Dušan Kováčik 2x a Dobroš Trnka raz sa postavia konečne pred súd

05.05.2021

Dušana Kováčika zadržali a obvinili 22. októbra minulého roku a stále je väzobne stíhaný. "Prokurátor ÚŠP podal dnes 20.4.) obžalobu na obvineného Dušana K., a to zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu prijímania úplatku a pokračovacieho zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti," uviedol hovorca generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

"Prokurátor ÚŠP podal dnes na ŠTS obžalobu na Dušana K., ktorý je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iného. Trestná vec napadla zákonnej sudkyni Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorá po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe," potvrdila TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. 

V prípade odsúdenia hrozí Dušanovi Kováčikovi trest 10-20 rokov nepodmienečne.

Koncom marca Kováčika už obvinili v inej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Kováčik mal prijať úplatok vo výške 50-tisíc eur od podnikateľa Petra K.

Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa R. Polícia ho zadržala pri minuloročnej akcii Judáš. Čelí obvineniu z toho, že vynášal informácie o odposluchoch skupine sýkorovcov. V prospech gangu mal pracovať minimálne v rokoch 2000 až 2011. 

Za tento skutok v prípade jeho preukázania pred súdom hrozí Kováčikovi trest 5-12 rokov odňatia slobody.

Aj druhému významnému prokurátorovi sa konečne dožičí spravodlivosti. “Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v pondelok (3. 5.) na Okresný súd Bratislava I obžalobu na bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa,” TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Obžaloba sa týka spisu Gorila.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal na začiatku marca návrh na podanie obžaloby na Dobroslava Trnku na ÚŠP. Podľa záverov vyšetrovateľa si bývalý šéf Generálnej prokuratúry SR nemal splniť povinnosť vyplývajúcu mu zo zákona, teda stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Obvinený mal podľa slov polície zločin spáchať ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhšiu dobu. Od podnikateľa Mariana Kočnera mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Dobroslava Trnku z tohto zločinu v decembri 2019. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014. Podľa polície si nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie Slovenskej informačnej služby (SIS) pod krycím názvom Gorila.

Nahrávku ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Konať tak mal s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a podnikateľovi Marianovi Kočnerovi.

Dobrošovi hrozi trest odňatia slobody na 4-10 rokov...