcvik americkým občanom.

Najnovšie sa proti prezidentovi Zelenskému vyrútil ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov, otvorene podporil nacionalistov a neonacistov z bataliónu Azov, ktorí sa vyhrážali dokonca samotnému ukrajinskému prezidentovi. Analytici a domáce médiá prízvukujú, že sa začína vojna medzi Zelenským a Avakovom a v tejto vojne prezident ťahá za kratší koniec, pretože, na rozdiel od ministra vnútra, sa nemôže spoliehať na podporu takmer žiadnej mocenskej zložky - armády, polície či prokuratúry.

Arsen Avakov je rodený Armén, narodil sa v Baku (Azerbajdžan), vyštudoval však v Charkove a už tu zostal. V roku 2013 bola Avakov 118. najbohatší na Ukrajine s majetkom okolo 100 milionov dolárov.

Arsen Avakov šiel aj po stopách prezidenta a navštívil hneď po ňom aj Mariupoľ, kde otvorene podporil ozbrojencov neonacistického bataliónu Azov, ktorí sa pred pár dňami dostali do konfliktu s prezidentom a odmietli počúvať jeho rozkazy a rady. Jednoducho mu naznačili, že nech potichu sedí v Kyjeve a do ničoho sa nemieša, inak skončí zle. A to mu povedali na rovinu...

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) prehlásil, že Azov porušuje pravidlá vedenia vojny napr. masovým rabovaním, mučením, únosmi novinárov. Od septembra 2014 do februára 2015 bolo zadokumentované hromadné rabovanie civilných domov. V auguste až septembri 2014 bolo zaznamenané kruté zachádzanie, znásilnenie a ďaľšie formy sexuálneho násilia zhruba desiatkou príslušnikov práporu Azov a Donbas.K vynúteniu priznania zo zadržaných civilistov používal Azov mučenie a bitie, včítane využitia elektrického prúdu a dusenia vodou.

Batalion sa skladá z priaznivcov krajnej pravice, nacionalistov, neonacistov, veteránov ukrajinskej armády ale i zahraničných nadšencov. Okrem Chorvátov, Slovákov a ďaľších Slovanov sú v batalione údajne aj občania Talianska, Grécka, Írska a škandinávskych krajín. Prápor sa v minulosti podieľal na pokusoch o dobytie Donecka a má veľké zásluhy na dobytí Mariupolu, ktorý jeho príslušníci od konce marca 2015 opevňujú, pretože očakávajú ofenzívu proruských povstalcov.

Už skôr v októbri 2019 skupina 40 členov americkej Snemovne reprezentantov vedená demokratom Maxom Roseom požadovala od US štátneho tajomníka Mike Pompea vysvetlenie, prečo "určité extrémistické skupiny" zahŕňajúce Batalion Azov nie sú zahrnuté v zozname zahraničných teroristických organizácii (FTO).

Arsen Avakov na stretnutí s US veľvyslancom na Ukrajine a US Charge d´Affaires Kristinou Kvien predniesol oficiálne stanovisko Ukrajiny ku podľa neho " diskreditačnej informačnej kampani práporu Azov", pričom ďalej uviedol že "to bol plánovaný hybridný pokus vyprovokovať krízu medzi spojencami a oslabiť pozíciu Ukrajiny vo svete".

Symboly práporu sú žltá vlajka s čiernym symbolem Werwolfov, to jest vlčím hákem (Wolfsangel), to je runa, ktorú často používali nacisté a stále používajú niektorí neonacisti. V pozadí sa nachádza okultistický symbol čierneho slnka a v dolnej časti znaku je vidieť štátny znak Ukrajiny (ukrajinský trojzubec). Podobný vlčí hák užívala i 2. tanková divize Waffen-SS "Das Reich".

Keď sa niekomu zdá, že "kotlebovci" na Slovensku sú extrémisti a nacionalisti, tak v porovnaní s ukrajinskými nacionalistami sú len ich "slabým odvarom". Zatiaľ sme si nevšimli zo strany politikov - či už slovenských, alebo európskych - nejakú reakciu na odsúdenie týchto nacionalistických hnutí, ktoré sa odohrávajú priamo za "našimi dverami". Pritom ukrajinské ašpirácie stať sa členom EÚ a NATO sú podporované v celej Európe. Samotného prezidenta Zelenského už väčšina Ukrajincov varuje, aby prestal so spolčovaním sa s radikálmi, pretože krajina, ktorá nie je schopná zaviesť poriadok sa postupne sama stane objektom týchto extrémistov. V štátnom rozpočte Ukrajiny na rok 2020 je vyčlenených milióny hrivien na ultrapravicové organizácie. Že by chceli ísť ďalej Ukrajinci podľa Orwellovho románu "1984" - kto ovláda minulosť, ovláda budúcnosť.