Dobroslav Trnka v putách - zúčtovanie za LEMIKON?

16.01.2020

Dnes večer zverejnila Polícia SR smutno-pravdivý film o zadržaní bývalého generálneho prokurátora SR Dobroslava Trnku v jeho dome v Hanuliakove pri Bratislave.

Noc strávi po 8,5 hodinovom výsluchu v CPZ (cele predbežného zadržania), kde bude čakať na predvedenie pred sudcu. Prokurátor zrejme požaduje pre neho väzbu. Dôvody väzby, ktoré uplatní sú zatiaľ neznáme. Na predvedenie pred sudcu ma prokurátor 48 hodín od zadržania.

Podľa poslednej informacie spisový materiál, týkajúci sa prípadu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, bol spolu s podnetom na podanie návrhu na vzatie do väzby vo štvrtok (16. 1.) vo večerných hodinách doručený prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Údajne zadržanie súvisí s videonahravkou rozhovoru Trnku s bývalým ministrom financií Počiatkom, kde sa dohadovali ako zamaskujú pred verejnosťou miliónové prevody ktoré urobilo Počiatkovo ministerstvo spolu so štátnou akciovou spoločnosťou Tipos a.s. v prospech schránkovej firmy na Cypre. 

Prvých viac ako 13 000 000 € štátna a.s. Tipos previedla na Cyprus, pričom jej na to poskytol návratnú finančnú pomoc práve Počiatek z MF SR. Písomný pokyn pre účelový prevod miliónov z MF SR do Tiposu dal nie priamo Počiatek ale údajne bývalý štátny tajomnik MF SR Peter Kažimír (dnes guvernér Národnej banky Slovenska). 

Ján Počiatek, ako minister financií, v roku 2008 potajme odsúhlasil podpísanie "mimosúdnej" dohody s cyperskou spoločnosťou Lemikon Limited. Oficiálne sa dokument volal "Dohoda o urovnaní a prevode know-how" (pretože riešila aj prevod sporného know-how). Schránková firma mala podľa dohody získať dve miliardy korún (66,4 milióna eur), reálne na Cyprus odišlo už spomínaných niečo cez trinásť miliónov eur. Tipos sa podpisom dohody zaviazal, že nebude napádať rozsudok, podľa ktorého má zaplatiť Lemikonu vyše miliardu korún plus úroky.  O kauze čítajte viac TU

Ján Počiatek vtedy odsúhlasil pre Tipos aj mimoriadnu bezúročnú pôžičku 1,56 miliardy korún (51,2 milióna eur), tieto peniaze mala lotériová spoločnosť poslať na Cyprus.

Dohoda sa nakoniec nenaplnila, po kritike TIPOS a.s. ďalšiu splátku Lemikonu neposlal.

V utorok 28. októbra 2014 sa nechala vymazať z lichtenštajnského obchodného registra spoločnosť Lemikon Management Anstalt. Táto anonymná schránková spoločnosť je jediným akcionárom cyperského Lemikonu, ktorý sa s Tiposom súdil.  Spoločnosť lichtenštajnským úradom oznámila, že sa presídli do Panamy.

V roku 2013 totiž Lichtenštajsko podpísalo medzinárodné dohody o výmene bankových a daňových informácií, pre slovenské banky, daniarov i políciu bude preto ľahšie zistiť, kto je konečným užívateľom výhod z lichtenštajnskej schránkovej spoločnosti.

Pre ľudí, ktorí nechceli riskovať odhalenie, bol preto najvyšší čas presťahovať sa z Lichtenštajnska inde. Napríklad do Panamy, ktorá ponúka anonymné vlastníctvo spoločností cez akcie na doručiteľa. Okrem toho zatiaľ nezdieľa s inými štátmi OECD informácie o konečných užívateľoch výhod zo schránok, hoci to v minulosti sľúbila. Aj preto banky spravidla odmietajú otvárať účty slovenským firmám, ktoré majú majiteľov v Paname.

17.1.2020 o 14:00 Aktuálne je však všetko inak... Dobroslava Trnku prepustili z CPZ na základe pokynu špeciálneho prokurátora. "Bolo zistené, že v danom prípade nebola naplnená objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa," povedala hovorkyňa Úradu špeciálneho prokurátora Jana Tokolyová.

To znamená pre laikov, že prokurátor pravdepodobne nezhliadol medzi konaním Dobroslava Trnku a následkom tohto konania, ktorý definoval policajt v uznesení o obvinení príčinný vzťah, alebo mohol podľa prokurátora prípadne absentovať následok konania vôbec (v prípade zneužitia právomoci verejného činiteľa je to vznik škody niekomu, resp. prospech pre niekoho).

A takto zrozumiteľne vysvetlila špeciálna prokuratúra tento svoj záhadný krok:

Poprosila som prokuratúru, aby podrobnejšie vysvetlila, prečo nevidí dôvod na zadržanie Trnku alebo na jeho stíhanie. Čo to vlastne znamená, že nebola naplnená objektívna stránka trestného činu a prečo ju tam vyšetrovateľ vidí a prokurátor nie.

Namiesto rozumného vysvetlenia, ktoré by vyvrátilo to, čo vás napadne na prvú - že zase ide o ich človeka, tak ho Kováčik a spol. kryjú, mi prišla takáto arogantná odpoveď:

"Vážená pani Tódová,

podľa zákona o prokuratúre § 4 (2) Prokurátor nedáva výkladové stanoviská k právnym predpisom iným orgánom ani iným právnickým osobám alebo fyzickým osobám. Informácia k návrhu vyšetrovateľa na vzatie do väzby Vám bola poskytnutá, k Vašim subjektívnym laickým úvahám sa prokuratúra vyjadrovať nebude. Prajem Vám príjemný deň

Ing. Jana Tökölyová, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry."

“Mám taký sen, že raz sa to zmení. Držte mi palce, aby sa niekedy splnil,” napisala na svojom profile Monika Tódová.

A posledná aktuálna pikoška...Dobroslav Trnka sediaci po prepustení v Pube v mieste svojho bydliska vraj utrúsil:"budem si uplatňovať nemajetkovú újmu od štátu za nezákonné stíhanie..." 

A prinášame aj reakciu  prezidentky Zuzany Čaputovej na prepustenie D. Trnku: 

"Všetci sme počuli nahrávky rozhovorov medzi Mariánom Kočnerom, Dobroslavom Trnkom a Jánom Počiatkom a to, čoho sme boli svedkami, je v ostrom kontraste s výsledkom postupu orgánov činných v trestnom konaní.
V takomto spoločensky vážnom prípade aj s ohľadom na to, že ide o bývalého generálneho prokurátora, takto rozdielne názory v jednej veci zo strany orgánov činných v trestnom konaní znova len oslabujú dôveru v spravodlivosť.
Budem sa preto na odpovede pýtať generálneho prokurátora a policajného prezidenta, ktorých pozvem na stretnutie do Prezidentského paláca." 


A finále:

Po prepustení požiadala prezidentka o stretnutie policajného prezidenta Milana Lučanského a generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

Lučanský sa s Čaputovou stretol ešte v nedeľu. K stretnutiu sa bližšie nechcel vyjadrovať, lebo išlo podľa neho o schôdzku medzi štyrmi očami.

Generálny prokurátor zase povedal, že preveril dozorujúceho prokurátora a nenašiel v ňom chybu.