Dobroslav Trnka je zase doma

17.01.2020

Dobroslava Trnku prepustili z CPZ na základe pokynu špeciálneho prokurátora. "Bolo zistené, že v danom prípade nebola naplnená objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa," povedala hovorkyňa Úradu špeciálneho prokurátora Jana Tokolyová. 

To znamená pre laikov, že prokurátor pravdepodobne nezhliadol medzi konaním Dobroslava Trnku a následkom tohto konania, ktorý definoval policajt v uznesení o obvinení príčinný vzťah, alebo mohol podľa prokurátora prípadne absentovať následok konania vôbec (v prípade zneužitia právomoci verejného činiteľa je to vznik škody niekomu, resp. prospech pre niekoho).

Po zrušení uznesenia o obvinení bývalého premiéra Roberta Fica je to ďaľší pozoruhodný krok tohto Úradu. Počkáme si na ďaľšie podrobnosti a prinesieme vám informácie.

Ako napísal na svojom profile gen. Macko: "Buď sú v NAKA úplní amatéri, alebo strach, že Trnka začne spievať je väčší ako vôľa po spravodlivosti".

A takto vysvetlila špeciálna prokuratura tento záhadou opradený krok:

Poprosila som prokuratúru, aby podrobnejšie vysvetlila, prečo nevidí dôvod na zadržanie Trnku alebo na jeho stíhanie. Čo to vlastne znamená, že nebola naplnená objektívna stránka trestného činu a prečo ju tam vyšetrovateľ vidí a prokurátor nie.

Namiesto rozumného vysvetlenia, ktoré by vyvrátilo to, čo vás napadne na prvú - že zase ide o ich človeka, tak ho Kováčik a spol. kryjú, mi prišla takáto arogantná odpoveď:

"Vážená pani Tódová,

podľa zákona o prokuratúre § 4 (2) Prokurátor nedáva výkladové stanoviská k právnym predpisom iným orgánom ani iným právnickým osobám alebo fyzickým osobám.Informáciá k návrhu vyšetrovateľa na vzatie do väzby Vám bola poskytnutá, k Vašim subjektívnym laickým úvahám sa prokuratúra vyjadrovať nebude. Prajem Vám príjemný deň

Ing. Jana Tökölyová, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry."

“Mám taký sen, že raz sa to zmení. Držte mi palce, aby sa niekedy splnil,” napísala na svoj profil Monika Tódová. 

A posledná aktuálna pikoška...Dobroslav Trnka sediaci po prepustení v Pube v mieste svojho bydliska vraj utrúsil:"budem si uplatňovať nemajetkovú újmu od štátu za nezákonné stíhanie..."

O prípad trestného stíhania Dobroslava Trnku sa vraj začal konečne zaujímať aj terajší generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ten - ako vždy až po niekoľkých dňoch mlčania - napokon verejnosti v pondelok odkázal, že na postup dozorujúceho prokurátor zo špeciálnej prokuratúry sa pozrie aj on a potom sa vyjadrí.

"Vyžiadal si stanovisko od špeciálneho prokurátora, teda bezprostredne nadriadeného dozorovému prokurátorovi," tlmočila Čižnárovo stanovisko hovorkyňa Andrea Predajňová.